Ciągle po kole. Rozmowy z żołnierzami getta warszawskiego

Wydawnictwo: Twój Styl
Getto Warszawskie,

Inne wydania

O swoistości żołnierza i żołnierzy z warszawskiej dzielnicy zamkniętej, o specyfice narodowej armii bez państwa, którą sami stworzyli, o stopniach wojskowych w tej armii rozumianych pod słowami: anielewicz, edelman, ratajzer, karmi, szwajgier etc., o żydowsko-niemieckiej wojnie, jaką tamci żołnierze toczyli, o prowadzonej przez ich dowódców polityce w getcie, tak by stalą się w końcu globalną - o tym wszystkim również traktuje ta książka. I jeszcze, czasem jakby niechcący, w ustalonych przez rozmówców pro- porcjach, opowiada o odwadze, strachu, przyjaźni - także nieoczekiwanie dużo o miłości; o tym, bez czego nie sposób opisywać życia ani tam, ani tu, ani nigdzie.
z przedmowy Pawła Szapiro

żabot | 2017-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Osiem gwiazdek to "rewelacyjna". Nie pasuje to słowo do tej książki a zwłaszcza tematu. To nie do końca jest inne wydanie wcześniejszej "Po kole" . Wywiady z "Po kole" znalazły się w tej edycji, ale bez jednego, krótkiego, raptem kilkustronicowego. Wzbogacona zaś jest o trzy dodatkowe wywiady. Nie porównywałem przypisów, ale wydają mi się obfitsze w tej wersji książki. No i zdjęcia. W "Po kole" prawie ich nie ma, tu jest ich dużo. Zupełnie przez przypadek czytałem ją w okresie, kiedy przypadła kolejna rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim, ale ta zbieżność tylko spotęgowała odbierane przeze mnie emocje w trakcie lektury.
Choć wszystkie wywiady nie są równie ciekawe, uświadamiają jednak, jak mało przeciętny człowiek wie nie tylko o getcie, ale w ogóle o ludziach i świecie, który przestał istnieć kilkadziesiąt lat temu. Warto przeczytać, również z obszernymi przypisami.

Manufakturatekstu | 2013-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2013

Siedemdziesiąta rocznica powstania w getcie warszawskim stała się impulsem do wznowienia przez wydawnictwo Czarne książki Anki Grupińskiej "Ciągle po kole". Jak mówi podtytuł, są to rozmowy z żołnierzami getta, które autorka przeprowadziła w latach 1985-2000. Wywiady opatrzone zostały szczegółowymi objaśnieniami opracowanymi przez Grupińską z pomocą Aliny Skibińskiej, dzięki czemu czytelnik nie gubi się w morzu faktów, nazw, miejsc, które dla nas mogą jawić się niczym z innego świata ‒ bo w pewnym sensie są z innej rzeczywistości, ze świata, który przestał istnieć. Większość rozmówców Grupińskiej już nie żyje, tym bardziej zapis rozmów jest ważnym dokumentem tamtych lat, ale nie tylko ‒ przede wszystkim jest to świadectwo tego, jak różni ludzie różnie mogą odbierać te same wydarzenia.

Autorka starała się dowiedzieć jak najwięcej, by skonfrontować ze sobą informacje usłyszane od poszczególnych osób, i mimo że często pytała o szczegóły, dociekała, myślę, że jej głównym celem było po...

Pouczająca lektura. To bolesne, ilu wartościowych ludzi straciła Polska - częściowo z winy Niemców, częściowo niestety na własne życzenie.

haLina | 2017-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2017

Fascynujące rozmowy, poruszający temat. Trudno było się oderwać od lektury, jeszcze trudniej przestać myśleć o tym co się przeczytało. Myślę, że to temat ciągle tak samo ważny i wart przypominania.
Świetna książka!

Penelopa | 2016-10-22