Ciągle po kole. Rozmowy z żołnierzami getta warszawskiego

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
literatura faktu
Bożena

Inne wydania

"Ciągle po kole" to zapis rozmów na temat życia w getcie i powstania w kwietniu 1943, które Anka Grupińska w latach 1985–2000 przeprowadziła z żołnierzami żydowskimi: Markiem Edelmanem, Szmuelem Ronem, Maszą Glajtman Putermilch, Pniną Grynszpan­‑Frymer, Aronem Karmim, Lubą Gawisar, Adiną Blady Szwajgier, Haliną (Chajką) Bełchatowską, Bronkiem Szpiglem i Kazikiem Ratajzerem. To wyjątkowy dokument zawierający historię mówioną czasu Zagłady.

"Ty o miłości mówisz.

Nie, nie o miłości. Tak, o miłości. O różnych sprawach mówię. Nie tylko o getcie. O wszystkim. Trzeba umieć wskoczyć jeszcze raz na dach. Zawsze. Gdyby nie ona i jeszcze dwie dziewczyny, to ja bym tego wszystkiego nie zrobił. One mnie pchały: dalej, dalej! One potrafiły tak jak ja myśleć o życiu innego człowieka. Leży ci tu facet i umiera. One chcą go ratować. Ale trzeba się zaangażować. A zaangażować się – to jest ryzyko. Ryzyko, którego takie dwudziestopięcioletnie dziewczyny nie umieją podjąć. Potrzebowałyby pistoletów. Ja się nie bałem zaangażowania, a one to podchwyciły. I za rok, pół roku były takie same. I już byliśmy razem. Bo to wszystko,to jest to samo. Ten jeden dzisiaj,to jest te400czterystatysięcy wtedy. A ty nie jesteś w stanie w to wszystko wejść, we mnie wejść. Bo nie chcesz.

Rzeczywiście, nie jestem w stanie… Jesteś już bardzo zmęczony?

Nie. Mogę umrzeć…"

(fragment rozmowy z Markiem Edelmanem)

źródło opisu: Czarne, 2013

źródło okładki: czarne.com.pl

żabot | 2017-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Osiem gwiazdek to "rewelacyjna". Nie pasuje to słowo do tej książki a zwłaszcza tematu. To nie do końca jest inne wydanie wcześniejszej "Po kole" . Wywiady z "Po kole" znalazły się w tej edycji, ale bez jednego, krótkiego, raptem kilkustronicowego. Wzbogacona zaś jest o trzy dodatkowe wywiady. Nie porównywałem przypisów, ale wydają mi się obfitsze w tej wersji książki. No i zdjęcia. W "Po kole" prawie ich nie ma, tu jest ich dużo. Zupełnie przez przypadek czytałem ją w okresie, kiedy przypadła kolejna rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim, ale ta zbieżność tylko spotęgowała odbierane przeze mnie emocje w trakcie lektury.
Choć wszystkie wywiady nie są równie ciekawe, uświadamiają jednak, jak mało przeciętny człowiek wie nie tylko o getcie, ale w ogóle o ludziach i świecie, który przestał istnieć kilkadziesiąt lat temu. Warto przeczytać, również z obszernymi przypisami.

Manufakturatekstu | 2013-08-01
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 01 sierpnia 2013

Siedemdziesiąta rocznica powstania w getcie warszawskim stała się impulsem do wznowienia przez wydawnictwo Czarne książki Anki Grupińskiej "Ciągle po kole". Jak mówi podtytuł, są to rozmowy z żołnierzami getta, które autorka przeprowadziła w latach 1985-2000. Wywiady opatrzone zostały szczegółowymi objaśnieniami opracowanymi przez Grupińską z pomocą Aliny Skibińskiej, dzięki czemu czytelnik nie gubi się w morzu faktów, nazw, miejsc, które dla nas mogą jawić się niczym z innego świata ‒ bo w pewnym sensie są z innej rzeczywistości, ze świata, który przestał istnieć. Większość rozmówców Grupińskiej już nie żyje, tym bardziej zapis rozmów jest ważnym dokumentem tamtych lat, ale nie tylko ‒ przede wszystkim jest to świadectwo tego, jak różni ludzie różnie mogą odbierać te same wydarzenia.

Autorka starała się dowiedzieć jak najwięcej, by skonfrontować ze sobą informacje usłyszane od poszczególnych osób, i mimo że często pytała o szczegóły, dociekała, myślę, że jej głównym celem było po...

haLina | 2017-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2017

Fascynujące rozmowy, poruszający temat. Trudno było się oderwać od lektury, jeszcze trudniej przestać myśleć o tym co się przeczytało. Myślę, że to temat ciągle tak samo ważny i wart przypominania.
Świetna książka!

Zuzanna | 2016-01-01
Na półkach: Przeczytane w 2016
Przeczytana: 01 stycznia 2016

Pouczająca lektura. To bolesne, ilu wartościowych ludzi straciła Polska - częściowo z winy Niemców, częściowo niestety na własne życzenie.

Paweł Banach | 2017-09-17
Penelopa | 2016-10-22