Okładka książki Zawodowiec

AMBER
mecz, sława, pamięć
typ
papier
5,82 (295 ocen i 23 opinie)

Opis książki

Rick Dockery budzi się w szpitalu - nie pamięta, po jakiej kontuzji i w jakim meczu... Zawsze jest tak samo. Przez sześć lat zaliczył osiem drużyn i zawsze potrafił zmienić prawie pewną wygraną w totalną klęskę. Fani żądają jego głowy. Dziennikarze nie zostawiają na nim suchej nitki. A prawnik depcze mu po piętach. Tylko jedna drużyna na świecie jest skłonna podpisać z nim kontrakt: Pantery z......

Tylko jedna drużyna na świecie jest skłonna podpisać z nim kontrakt: Pantery z... Parmy. Ale gdzie, u diabła, jest ta Parma? We Włoszech wszystko jest inne i dziwne - ludzie, zwyczaje, jedzenie, a zwłaszcza drużyna składająca się z samych amatorów. Lecz to właśnie dzięki nim zawodowiec odkrywa przyjemność gry. I uświadamia sobie, że ten zaskakujący na każdym kroku kraj słonecznych krajobrazów, wspaniałej kuchni i wina, i serdecznych ludzi umiejących cieszyć się życiem, to nie tylko krótki przystanek na kolejny sezon...

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
fulmir | 2014-02-04
Przeczytana: 03 lutego 2014

Podczas czytania tej książki byłem zaskoczony, że Grisham może napisać powieść o futbolu amerykańskim i że tak dobrze mu to wyjdzie. Książka jest dość miłą odskocznią od thrillerów prawniczych, którymi do tej pory raczył nas pisarz. Jej fabuła w skrócie opowiada o tym jak gracz w futbol Rick Dockery po kolejnym nieudanym meczu w kraju jest już zasadniczo "spalony" i jego agent proponuje mu wyjazd za granicę, do Włoch. Oczywiście włoska liga futbolu amerykańskiego nie cieszy się w swej ojczyźnie popularnością i tamtejsi zawodnicy grają głównie dla przyjemności. Rick powoli odnajduje się w nowej drużynie (Pantery z Parmy) i poznaje tamtejszą kulturę, jedzenie, zabytki.
Czytanie było dla mnie duża przyjemnością, mimo, że nie jestem fanem sportu opisanego w książce. Od samej gry bardziej interesowały mnie emocje jakie jej towarzyszyły, niezwykła atmosfera rozgrywki. Do tego mamy w książce całe góry wspaniałego jedzenia, hektolitry piwa i wina, ciekawe zabytki a nawet wizytę w ope...

Dama_Karo | 2012-11-12

Dla mnie to nie Grisham... Im dłużęj czytałam tym szerzej miałam otwarte oczy ze zdziwienia, że mógł napisać takiego gniota. Fabuła? Żadna. Akacja? Żadna. Bohater? Dno! Przeczytałam na siłę... Za dużo o futbolu, za dużo przemyśleń, za mało akcji, bohater nudny i przewidywalny, część wątków zupełnie niepotrzebna. Czytając czekałam aż w końcu coś się stanie i się niestety nie doczekałam. NIE polecam, chociaż Grishama lubię.

Goszarda | 2014-10-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-book, 2014
Przeczytana: 18 października 2014

UWAGA!!! Książka tylko dla znawców lub miłośników rugby!!! Na tej grze się nie znam i znać się nie chcę więc szczęka mnie bolała od ziewania podczas opisów meczów rugby - a było ich niemało... Poza tym ponad 100 odnośników do objaśnień znaczeń terminów używanych w rugby(!!!), których oczywiście nie czytałam - aż taka ciekawa nie byłam! Tylko opis uczty w stylu włoskim zapadł mi w pamięć, bo rzeczywiście miałam kłopot z nadczynnością ślinianek...XD

