Ciągle po kole. Rozmowy z żołnierzami getta warszawskiego

Wydawnictwo: Twój Styl
Getto Warszawskie,

Inne wydania

O swoistości żołnierza i żołnierzy z warszawskiej dzielnicy zamkniętej, o specyfice narodowej armii bez państwa, którą sami stworzyli, o stopniach wojskowych w tej armii rozumianych pod słowami: anielewicz, edelman, ratajzer, karmi, szwajgier etc., o żydowsko-niemieckiej wojnie, jaką tamci żołnierze toczyli, o prowadzonej przez ich dowódców polityce w getcie, tak by stalą się w końcu globalną - o tym wszystkim również traktuje ta książka. I jeszcze, czasem jakby niechcący, w ustalonych przez rozmówców pro- porcjach, opowiada o odwadze, strachu, przyjaźni - także nieoczekiwanie dużo o miłości; o tym, bez czego nie sposób opisywać życia ani tam, ani tu, ani nigdzie.
z przedmowy Pawła Szapiro

• Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
  • Tajemniczy brat
  • Piękny sekret
  • Raz na zawsze
  • Przepisy na miłość i zbrodnię
  • Dziewczyna z Bostonu
  • Mniej złości, więcej miłości
  • Twoim śladem
  • Droga do domu
  • Aż po grób
  • Mężczyźni z różowym trójkątem
  • Wstyd
  • Przekonaj mnie, że to ty
  • Koniec warty
  • Niebezpieczne kłamstwa
  • Stalker
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

6,72 (234 ocen i opinii)
Raz na zawsze
Andreas Pflüger

7 (21 ocen i opinii)
Przepisy na miłość i zbrodnię
Sally Andrew

7,97 (37 ocen i opinii)
Wstyd
Helen FitzGerald

5,22 (18 ocen i opinii)
Przekonaj mnie, że to ty
Anna Karpińska

Stalker
Lars Kepler

9 (1 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Manufakturatekstu | 2013-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2013

Siedemdziesiąta rocznica powstania w getcie warszawskim stała się impulsem do wznowienia przez wydawnictwo Czarne książki Anki Grupińskiej "Ciągle po kole". Jak mówi podtytuł, są to rozmowy z żołnierzami getta, które autorka przeprowadziła w latach 1985-2000. Wywiady opatrzone zostały szczegółowymi objaśnieniami opracowanymi przez Grupińską z pomocą Aliny Skibińskiej, dzięki czemu czytelnik nie gubi się w morzu faktów, nazw, miejsc, które dla nas mogą jawić się niczym z innego świata ‒ bo w pewnym sensie są z innej rzeczywistości, ze świata, który przestał istnieć. Większość rozmówców Grupińskiej już nie żyje, tym bardziej zapis rozmów jest ważnym dokumentem tamtych lat, ale nie tylko ‒ przede wszystkim jest to świadectwo tego, jak różni ludzie różnie mogą odbierać te same wydarzenia.

Autorka starała się dowiedzieć jak najwięcej, by skonfrontować ze sobą informacje usłyszane od poszczególnych osób, i mimo że często pytała o szczegóły, dociekała, myślę, że jej głównym celem było po...

Pouczająca lektura. To bolesne, ilu wartościowych ludzi straciła Polska - częściowo z winy Niemców, częściowo niestety na własne życzenie.

n99 | 2015-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2015