12 opowieści żydowskich

Wielka Litera
2023-03-23
2013-10-01

Czy trzeba coś dodawać?
Każda opowiedziana historia mogłaby stać się kanwą obszernej powieści o zwyczajnym człowieku i wielkiej historii, o szczęściach codziennych i szczęściach niezwykłych, które niektórzy nazywają fatum, a inni niewiarygodnym zbiegiem okoliczności. To przecież nic zwykłego – ludzie, którzy kiedyś tu mieszkali i ludzie, którzy zniknęli. Jeśli została po nich pamięć – nich trwa w nas jak najdłużej, w innym wypadku zastanawiam się, jakże ubodzy się staniemy.
Tu nie trzeba krzykliwych okładek – wystarczy samotne drzewo rzucające cień na szarą, zwykłą ziemię. Prosta okładkowa grafika ma tyle znaczeń, ile prawd wypowiedzą rozmówcy autorki. Bo Hanka Grupińska im oddaje głos, wsłuchuje się w materializujące się tekstem wspomnienia, nie poprawia, nie ocenia, przytacza słowa wprost, często niegramatyczne, koślawe ale wciąż naturalne i – ponownie – zupełnie zwyczajne.
Dzięki dwunastu opowieściom (dwunastu apostołom?) krążymy po przedwojennej Polsce od jednej granicy po drugą, oglądamy zaginione światy, zupełnie odrębne od siebie, a jednak podobne w ponurej przyszłości, która je dotknęła.
W opowieściach nie ma wielkich czynów i wielkiej polityki. Nie takim bohaterom przecież stawia się pomniki; nikt do miana bohatera tu nie aspiruje. Jest zwyczajne życie, zwyczajna miłość, codzienna praca i powszedni dzień. O tym też warto czytać.
Nie trzeba tu wielkich słów, próżno strzępić język. Najprostsza opowieść obroni się sama.

Czy trzeba coś dodawać?

Książka powstała na podstawie rozmów rejestrowanych w ramach dwóch projektów historii mówionej, które Hanka Grupińska prowadziła w latach 2003-2012.
Rozmówcami byli polscy Żydzi, ktorzy przeżyli Zagładę.
Życie społeczności żydowskiej można by podzielić na trzy rozdziały: przed II wojną światową, okres wojny oraz ten już powojenny.
Czas po wojnie to skok w życie, jakiego nie planowali. W większości przypadków rodzina została zdecydowanie pomniejszona, często osadzona w miejscowości lub w kraju, których nigdy nie brała wcześniej pod uwagę. Z traumą i tęsknotą za tymi, których już nie było wśród nich. Jednak też z nadzieją na lepsze, próbowali ułożyć sobie życie na nowo.
Natomiast najszczęśliwszym rozdziałem był ten pierwszy i do niego najchętniej myślami i wspomnieniami wracają bohaterowie 12 opowieści.
Z pewną dumą sięgają oni pamięcią do czasów bezpowrotnych, starają sobie przypomnieć imiona przodków, koligacje i związaną z nimi chronologię zdarzeń. Wspominają szczęśliwe dzieciństwo, które toczyło się pośród żydowskiej kultury, tradycji.
Szczegółowo opisują swoją codzienność. Były to rodziny bardzo religijne, jak i te, które nie przykładały zbytniej uwagi do religii. Podobnie było z językiem. W niektórych domach rozmawiano tylko w języku polskim, w innych natomiast tylko w jidysz.
Nie było jeszcze nagonki, prześladowań ze strony Polaków, aczkolwiek zdarzały się jednostki lub całe rodziny, które z wyższością odnosiły się do Żydów, nazywając ich m.in. "parchy". Dopiero z czasem zaczęło się to zmieniać. Hasło "nie kupuj u Żyda", to jedno z wielu, które zaczęły królować.

Niektórzy wspominają też I wojnę światową, której doświadczyli będąc jeszcze całkiem małymi dziećmi.

Każdą z dwunastu osób łączy wiele - utracony spokój, poczucie bezpieczeństwa, przynależności. Każda z nich straciła część swojej rodziny i każda z nich już do końca zmagała się z mniejszym lub większym wstrząsem.
Również żadnej z tych osób już nie ma. Zostawili jednak po sobie świadectwo czasów, które są ważnym punktem historycznym.

Jeżeli chodzi o treść, została zachowana (przynajmniej częściowo) oryginalna pisownia, dzięki czemu ma się wrażenie, jakby opowieściami obdarzała nas osoba siedząca obok. Tak jak potrafi, własnymi słowami.
Jeśli chodzi o całokształt - książka, którą warto mieć. Historie opowiedziane, zebrane, posiadają moc przekazu, który potrafi mocno zadomowić się w głowie oraz poszerzyć perspektywę rozumienia.

