Grunwald 1410. O krok od klęski

historia
Replika
2015-03-01
2007-01-01

Rzetelna książka, rzucająca nowe światło na bitwę pod Grunwaldem. Autor nie podważa zwycięstwa strony polsko-litewskiej, jednak podważa mity, którymi karmieni jesteśmy podczas zbyt nasyconej ideologią nauki historii w polskiej szkole, a także z beletrystycznym opisem bitwy, znanym z powieści "Krzyżacy" Sienkiewicza, którą wielu uznaje za literaturę faktu. Siły polskie są też odbrązowione - pokazane jest, że wojska Jagiełły morodowały ludność cywilną na drodze swojego przemarszu. Tak powinno podchodzić się do przedstawiania historii - do przedstawiania prawdy historycznej według stanu wiedzy a nie w sposób ideologiczny.

Pozycję tę wyróżnia niesamowicie szczegółowa topografia terenu ( Kurzętnik- Dąbrówno- Grunwald- Stębark- Łodwigowo- jezioro Łubień).

Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej niż w książkach szkolnych o przyczynach i skutkach tej bitwy sięgnijcie po tę książkę. Napewno ją przeczytacie z dużym zainteresowaniem.

Bitwa pod Grunwaldem, rozegrana w dniu 15 lipca 1410 roku, jest w powszechnej świadomości Polaków uważana za jeden z największych triumfów naszego oręża w historii. Czy jednak są przesłanki, aby wysnuć tezę o możliwości innego zakończenia tej walnej bitwy pomiędzy Krzyżakami a polsko-litewsko-tatarskim wojskiem? Autor drugiego wydania swojej publikacji konfrontuje ze sobą teksty kronikarza Jana Długosza czy biskupa Zbigniewa Oleśnickiego, niemieckiego kronikarza Jana von Posilge czy anonimowego franciszkanina oraz opinie polskich i zagranicznych historyków i badaczy, takich jak prof. Andrzeja Nadolskiego, prof. Stefana M. Kuczyńskiego czy prof. Svena Ekdahla, które są niekiedy ze sobą sprzeczne. Autor – jak sam podkreśla – nie chciał umniejszać zasług sprzymierzonych, lecz walczyć z dogmatami na temat bitwy, które nie mają wiele wspólnego z rzeczywistym jej przebiegiem i sprowokować do głębszej refleksji nad przebiegiem konfliktu Polski, Litwy i Zakonu Krzyżackiego...

Pełna recenzja tutaj: http://www.nowastrategia.org.pl/witold-mikolajczak-grunwald-1410-o-krok-od-kleski-recenzja/

Książka Witolda Mikołajczaka nosi tytuł, który w pierwszej chwili wywołuje pobłażliwy uśmiech na ustach czytelnika. Można pomyśleć, że autor pomylił daty bądź wydarzenia. Nic bardziej mylnego. Publikacja ta to pierwsza tak rzetelnie podparta źródłami i tak rzeczowo przedstawiona relacja najważniejszej bitwy w dziejach polskiego średniowiecza. W mniemaniu Polaków pokutuje bowiem od wielu lat (szczególnie po II wojnie światowej) pogląd, że wojska polskie posiłkowane przez wojska litewskie i ruskie odniosły wielkie i zdecydowane zwycięstwo nad wojskami niemieckimi. Prawda jest jednak inna. Pomijając PRL-owską propagandę o braterstwie broni Polaków, Litwinów i Rusinów (w XX wieku przecież narodów „socjalistycznych”) przeciw złym Niemcom i ich gościom z Zachodu (w XX wieku przecież imperialistycznego),autor nie myli się, dodając do tytułu epitet „krok od klęski”. Dogłębna analiza i wiele czasu spędzonego przez autora na studiowaniu dziejów bitwy pod Grunwaldem daje rezultat w wydaniu fachowej publikacji, która odcina się od schematu powielanego w Polsce w ostatnich kilkudziesięciu latach. Duża liczba ilustracji, zarówno rycin z epoki, obrazów, jak i zdjęć, pozwala czytelnikowi lepiej poznać faktyczny przebieg jakże ważnej dla dziejów Polski bitwy. Dodatkowe szkice i plany bitwy, jak i całej kampanii w „wielkiej wojnie z Zakonem” ukazują nam Grunwald jako jeden z akordów polskiego zwycięstwa w tej wojnie i pozwalają lepiej zrozumieć, jak przebiegały wydarzenia z lat 1409-1411. „Grunwald 1410. Krok od klęski” jest obowiązkową pozycją dla entuzjastów dziejów oręża polskiego i nie tylko dla nich. Miejmy nadzieję, że dzięki niej „mit Grunwaldu” zostanie w świadomości Polaków odkłamany i ukaże dzięki temu czytelnikom prawdziwe oblicze bitwy z 1410 roku.

• Historia wojskowa średniowiecza
  • Mediewistyka