Dziewczyna z Marsa

Marsmädchen
83-7236-162-2
nastolatkowie
Pistacia

„Postaci stają się naprawdę żywe wtedy, kiedy autor je czuje, czasem nawet dziwią go lub śmieszą. Co kupiłyby w supersamie? Co mówiłyby, kiedy odebrałyby telefon? Gdzie napiłyby się kawy? Wyobrażając sobie to wszystko, tworzyłam postać, która zakochała się po raz pierwszy, akurat właśnie w dziewczynie, w Laurze o zielonych oczach”. „Jeśli znaleźli się tacy, którzy uważają, że powieść jest...

„Jeśli znaleźli się tacy, którzy uważają, że powieść jest piękna, może nawet płakali, [...] to wtedy jestem szczęśliwa”.

[Tamara Bach]

doknegri | 2015-09-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2009 rok

Zadziwiające, jak naprawdę piętnastoletnie były bohaterki. Też tyle mam, i wszystko odbieram i postrzegam tak samo. To się chyba nigdy nie zestarzeje. Zawsze będzie aktualne. Czytając to, czułam się, jakbym czytała coś naprawdę prawdziwego i głębokiego, a nie jedynie historię o nastolatkach i zakochaniu. Zawsze, gdy o tym myśle, nie mogę mówić, a teraz, gdy piszę, trzęsą mi się ręce i schnie mi w ustach. Nawet nie pamiętam, czy to, co odczuwam w związku z tą książką, było napisane bezpośrednio, czy wyczytałam to spomiędzy wierszy. Nieważne.

Nivellen | 2014-06-20

Jedna z tych książek przy których prawie się połakałam. no i nigdy jeszcze nie zdażyło mi się, żeby główna bohaterka była do mnie tak podobna. nawet przemyślenia o kolorach ma identyczne ;_;

emi96 | 2013-03-29

Są takie książki po których nie jesteśmy tacy sami. W moim przypadku "Dziewczyna z Marsa" była jedną z nich. Znam tę książkę jak własną kieszeń, czytałam 10 razy lub więcej.

Jest to książka o nastolatce , dla nastolatek a jednak ma w sobie coś takiego czego przez lata nie znalazłam w innej tego typu książce. Może zaskakującą bezpośredniość która doskonale oddaje zakłopotanie z którym, na codzień spotykają się nastolatki. Może tym czymś jest wyjątkowa, inna miłość, fascynacje którą główna bohaterka darzy Laurę. Dla mnie jest po prostu magiczna!

Zaintrygował mnie sam tytuł - Dziewczyna z Marsa. Brzmi ciekawie, czyż nie? Lektura jest krótka, ale poruszająca. Trochę chaotyczna, ale doskonale ukazuje problemy nastolatków i nasz tok myślenia - często tak pogmatwany jak makaron do spaghetti. I choć odrobinę zawiodłam się na końcówce, to szczerze polecam tę książkę każdej osobie w wieku nastoletnim.

sqiki | 2012-07-19
Przeczytana: 2008 rok

Średnio mi się podobała. To kolejny przykład tego, że byłam za mała na tę książkę, bo jak teraz o niej myślę to nie wiem czemu się tak bulwersowałam. Po prostu w wieku lat 10, gdy rodzice uczą dzieci czego nie wolno i co jest okropne, nie mogłam ogarnąć dlaczego nastoletnia dziewczyna pali papierosy.

GarnekKapusty | 2011-08-19
Przeczytana: 2007 rok

Czytałam tą książkę ostatnio ze 3 lata temu (bo wtedy to właśnie ją pożyczyłam koleżance, która cały czas się zbiera, by ją przeczytać) i pamiętam tylko jedno. Bardzo wzruszająca. Czytałam ją kilkakrotnie i zawsze tak samo mnie poruszała. Zwykła nastolatka, Miriam, która ma swoje specyficzne spojrzenie na życie (co nie pomaga jej wcale w zdobywaniu przyjaciół) zakochuje się w koleżance z klasy. Chyba nie muszę nikogo przekonywać, że to nie jest książka tylko dla homoseksualistek? Uważam, że każdego ta książka może zaciekawić i doprowadzić do łez. Od razu mówię, że nie jestem fanką łzawych romansów. Po prostu ta książka ma w sobie pewne piękno.

Andrut | 2016-07-03
pecia09 | 2016-01-29