Rozmówcami byli polscy Żydzi, ktorzy przeżyli Zagładę.
Czas po wojnie to skok w życie, jakiego nie...

Ta książka to zapis pamięci, wspomnień świadków , które były realizowane w ramach tzw. historii mówionej: To swoisty tygiel kulturowy w którym, w którym swoje historie opowiadają zarówno osoby pochodzące z środowisk które uważają się za zasymilowane jak i ortodoksyjne, mówiące w języku polskim lub jidysz. To niezwykła książka o społeczności żydowskiej w Polsce.

Naprawdę świetna. Został zachowany oryginalny sposób narracji. Opowiadający mówią swoimi słowami, tak jak pamiętają, to co pamiętają, przez to książka jest prawdziwsza, wierniejsza. Jak żyli i gdzie nim wojna się zaczęła. Wstrząsająca miejscami, choć tak lekko zdawałoby się i swobodnie opowiedziana właśnie.

Hanka Grupińska pokazała kawał dobrej roboty, przedstawiając historie ludzi o korzeniach żydowskich, na których losy większy lub mniejszy wpływ miała II Wojna Światowa. Niegdyś wypierani ze społeczeństwa, zmuszeni do ukrywania się przed całym światem, w końcu zyskali prawo głosu. Opowieści ukazane w "12 opowieściach żydowskich" są prawdziwe, szczere, bezpretensjonalne. Udowadniają, że za słowem "Żyd" stoi przede wszystkim człowiek - ze swoim życiorysem, swoją rodziną, swoimi wspomnieniami i konkretnymi przeżyciami. Po przeczytaniu tej książki nie sposób się nie zadumać, nie zdobyć na odrobinę refleksji. Jest to jedna z lepszych pozycji o zagadnieniu żydowskich związków z Polską, jakie miałam okazję czytać. Wartością dodaną są też bez wątpienia liczne fotografie bohaterów każdego z rozdziałów. Warto sięgnąć po tę książkę i otworzyć umysł na ludzkie przeżycia.

Po przeczytaniu „12 opowieści żydowskich” odczuwam przeciążenie tematyką polskich Żydów oraz ich losów na kartach XX – wiecznej historii. Wszystko za sprawą ostatnich miesięcy, gdy bez opamiętania zaczytywałem się w literaturze poświęconej bądź związanej z problematyką kultury i tożsamości żydowskiej w czasach oscylujących wokół II wojny światowej. Mój błąd polegał na łapczywości. Zamiast zrobić sobie dłuższą przerwę od książek poświęconych nieprzepracowanym, a zarazem skomplikowanym kwestiom, bez ustanku zaczytywałem się w tematycznie podobnych pozycjach, przez co pozbawiłem siebie możliwości spokojnego zagnieżdżenia danego tytułu w mojej głowie. Tego samego błędu nie popełnię w przypadku „12 opowieści żydowskich”, w których oddano głos Żydówkom i Żydom. W kreśleniu przez nich drzew genealogicznych własnych rodzin brak niepotrzebnej egzaltacji, patosu oraz literackiego uniesienia. Wspólną cechą poszczególnych wypowiedzi jest sprawozdawczość wywodów rozmówczyń oraz rozmówców autorki, w których część doświadczeń historycznych ograniczono do pojedynczych informacji, a co zdaje się świadczyć o ciągle doskwierającym im poczuciu krzywdy i niesprawiedliwości, jakiej Żydzi doświadczyli w Polsce – przed, w czasie oraz po wojnie. Cieszy przyjęta przez Hankę Grupińską rola słuchacza, co nie przerywa, nie wchodzi w słowo, pozwala swobodnie mówić, jak również szanuje prawo drugiej strony do milczenia. W „12 opowieściach żydowskich” zawarto spójną historię o bezpowrotnie utraconym kulturowym oraz tożsamościowym bogactwie Polski, jakie zawdzięczano obecności Żydów w najróżniejszych dziedzinach ludzkiego życia. Bywa, że narratorki oraz narratorzy załączonej pozycji oponują powszechnie przyjętemu znaczeniu exodusu, uznając Polskę, a nie biblijną Palestynę za miejsce, do którego rzeczywiście należą, co jednak nie spotkało się powszechną aprobatą powojennego społeczeństwa oraz jego reżimowych reprezentantów. Co więcej, nadal odbiera się Żydom prawo do funkcjonowania w polskiej świadomości, czemu sami jesteśmy winni, skoro nieustannie wypieramy ich z historii narodowej, mimo że stanowią jej nierozerwalną część.