carmaniola | 2014-01-09

Sięgnęłam po następną pozycję Grishama z nadzieją na dobry thiler prawniczy. Wcześniej nie zapoznałam się z książką - bo i po co, przecież to jeden z moich ulubionych autorów. Po przeczytaniu kilkunastu stron pomyślałam, że sprawa rozgrywć będzie się w światku futbolu amerykańskiego. Ale niestety, jest to historaia gracza, zawodowca, nieudacznika. Ksiązka najeżona wręcz zwrotami z futbolowego boiska w języku angielskim (w dodatku wszystkie 114 przypisy znajdują się na końcu i nie chce się do nich zaglądać). Znaczna część zawartości to opisy meczów - sport u nas mało znany więc właściwie nie wiadomo o co chodzi. Wątek obyczajowy nijaki. Nie polecam , szczególnie Paniom.

Kurebayashi | 2014-02-28
Na półkach: Przeczytane, John Grisham
Przeczytana: 27 lutego 2014

książkę muszę rozpatrywać na dwa sposoby. Pierwszy aspekt to futbol amerykański, którego nawet nie próbowałam rozumieć, przy każdej relacji z meczu ślizgałam się przez tekst, jako fanka piłki nożnej cieszyłam się, że przypisy do zawodowych terminów były na końcu książki, po prostu je ominęłam.

ale historia głównego bohatera to inna sprawa, młody mężczyzna pełen marzeń o profesjonalnej karierze, który po wielu niepowodzeniach trafia do miejsca gdzie ludzie mają zupełnie inne priorytety, a kochają sport równie mocno jak on. Coś co miało być zesłaniem, sprawiło, że Rick dojrzał jako zawodnik i człowiek. Dodatkowym smaczkiem są kulinarne i zabytkowe uroki Italii.

Błąd | 2013-08-23

W ogóle nie rozumiem o co chodzi w futbolu amerykańskim, a co gorsza po przeczytaniu tej książki nic się nie zmieniło :p
Mimo,że nie bardzo rozumiałam o co chodzi,gdy był opis jakieś akcji, książka i tak mi się podobała, miło się czytało. Może nie jest specjalnie głęboka, nie ma drugiego dna itd. ale przyjemna ;)

deana | 2010-07-15
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 15 lipca 2010

Bardzo schematyczna książka: przeciętny zawodnik po beznadziejnym sezonie trafia do jeszcze gorszej drużyny by razem z nią zgarnąć wszystko. Mimo to nieźle się czyta. Grisham jeszcze raz pokazuje że potrafi pisać nie tylko książki z salą sądową w tle.

Paulina | 2013-06-03

Dużo fachowych zwrotów dotyczących futbolu, który bądź co bądź nie jest zbyt popularny. Na końcu książki autor zamieścił przypisy, które zajmują prawie siedem stron. Dla prawdziwego żółtodzioba w tej dziedzinie, to może być meczące, ale dla miłośnika tego sportu na pewno książka będzie bardzo ciekawa. Lubię książki, w których akcja dzieje się we Włoszech i to druga książka tego autora, którą miałam okazję przeczytać i akcja działa się we Włoszech. Autor opisuje także panoramę Włoch, wspomina o zabytkach i krótko je opisuje, tak samo rzecz ma się potraw. Zwykła książka obyczajowa, nie porywa, ale można przeczytać.

Kelrik | 2014-02-27
Przeczytana: 05 lutego 2014

Książkę zarekomendował mi przyjaciel, ale długo leżała na półce. Nadszedł jednak jej czas. Czytałem ją głównie gdy mój starszy 2,5 letni syn oglądał bajkę na tablecie przed snem. Lubię sport i dosyć łatwo się wciągnąłem. Futbol amerykański znam średnio, nie rozumiem np. punktowania zdobytych jardów. Rozumiem jednak czemu Amerykanie tak się ekscytują tym sportem skoro potrafią o nim robić dobre filmy. Grisham napisał niezłą książkę. Myślę, że dla fanów tego sportu ta książka może być wyjątkowa. Grisham umiejętnie połączył włoskie klimaty z tematyką sportową. Mecze trzymały w napięciu, a opisy potraw sprawiały, że byłem głodny. Nie jest to wielka literatura, ale przyjemne czytadło.

