Okładka książki Zawodowiec

AMBER
mecz, sława, pamięć
typ
papier
5.83 (281 ocen i 22 opinie)

Opis książki

Rick Dockery budzi się w szpitalu - nie pamięta, po jakiej kontuzji i w jakim meczu... Zawsze jest tak samo. Przez sześć lat zaliczył osiem drużyn i zawsze potrafił zmienić prawie pewną wygraną w totalną klęskę. Fani żądają jego głowy. Dziennikarze nie zostawiają na nim suchej nitki. A prawnik depcze mu po piętach. Tylko jedna drużyna na świecie jest skłonna podpisać z nim kontrakt: Pantery z......

Tylko jedna drużyna na świecie jest skłonna podpisać z nim kontrakt: Pantery z... Parmy. Ale gdzie, u diabła, jest ta Parma? We Włoszech wszystko jest inne i dziwne - ludzie, zwyczaje, jedzenie, a zwłaszcza drużyna składająca się z samych amatorów. Lecz to właśnie dzięki nim zawodowiec odkrywa przyjemność gry. I uświadamia sobie, że ten zaskakujący na każdym kroku kraj słonecznych krajobrazów, wspaniałej kuchni i wina, i serdecznych ludzi umiejących cieszyć się życiem, to nie tylko krótki przystanek na kolejny sezon...

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
fulmir | 2014-02-04
Przeczytana: 03 lutego 2014

Podczas czytania tej książki byłem zaskoczony, że Grisham może napisać powieść o futbolu amerykańskim i że tak dobrze mu to wyjdzie. Książka jest dość miłą odskocznią od thrillerów prawniczych, którymi do tej pory raczył nas pisarz. Jej fabuła w skrócie opowiada o tym jak gracz w futbol Rick Dockery po kolejnym nieudanym meczu w kraju jest już zasadniczo "spalony" i jego agent proponuje mu wyjazd za granicę, do Włoch. Oczywiście włoska liga futbolu amerykańskiego nie cieszy się w swej ojczyźnie popularnością i tamtejsi zawodnicy grają głównie dla przyjemności. Rick powoli odnajduje się w nowej drużynie (Pantery z Parmy) i poznaje tamtejszą kulturę, jedzenie, zabytki.
Czytanie było dla mnie duża przyjemnością, mimo, że nie jestem fanem sportu opisanego w książce. Od samej gry bardziej interesowały mnie emocje jakie jej towarzyszyły, niezwykła atmosfera rozgrywki. Do tego mamy w książce całe góry wspaniałego jedzenia, hektolitry piwa i wina, ciekawe zabytki a nawet wizytę w ope...

carmaniola | 2014-01-09

Sięgnęłam po następną pozycję Grishama z nadzieją na dobry thiler prawniczy. Wcześniej nie zapoznałam się z książką - bo i po co, przecież to jeden z moich ulubionych autorów. Po przeczytaniu kilkunastu stron pomyślałam, że sprawa rozgrywć będzie się w światku futbolu amerykańskiego. Ale niestety, jest to historaia gracza, zawodowca, nieudacznika. Ksiązka najeżona wręcz zwrotami z futbolowego boiska w języku angielskim (w dodatku wszystkie 114 przypisy znajdują się na końcu i nie chce się do nich zaglądać). Znaczna część zawartości to opisy meczów - sport u nas mało znany więc właściwie nie wiadomo o co chodzi. Wątek obyczajowy nijaki. Nie polecam , szczególnie Paniom.

Kurebayashi | 2014-02-28
Na półkach: John Grisham, Przeczytane
Przeczytana: 27 lutego 2014

książkę muszę rozpatrywać na dwa sposoby. Pierwszy aspekt to futbol amerykański, którego nawet nie próbowałam rozumieć, przy każdej relacji z meczu ślizgałam się przez tekst, jako fanka piłki nożnej cieszyłam się, że przypisy do zawodowych terminów były na końcu książki, po prostu je ominęłam.

ale historia głównego bohatera to inna sprawa, młody mężczyzna pełen marzeń o profesjonalnej karierze, który po wielu niepowodzeniach trafia do miejsca gdzie ludzie mają zupełnie inne priorytety, a kochają sport równie mocno jak on. Coś co miało być zesłaniem, sprawiło, że Rick dojrzał jako zawodnik i człowiek. Dodatkowym smaczkiem są kulinarne i zabytkowe uroki Italii.

Dama_Karo | 2012-11-12

Dla mnie to nie Grisham... Im dłużęj czytałam tym szerzej miałam otwarte oczy ze zdziwienia, że mógł napisać takiego gniota. Fabuła? Żadna. Akacja? Żadna. Bohater? Dno! Przeczytałam na siłę... Za dużo o futbolu, za dużo przemyśleń, za mało akcji, bohater nudny i przewidywalny, część wątków zupełnie niepotrzebna. Czytając czekałam aż w końcu coś się stanie i się niestety nie doczekałam. NIE polecam, chociaż Grishama lubię.

Błąd | 2013-08-23

W ogóle nie rozumiem o co chodzi w futbolu amerykańskim, a co gorsza po przeczytaniu tej książki nic się nie zmieniło :p
Mimo,że nie bardzo rozumiałam o co chodzi,gdy był opis jakieś akcji, książka i tak mi się podobała, miło się czytało. Może nie jest specjalnie głęboka, nie ma drugiego dna itd. ale przyjemna ;)

Kelrik | 2014-02-27
Przeczytana: 05 lutego 2014

Książkę zarekomendował mi przyjaciel, ale długo leżała na półce. Nadszedł jednak jej czas. Czytałem ją głównie gdy mój starszy 2,5 letni syn oglądał bajkę na tablecie przed snem. Lubię sport i dosyć łatwo się wciągnąłem. Futbol amerykański znam średnio, nie rozumiem np. punktowania zdobytych jardów. Rozumiem jednak czemu Amerykanie tak się ekscytują tym sportem skoro potrafią o nim robić dobre filmy. Grisham napisał niezłą książkę. Myślę, że dla fanów tego sportu ta książka może być wyjątkowa. Grisham umiejętnie połączył włoskie klimaty z tematyką sportową. Mecze trzymały w napięciu, a opisy potraw sprawiały, że byłem głodny. Nie jest to wielka literatura, ale przyjemne czytadło.

Paulina | 2013-06-03

Dużo fachowych zwrotów dotyczących futbolu, który bądź co bądź nie jest zbyt popularny. Na końcu książki autor zamieścił przypisy, które zajmują prawie siedem stron. Dla prawdziwego żółtodzioba w tej dziedzinie, to może być meczące, ale dla miłośnika tego sportu na pewno książka będzie bardzo ciekawa. Lubię książki, w których akcja dzieje się we Włoszech i to druga książka tego autora, którą miałam okazję przeczytać i akcja działa się we Włoszech. Autor opisuje także panoramę Włoch, wspomina o zabytkach i krótko je opisuje, tak samo rzecz ma się potraw. Zwykła książka obyczajowa, nie porywa, ale można przeczytać.

Bogusia | 2011-08-15
Przeczytana: 02 czerwca 2011

Tytuł orygniału "Plaing for pizza" bardzo mi się podoba i lepiej pasuje do treści książki.
Główny bohater Rick Dockery zawodowy gracz footballu amerykańskiego był już chyba we większości drużyn w Ameryce, a po ostatnim występie, w którym w 10 minut pozbawił swoją drużyne zwycięstwa w finałowym meczu, żadna amerykańska drużyna nie jest nim zainteresowana.
I wtedy przygarniają go Pantery z Parmy, które są szczęśliwe, że maja pierwszego we Włoskiej lidze zadowodowego gracza NFL. A Rick jest zadowolony, że przynajmniej chwilowo uciekł od amerykańskich problemów.
Grisham barwnie opisuje Włochy, włoską kuchnię (Rick jest zapraszany przez współgraczy na sute posiłki), operę i włoskie rozgrywki. Podobnie jak Austin czasem trochę się naigruje ze swojego bohatera niestrudzonego wielbiciela cheerliderek i kobiecej urody, ale robi z sympatią. A książka jest jak Włochy w niej - piękna.

Felicity | 2014-01-27

Słabizna, nijak ma się do pozostałej prozy Grishama.

mięta | 2012-11-23
Przeczytana: kwiecień 2012

Przyzwyczaiłam się do "innego" Grishama. "Pechowiec" nie ma nic wspólnego z trzymającymi w napięciu,o wartkiej akcji powieściami, określanych jako "thriller".
Bohater jest sportowcem grającym w futbol amerykański,według mnie ma więcej szczęścia niż rozumu,pełno kontuzji i żadna drużyna już go nie chce,nie ma przyjaciół.Z wielkiego świata amerykańskiego sportu i wielkich pieniędzy,trafia nie dość, że na inny kontynent to na dodatek do kraju o którym nic nie wie i do drużyny, która gra dla przyjemności i zabawy,czego długo nie może zrozumieć.
Nie podobało mi się w treści pełno zwrotów zawodowych z futbolu amerykańskiego,których wytłumaczenie było w przypisach. To przeszkadza w czytaniu takie "lecenie" na koniec by sprawdzić o co chodzi, ale to moje osobiste zdanie i dlatego ocena taka a nie inna, czyli :
może być .

Załóż konto za darmo!