„Ob­ra­zy za­mro­żo­ne w sło­wach. Lu­dzie widma i hi­sto­rie nie­ist­nie­ją­ce. Pa­mięć tych, któ­rzy opo­wia­da­ją, jest dla nich i jest dla nas. Im bu­du­je skom­pli­ko­wa­ną toż­sa­mość, nas łączy z nimi. Te pol­skie opo­wie­ści ży­dow­skie są cią­gle jak opo­wie­ści afry­kań­skie: inne, obce, nie nasze. Przy­swa­ja­my je po­wo­li, w ma­łych ka­wał­kach. I choć nie staną się już nigdy na­szy­mi opo­wie­ścia­mi, to może jako te cudze będą bar­dziej bli­skie, mniej inne i mniej obce."

Tytuły tego typu mają ogromną wartość, ale gdy już się ich kilka przeczyta, to z czasami szuka się tych, które mają więcej detali lub tych, które mówią o obszarze historii, jakiego jeszcze się nie poznało. Dlatego „12 Opowieści Żydowskich" to dobra pozycja na początku poznawania losów Żydów w czasach około drugiej wojny światowej. Ludzie u Hanki Grupińskiej skupiają się na ogóle, nie detalach, ale pięknie kreślą opowieści codziennego życia. Szczególnie tego przed wybuchem wojny. Mówią o bliskich, swoim dzieciństwie i dorastaniu, ale też zaznaczają ból lat wojennych, które wywróciły ich świat do góry nogami. A jednak całość nie przygniata. Skupia się na wsiach, miasteczkach i miastach, gdzie życie toczy się powoli do przodu. Rodziny spotykamy tutaj różne — od tych biednych po te zamożne, od religijnych do ateistycznych; ale mają ze sobą wiele wspólnego. Tworzy to obraz dużej społeczności żydowskiej przed wybuchem wojny i obraz ten poznać warto. Nie kwestionuję, jak zwykle przy tytułach tego typu. Tyle że osobiście nie dowiedziałam się niczego nowego, a na to miałam nadzieję. Teoretycznie każda z opowiedzianych historii jest inna, a jednak słyszałam już podobne biografie i to wypełnione większą ilością szczegółów. Po prostu.

Jest coś magicznego w tej książkę, w tych reportażowych wręcz opowieściach, w tych dwunastu świadectwach. Książka, którą warto przeczytać zarówno jeżeli chodzi o walor historyczny, ale przede wszystkim by zbliżyć się do świata, który paradoksalnie już nieistnieje. Jednak okruszki z tego wojennego świata, którymi są okrucieństwa, niezrozumienia, podziały … rozsypane są wciąż po Polsce.

"12 opowieści żydowskich" to nieco inne spojrzenie na Holokaust. Autorka oddaje głos Żydom ocalałym z zagłady, ale prosząc ich, by skupili się na swoim życiu przed wojną. Oczywiście opowiadają oni też o tym, jak przeżyli wojnę i co robili po niej, ale chodziło tu głównie o ten kontrast - życia przed i po. W końcu o samym Holokauście powstało już wiele książek, Grupińska chciała więc spojrzeć na problematykę z innej perspektywy. Mamy tu opowieści skrajnie różne - od ludzi wychowanych w głębokiej wierze aż po ateistów, od biedaków z wielodzietnych rodzin lub nawet mieszkających w sierocińcu po rodziny tak bogate, że spokojnie byłoby je stać na emigrację... gdyby tylko wiedzieli, jak źle może być. II wojna światowa obróciła ich świat do góry nogami, często byli jedynymi osobami ze swych rodzin, które przeżyły. Niektórzy potem emigrowali do Izraela, część została w Polsce... Takich opowieści zapewne było dużo więcej, ale mało kto chciał ich słuchać - skupiano się głównie na samej wojnie, gettach, obozach. Grupińska chciała słuchać wszystkiego i niektórzy z bohaterów książki sami wspomnieli, że po raz pierwszy opowiadają swoją historię w całości. "12 opowieści żydowskich" to po prostu zwykłe historie zwykłych ludzi, którym nazistowska nienawiść odebrała całe znane im życie.

Bardzo ważny dokument, poruszający i rzeczowy. Rekomendowany zwłaszcza tym, którzy wierzą we wspaniałych li i jedynie Polaków. Świat ma wiele barw i "na tyle się znamy, na ile nas sprawdzą".

• E-booki
  • Żydzi