Czuwanie

832411310X
powieść, futbol, wypadek
dona

Inne wydania

Neely Crenshaw był gwiazdą - najlepszym rozgrywającym w historii Spartan z Messiny. Od tamtych czasów minęło piętnaście lat. Teraz wraca do miasta na pogrzeb Eddiego Rake'a - trenera, który zrobił z licealnej drużyny gwiazdę futbolu. "Chłopcy Eddiego" spotykają się na trybunach swojego stadionu. Piją piwo, rozmawiają i przywołują w pamięci obraz trenera. Tylko Neely wciąż usiłuje uporać się z przeszłością i zrozumieć to, co się stało po pewnym meczu w szatni Spartan...

Monika | 2013-03-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 08 marca 2013

Spotykam się z taką sytuacją nie po raz pierwszy. Oto wybitny pisarz tworzy nieco gorsze dzieło. I co...? I zaraz dostaje za nie bardzo negatywne opinie i oceny. Jestem przekonana, że gdyby "Czuwanie" wyszło spod pióra początkującego powieściopisarza zebrałoby sporo pozytywnych opinii. Ale Grisham sam sobie poprzeczkę ustawił bardzo wysoko i cierpi na tym w takich chwilach, gdy zbiera cięgi za dobrą moim zdaniem książkę, jaką jest "Czuwanie".

Ilu z nas spotkało w swoim życiu Rake'a? Postać wybitną, doskonałego nauczyciela, który wpłynął na całe nasze życie?
Osobiście miałam takie szczęście. Rake'iem dla mnie jest harcerz starej daty, mój eks-drużynowy, którego nauki po dziś dzień dopadają mnie w różnych życiowych sytuacjach. Gdy miałam lat -naście nie zawsze rozumiałam faceta, często nie wiedziałam, co się kryje za Jego zachowaniem. Zachowaniem, które wielokrotnie mnie oburzało, denerwowało i doprowadzało do łez. Dziś wiem, że zawdzięczam Mu wiele.
Przykro, że takich wybitnych...

Meszuge | 2015-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2015

Johna Grishama znam przede wszystkim jako mistrza thrillerów prawniczych, ale przecież nie tylko takie książki pisał. Czy „Malowany dom” albo właśnie „Czuwanie” (znane też jako „Chłopcy Eddyego”) przez to, że nie sensacyjne, są gorsze? A może po prostu tylko inne?

Messina – niewielka miejscowość na południu Stanów Zjednoczonych. Spontanicznie zjeżdżają się tu byli zawodnicy Spartan, licealnej drużyny futbolu amerykańskiego, kiedy dotarła do nich wiadomość, że ich stary trener, Eddie Rake jest umierający.
Neely Crenshaw (sławny piętnaście lat wcześniej), Silos i inni absolwenci szkoły w Messinie z różnych roczników siedzą na trybunach pustego stadionu, piją piwo, wspominają dawne dzieje i czekają na śmierć Rake’a, a kiedy ten umiera i zostaje pochowany, biorą udział w ostatnim pożegnaniu na stadionie.

Wydaje się, że główny motyw „Czuwania” stanowi ambiwalentny stosunek zawodników do trenera – kochają go, bo wiódł ich od zwycięstwa do zwycięstwa, dzięki niemu byli KIMŚ, ale też...

Kuba | 2014-04-15
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Całkiem dobra książka, choć inna od tych, do jakich przyzwyczaił nas Grisham. Cała książka jest jednym, wielkim wspomnieniem trenera Rake'a, który przez kilkadziesiąt lat trenował futbol amerykański. Grisham jak zwykle stworzył świetnych bohaterów, genialne dialogi, a dodatkowo dołożył do tego trafiający w serce melancholijny nastrój.
Ktoś, kto daje tej książce jedną gwiazdkę jest po prostu zwykłym ignorantem, ponieważ to, że nie ma pojęcia o czym czyta (tak, futbol amerykański, to w Polsce sport niszowy), to całkiem zrozumiałe, ale że narzeka na przypisy, które są po to, aby wyjaśnić tajniki tego sportu - zahacza o śmieszność.

ReniaBza | 2014-08-14

John Grisham mistrzem thrillera prawniczego jest. Jako, że urodził się i wychował na południu Stanów Zjednoczonych, często w swych powieściach wprowadza wątki opisujące życie, zwyczaje i mentalność ludzi ze swoich rodzinnych stron. Tak było na przykład w „Malowanym domu” czy „Powrocie do Fort County”, i tak też jest w „Czuwaniu”. Jednak ta ostatnia pozycja w ogóle mnie nie zachwyciła. Być może dlatego, że w ogóle nie przepadam za powieściami obyczajowymi i nie potrafię się wczuć w los głównego bohatera. Do tego jeszcze te niezrozumiałe dla mnie opisy gry w futbol amerykański. Książka mnie bardzo zmęczyła i raczej nie ma opcji, żebym kiedyś do niej powróciła.

Kurebayashi | 2013-09-11
Na półkach: Przeczytane, John Grisham

Nie rozumiem tego sportu i nie mam ochoty zgłębiać jego tajników, a wszystkie przypisy do tekstu omijałam, mimo to książka mi się podobała, idea czuwania i wspomnień miała w sobie coś urzekającego.

Madzik | 2016-03-29
Na półkach: 2016, Przeczytane

Nie będę fanką futbolu amerykańskiego...
Książka o przemijaniu, umieraniu, ostatnim pożegnaniu. Chwilami ściska za serce. Jednak wolę Grishama jako mistrza powieści prawniczych :-)

Agnieszka | 2010-11-12
Przeczytana: kwiecień 2009

"Neely Crenshaw był gwiazdą - najlepszym rozgrywającym w historii Spartan z Messiny. Od tamtych czasów minęło piętnaście lat. Teraz wraca do miasta na pogrzeb Eddiego Rake`a - trenera, który zrobił z licealnej drużyny gwiazdę futbolu. "Chłopcy Eddiego" spotykają się na trybunach swojego stadionu. Piją piwo, rozmawiają i przywołują w pamięci obraz trenera. Tylko Neely wciąż usiłuje uporać się z przeszłością i zrozumieć to, co się stało po pewnym meczu w szatni Spartan..."

Z pozoru historia sportowców - ich wspomnienia o latach świetności,ale to tak naprawdę opowieść o ich uczuciach,miłości do sportu i trenerze Rake'u , którego kocha się i nienawidzi jednocześnie.Bardzo przejmująca książka o miłości do sportu i wydarzeniach,które zmieniają całe życie,bo tym właśnie dla tej grupy dawnych przyjaciół jest sport.

AlphaMWO | 2014-04-18

No, cóż.....ta niezbyt dobra ocenia książki nie bierze się z niczego. Pomimo tego, że John Grisham znany jest głównie ze swoich powieści sensacyjnych i thrillerów, utwory takie jak "Malowany dom" pokazały, że autor doskonale czuje się także w innych gatunkach literatury. Szkoda tylko, że nie popisał się zbytnio swoim talentem w "Czuwaniu". Owszem, książka jest napisana dość ciekawie i czytelnik momentami aż wczuwa się w opowieść głównych bohaterów. Jednak w przeciwieństwie do pozostałych dzieł mistrza Grishama, ten oto utwór niczym się tak naprawdę nie wyróżnia. Ot prosta książka, do szybkiego przeczytania, odłożenia na półkę i jak najszybszego sięgnięcia po następną.

Gosza | 2015-08-13
Na półkach: John Grisham, Przeczytane

Książkę przeczytałam na jednym wdechu. Dla mnie niezwykle refleksyjna lektura.

ejotek | 2013-03-03
Przeczytana: 01 marca 2013

Głównym bohaterem książki jest Neely Crenshaw, który po piętnastu latach wraca do rodzinnej Messiny. Kiedyś był gwiazdą drużyny futbolowej, a jego numer dziewiętnasty został zastrzeżony, by żaden inny zawodnik nie mógł takiego nosić. Jego karierę pokrzyżowała jednak kontuzja kolana.

Teraz Neely powrócił na tytułowe czuwanie. Było to spontaniczne spotkanie byłych graczy licealnej drużyny Spartan, z różnych roczników, na trybunach swojego stadionu. Wspominali, pili piwo i czekali. Czekali na śmierć swojego trenera - Eddiego Rake'a. Trener był od dawna ciężko chory i chwila ta była nieunikniona.

Neely swoim powrotem do Messiny, chce pogodzić się z kilkoma faktami z przeszłości. Jako zawodnik chce zrozumieć to, co stało się po pewnym meczu w szatni drużyny. Jako mężczyzna pragnie rozwiązać gryzący go problem dotyczący kobiety - Cameron. Była to jego wielką niespełniona miłość, która teraz jest już dla niego nieosiągalna. Neely obiecuje jej jednak, że będzie na nią czekał.

Czy polecę...