Grunwald 1410. O krok od klęski

Okładka książki Grunwald 1410. O krok od klęski Witold Mikołajczak
Okładka książki Grunwald 1410. O krok od klęski
Witold Mikołajczak Wydawnictwo: Replika historia
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Replika
Data wydania:
2015-03-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Język:
polski
ISBN:
9788376744353
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
400
400

Na półkach:

Rzetelna książka, rzucająca nowe światło na bitwę pod Grunwaldem. Autor nie podważa zwycięstwa strony polsko-litewskiej, jednak podważa mity, którymi karmieni jesteśmy podczas zbyt nasyconej ideologią nauki historii w polskiej szkole, a także z beletrystycznym opisem bitwy, znanym z powieści "Krzyżacy" Sienkiewicza, którą wielu uznaje za literaturę faktu. Siły polskie są też odbrązowione - pokazane jest, że wojska Jagiełły morodowały ludność cywilną na drodze swojego przemarszu. Tak powinno podchodzić się do przedstawiania historii - do przedstawiania prawdy historycznej według stanu wiedzy a nie w sposób ideologiczny.

Rzetelna książka, rzucająca nowe światło na bitwę pod Grunwaldem. Autor nie podważa zwycięstwa strony polsko-litewskiej, jednak podważa mity, którymi karmieni jesteśmy podczas zbyt nasyconej ideologią nauki historii w polskiej szkole, a także z beletrystycznym opisem bitwy, znanym z powieści "Krzyżacy" Sienkiewicza, którą wielu uznaje za literaturę faktu. Siły polskie są...

więcej Pokaż mimo to

avatar
119
69

Na półkach:

Pozycję tę wyróżnia niesamowicie szczegółowa topografia terenu ( Kurzętnik- Dąbrówno- Grunwald- Stębark- Łodwigowo- jezioro Łubień).

Pozycję tę wyróżnia niesamowicie szczegółowa topografia terenu ( Kurzętnik- Dąbrówno- Grunwald- Stębark- Łodwigowo- jezioro Łubień).

Pokaż mimo to

avatar
130
90

Na półkach:

Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej niż w książkach szkolnych o przyczynach i skutkach tej bitwy sięgnijcie po tę książkę. Napewno ją przeczytacie z dużym zainteresowaniem.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej niż w książkach szkolnych o przyczynach i skutkach tej bitwy sięgnijcie po tę książkę. Napewno ją przeczytacie z dużym zainteresowaniem.

Pokaż mimo to

avatar
387
64

Na półkach: ,

Bitwa pod Grunwaldem, rozegrana w dniu 15 lipca 1410 roku, jest w powszechnej świadomości Polaków uważana za jeden z największych triumfów naszego oręża w historii. Czy jednak są przesłanki, aby wysnuć tezę o możliwości innego zakończenia tej walnej bitwy pomiędzy Krzyżakami a polsko-litewsko-tatarskim wojskiem? Autor drugiego wydania swojej publikacji konfrontuje ze sobą teksty kronikarza Jana Długosza czy biskupa Zbigniewa Oleśnickiego, niemieckiego kronikarza Jana von Posilge czy anonimowego franciszkanina oraz opinie polskich i zagranicznych historyków i badaczy, takich jak prof. Andrzeja Nadolskiego, prof. Stefana M. Kuczyńskiego czy prof. Svena Ekdahla, które są niekiedy ze sobą sprzeczne. Autor – jak sam podkreśla – nie chciał umniejszać zasług sprzymierzonych, lecz walczyć z dogmatami na temat bitwy, które nie mają wiele wspólnego z rzeczywistym jej przebiegiem i sprowokować do głębszej refleksji nad przebiegiem konfliktu Polski, Litwy i Zakonu Krzyżackiego...

Pełna recenzja tutaj: http://www.nowastrategia.org.pl/witold-mikolajczak-grunwald-1410-o-krok-od-kleski-recenzja/

Bitwa pod Grunwaldem, rozegrana w dniu 15 lipca 1410 roku, jest w powszechnej świadomości Polaków uważana za jeden z największych triumfów naszego oręża w historii. Czy jednak są przesłanki, aby wysnuć tezę o możliwości innego zakończenia tej walnej bitwy pomiędzy Krzyżakami a polsko-litewsko-tatarskim wojskiem? Autor drugiego wydania swojej publikacji konfrontuje ze sobą...

więcej Pokaż mimo to

avatar
343
33

Na półkach: ,

Książka Witolda Mikołajczaka nosi tytuł, który w pierwszej chwili wywołuje pobłażliwy uśmiech na ustach czytelnika. Można pomyśleć, że autor pomylił daty bądź wydarzenia. Nic bardziej mylnego. Publikacja ta to pierwsza tak rzetelnie podparta źródłami i tak rzeczowo przedstawiona relacja najważniejszej bitwy w dziejach polskiego średniowiecza. W mniemaniu Polaków pokutuje bowiem od wielu lat (szczególnie po II wojnie światowej) pogląd, że wojska polskie posiłkowane przez wojska litewskie i ruskie odniosły wielkie i zdecydowane zwycięstwo nad wojskami niemieckimi. Prawda jest jednak inna. Pomijając PRL-owską propagandę o braterstwie broni Polaków, Litwinów i Rusinów (w XX wieku przecież narodów „socjalistycznych”) przeciw złym Niemcom i ich gościom z Zachodu (w XX wieku przecież imperialistycznego),autor nie myli się, dodając do tytułu epitet „krok od klęski”. Dogłębna analiza i wiele czasu spędzonego przez autora na studiowaniu dziejów bitwy pod Grunwaldem daje rezultat w wydaniu fachowej publikacji, która odcina się od schematu powielanego w Polsce w ostatnich kilkudziesięciu latach. Duża liczba ilustracji, zarówno rycin z epoki, obrazów, jak i zdjęć, pozwala czytelnikowi lepiej poznać faktyczny przebieg jakże ważnej dla dziejów Polski bitwy. Dodatkowe szkice i plany bitwy, jak i całej kampanii w „wielkiej wojnie z Zakonem” ukazują nam Grunwald jako jeden z akordów polskiego zwycięstwa w tej wojnie i pozwalają lepiej zrozumieć, jak przebiegały wydarzenia z lat 1409-1411. „Grunwald 1410. Krok od klęski” jest obowiązkową pozycją dla entuzjastów dziejów oręża polskiego i nie tylko dla nich. Miejmy nadzieję, że dzięki niej „mit Grunwaldu” zostanie w świadomości Polaków odkłamany i ukaże dzięki temu czytelnikom prawdziwe oblicze bitwy z 1410 roku.

Książka Witolda Mikołajczaka nosi tytuł, który w pierwszej chwili wywołuje pobłażliwy uśmiech na ustach czytelnika. Można pomyśleć, że autor pomylił daty bądź wydarzenia. Nic bardziej mylnego. Publikacja ta to pierwsza tak rzetelnie podparta źródłami i tak rzeczowo przedstawiona relacja najważniejszej bitwy w dziejach polskiego średniowiecza. W mniemaniu Polaków pokutuje...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    18
  • Chcę przeczytać
    8
  • Posiadam
    6
  • Historia
    3
  • Historia wojskowa średniowiecza
    1
  • Mediewistyka
    1
  • Wojskowość
    1
  • Niebeletrystyczne
    1
  • Dawna polska
    1
  • Mam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Grunwald 1410. O krok od klęski


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne