Odczytanie Listy. Opowieści o warszawskich powstańcach Żydowskiej Organizacji Bojowej

Okładka książki Odczytanie Listy. Opowieści o warszawskich powstańcach Żydowskiej Organizacji Bojowej Hanka Grupińska
Okładka książki Odczytanie Listy. Opowieści o warszawskich powstańcach Żydowskiej Organizacji Bojowej
Hanka Grupińska Wydawnictwo: Wielka Litera Seria: Poza serią reportaż
296 str. 4 godz. 56 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Poza serią
Wydawnictwo:
Wielka Litera
Data wydania:
2023-03-22
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
296
Czas czytania
4 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380327405
Tagi:
getto warszawskie Warszawa Żydzi II wojna światowa Holokaust żydowscy żołnierze
Średnia ocen

8,4 8,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,4 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
186
186

Na półkach: , , , , ,

Jeszcze w 1943 r. Celina Lubetkin, Antoni Cukierman i Marek Edelman spisali członków żydowskiego ruchu oporu i uczestników powstania zamordowanych w warszawskim getcie. Było na niej 220 osób.
Lista trafiła do Londynu i nie wzbudziła zainteresowania. Po wielu latach na nowo odczytała ją Anna Grupińska, która ustaliła, że 33 osoby z tej listy przeżyły wojnę. Obecnie lista liczy 233 osoby i nie jest wciąż zamknięta.

Książka jest przejmującym dokumentem. Biogramy mają różną długość, obok niektórych widnieją zdjęcia. Niektórzy żydowscy wojownicy widnieją tylko pod imieniem, pseudonimem, gdyż nikt nie zapamiętał ich nazwiska. Większość zginęła mając niewiele ponad 20 lat, ale byli też młodsi. Historia ich życia i śmierci została opisana beznamiętnym językiem.
Ci, którzy wówczas zginęli w getcie, nie mają grobów. Tylko ta lista jest świadectwem ich trudnej życiowej drogi.
Na liście są też Polacy, którzy ratowali i ukrywali Żydów z getta: kobiety, mężczyźni, całe rodziny. Świadomi konsekwencji, trwali przy człowieczeństwie, mimo tego, że nie spodziewali się żadnego wsparcia.

Jednak w części życiorysów powtarza się wątek zdrady i okrucieństwa doznawanych od swoich, czyli Żydów działających np. w całkowicie uzależnionej od hitlerowców Żydowskiej Służbie Porządkowej. Często pojawiają się również wspomnienia jawnej niechęci doświadczanej od dowódców i żołnierzy AK oraz zdrady doznanej ze strony polskich szmalcowników. Nie słychać w nich skargi, emocji to po prostu wspomnienia faktów, które się dokonały.
Książka składa się z opowieści o zwykłych ludziach. Każdy z nich w coś wierzył, miał marzenia, kogoś kochał, ale los nie dał im szansy na normalne życie.

Przeczytana w ramach listopadowego wyzwania LC.

Jeszcze w 1943 r. Celina Lubetkin, Antoni Cukierman i Marek Edelman spisali członków żydowskiego ruchu oporu i uczestników powstania zamordowanych w warszawskim getcie. Było na niej 220 osób.
Lista trafiła do Londynu i nie wzbudziła zainteresowania. Po wielu latach na nowo odczytała ją Anna Grupińska, która ustaliła, że 33 osoby z tej listy przeżyły wojnę. Obecnie lista...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1255
749

Na półkach:

Grupińska tworzy pomnik żołnierzy getta warszawskiego. Pomnik z liter. „Getto war­szaw­skie nie ma cmen­ta­rza. Kości żoł­nie­rzy ży­dow­skich są zmie­sza­ne z ce­gła­mi zbu­rzo­ne­go mia­sta. Proch spa­lo­nych ciał zmie­sza­ny z zie­mią. Nie ma gro­bów, nie ma ka­mien­nych ta­blic. I nie ma czło­wie­ka z jego imie­niem i na­zwi­skiem, z opo­wie­ścią naj­krót­szą, kim był i jak żył."* Imię, nazwisko, krótka informacja i kolejna osoba... Ma to wartość, której nie mogę podważyć, ale jednocześnie przeciętny czytelnik znudzi się po kilkunastu stronach. Przed lekturą trzeba mieć to na uwadze.

Grupińska tworzy pomnik żołnierzy getta warszawskiego. Pomnik z liter. „Getto war­szaw­skie nie ma cmen­ta­rza. Kości żoł­nie­rzy ży­dow­skich są zmie­sza­ne z ce­gła­mi zbu­rzo­ne­go mia­sta. Proch spa­lo­nych ciał zmie­sza­ny z zie­mią. Nie ma gro­bów, nie ma ka­mien­nych ta­blic. I nie ma czło­wie­ka z jego imie­niem i na­zwi­skiem, z opo­wie­ścią naj­krót­szą, kim był...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    124
  • Przeczytane
    28
  • Posiadam
    12
  • Historia
    1
  • Wątek żydowski
    1
  • Literatura polska (współczesna)
    1
  • 2014
    1
  • LIt. izraelska/żydowska i okolice
    1
  • Oczekujące
    1
  • BB.NIEPOLOMICE
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także