Dziewczyna z Marsa

2005-12-05
2005-12-05
Iwona L. Sol Chudzyńska
nastolatkowie

Pomyślałam sobie, że jedenastoletnia Karo była na tę książkę trochę zbyt dziecinna. Za to siedemnastoletnia na przykład odebrałaby ją z właściwym jej oczarowaniem.

Pełna buntowniczego klimatu, nieposłuszeństwa i trudów w odnajdywaniu siebie. Opisuje ten moment w życiu, gdy czujesz się, jakbyś miała chodzić po ścianach z miłości. Gdy mdlejesz z niepewności, bo nie wiesz, czy twoje uczucia są odwzajemnione. Gdy nieustannie rozmawiasz ze sobą w głowie, odtwarzasz wciąż nowe scenariusze, słuchając składanek, które ci nagrała, bo już niczego tak naprawdę nie wiesz. Gdy uświadamiasz sobie, jak płytkie są twoje relacje z przyjaciółkami i rodzicami. Bo poznajesz tę osobę, która wywraca twój umysł do góry nogami. Chyba większość z nas miała w życiu taką Laurę, co?

Miriam porozumiewa się z nami w cudownie emocjonalny sposób. Byłam do bólu zauroczona jej rozkminami, czego nie można powiedzieć o wypowiedziach reszty postaci, które były jakoś tak... kalecznie napisane. 𝘋𝘻𝘪𝘦𝘸𝘤𝘻𝘺𝘯𝘢 𝘻 𝘔𝘢𝘳𝘴𝘢 to tak naprawdę sztuka dwóch aktorek - tylko Miriam i Laura mają w sobie jakąś głębię, inni bohaterowie to jednowymiarowe, tekturowe tło. Łatwe zakończenie również rozczarowuje, chociaż może gdyby pozbyć się zbędnych bohaterów, nie uwierałoby ono tak mocno.

Oj, Laura, po prostu mogłaś mieć lepszy powód i tyle.

Zadziwiające, jak naprawdę piętnastoletnie były bohaterki. Też tyle mam, i wszystko odbieram i postrzegam tak samo. To się chyba nigdy nie zestarzeje. Zawsze będzie aktualne. Czytając to, czułam się, jakbym czytała coś naprawdę prawdziwego i głębokiego, a nie jedynie historię o nastolatkach i zakochaniu. Zawsze, gdy o tym myśle, nie mogę mówić, a teraz, gdy piszę, trzęsą mi się ręce i schnie mi w ustach. Nawet nie pamiętam, czy to, co odczuwam w związku z tą książką, było napisane bezpośrednio, czy wyczytałam to spomiędzy wierszy. Nieważne.

Jedna z tych książek przy których prawie się połakałam. no i nigdy jeszcze nie zdażyło mi się, żeby główna bohaterka była do mnie tak podobna. nawet przemyślenia o kolorach ma identyczne ;_;

Zaintrygował mnie sam tytuł - Dziewczyna z Marsa. Brzmi ciekawie, czyż nie? Lektura jest krótka, ale poruszająca. Trochę chaotyczna, ale doskonale ukazuje problemy nastolatków i nasz tok myślenia - często tak pogmatwany jak makaron do spaghetti. I choć odrobinę zawiodłam się na końcówce, to szczerze polecam tę książkę każdej osobie w wieku nastoletnim.

Są takie książki po których nie jesteśmy tacy sami. W moim przypadku "Dziewczyna z Marsa" była jedną z nich. Znam tę książkę jak własną kieszeń, czytałam 10 razy lub więcej.

Jest to książka o nastolatce , dla nastolatek a jednak ma w sobie coś takiego czego przez lata nie znalazłam w innej tego typu książce. Może zaskakującą bezpośredniość która doskonale oddaje zakłopotanie z którym, na codzień spotykają się nastolatki. Może tym czymś jest wyjątkowa, inna miłość, fascynacje którą główna bohaterka darzy Laurę. Dla mnie jest po prostu magiczna!

Średnio mi się podobała. To kolejny przykład tego, że byłam za mała na tę książkę, bo jak teraz o niej myślę to nie wiem czemu się tak bulwersowałam. Po prostu w wieku lat 10, gdy rodzice uczą dzieci czego nie wolno i co jest okropne, nie mogłam ogarnąć dlaczego nastoletnia dziewczyna pali papierosy.

Czytałam tą książkę ostatnio ze 3 lata temu (bo wtedy to właśnie ją pożyczyłam koleżance, która cały czas się zbiera, by ją przeczytać) i pamiętam tylko jedno. Bardzo wzruszająca. Czytałam ją kilkakrotnie i zawsze tak samo mnie poruszała. Zwykła nastolatka, Miriam, która ma swoje specyficzne spojrzenie na życie (co nie pomaga jej wcale w zdobywaniu przyjaciół) zakochuje się w koleżance z klasy. Chyba nie muszę nikogo przekonywać, że to nie jest książka tylko dla homoseksualistek? Uważam, że każdego ta książka może zaciekawić i doprowadzić do łez. Od razu mówię, że nie jestem fanką łzawych romansów. Po prostu ta książka ma w sobie pewne piękno.

• 2011
  • 2010