Bogusia | 2011-08-15
Przeczytana: 02 czerwca 2011

Tytuł orygniału "Plaing for pizza" bardzo mi się podoba i lepiej pasuje do treści książki.
Główny bohater Rick Dockery zawodowy gracz footballu amerykańskiego był już chyba we większości drużyn w Ameryce, a po ostatnim występie, w którym w 10 minut pozbawił swoją drużyne zwycięstwa w finałowym meczu, żadna amerykańska drużyna nie jest nim zainteresowana.
I wtedy przygarniają go Pantery z Parmy, które są szczęśliwe, że maja pierwszego we Włoskiej lidze zadowodowego gracza NFL. A Rick jest zadowolony, że przynajmniej chwilowo uciekł od amerykańskich problemów.
Grisham barwnie opisuje Włochy, włoską kuchnię (Rick jest zapraszany przez współgraczy na sute posiłki), operę i włoskie rozgrywki. Podobnie jak Austin czasem trochę się naigruje ze swojego bohatera niestrudzonego wielbiciela cheerliderek i kobiecej urody, ale robi z sympatią. A książka jest jak Włochy w niej - piękna.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Carlo Collodi
    188. rocznica
    urodzin
    - I co dalej? - spytał Pinokio.
    - Nic - westchnął Gepetto z rezygnacją. - Jesteśmy zgubieni..
    - Zgubieni? Dlaczego zgubieni? - zaprotestował Pinokio. - Daj mi, tato, rękę i uważaj, żebyś się nie poślizgnął.
    - Dokąd mnie teraz prowadzisz?
    - Spróbujemy raz jeszcze. Chodź i nic się nie bój.
  • Dale Carnegie
    126. rocznica
  • Michele Fitoussi
    60. rocznica
    urodzin
    Nienawiść zżera, paraliżuje i przeszkadza żyć
  • Frances Hodgson Burnett
    165. rocznica
    urodzin
    To takie smutne, gdy książka się kończy
  • Laurence Sterne
    301. rocznica
    urodzin
    Miłość jest niczym bez sentymentu. A sentyment jest jeszcze mniej wart bez miłości.
  • Bartosz Łapiński
    40. rocznica
    urodzin
    ... słowo "kurwa" jest w naszym kraju rodzajem mantry. Indyjscy mnisi całymi dniami powtarzają różne mantry, na przykład OMM... OMM... albo TAU... TAU... czy coś w tym rodzaju. Natomiast u nas prawie cały naród nieświadomie stosuje jako mantrę wyżej wspomniane słowo. Jego układ liter, a zwłaszcza mo... pokaż więcej
  • Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
    123. rocznica
    urodzin
    Nie widziałam Cię już od miesiąca.
    I nic. Jestem może bledsza,
    trochę śpiąca, trochę bardziej milcząca.
    Lecz widać można żyć bez powietrza.
  • Arundhati Roy
    53. rocznica
    urodzin
    Kiedy kogoś zranisz, zaczyna cię mniej kochać. Taki skutek mają nieostrożne słowa. Ludzie zaczynają cię mniej kochać.
  • Karol Bunsch
    27. rocznica
    śmierci
    Ja walczę z takim bogiem, którego względy kupić, a usługi wynająć można!
  • Ferdynand Goetel
    54. rocznica
    śmierci
    ...górale, ludność podtatrzańska. Ci, są takim samym fenomenem etnicznym, jak Tatry przyrodzonym. Nieodgadłe zmieszanie typów etnicznych, jakie się tu kiedyś dokonało, wyodrębniło ich nie tylko z reszty polskiego ludu, ale chyba i z ludów Europy. Wywodzono rodowód ich od Rzymian, nordyków, czerwonos... pokaż więcej
  • Arthur Hailey
    10. rocznica