Sklep Potrzeb Kulturalnych

Okładka książki Sklep Potrzeb Kulturalnych
Antoni Kroh Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
276 str. 4 godz. 36 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2010-03-25
Data 1. wyd. pol.:
1999-01-01
Liczba stron:
276
Czas czytania
4 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376483627
Tagi:
Podhale góry obyczaje Folklor
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
140 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
3143
1431

Na półkach: , ,

Antoni Kroh, warszawiak z urodzenia, ale z wychowania bukowianin snuje gawędy o Podhalu i góralszczyźnie. Czyni to w sposób elokwentny i dowcipny, wplatając w swoje słowa całe fragmenty pisane gwarą. Tworzy niepowtarzalny klimat Tatr, ale tych Tatr i Podhala, jakie istniały kilkadziesiąt lat temu, kiedy autor był dzieckiem i pomieszkiwał „zdrowotnie” w Bukowinie Tatrzańskiej. Wtedy spokojnej wiosce, nieporównywalnej atrakcyjnością turystyczną z Zakopanym... W Sklepie Potrzeb Kulturalnych znajdziemy anegdoty, wiele mówiące o mentalności górali. Poza tym książkę tę uznaję za wartościową ponieważ autor zabiera czytelnika w podróż w przeszłość, nawet do wieku XIX, objaśniając pewne zjawiska, które dziś wydają się nam naturalne, jak np. genezę tańca zbójnickiego, czy też kwestię strojów regionalnych. Góralszczyzna kojarzy mi się współcześnie głównie z cepelią i niezłym biznesem, a Kroh pokazuje niegdysiejszą biedę, trudy góralskiego życia, a także zacofanie... Tłumaczy, jaką drogę przebyli ludzie pochodzenia chłopskiego, aby przejść od tradycyjnego do współczesnego trybu życia.
Czas niestety nie stoi w miejscu, rzeczywistość wokół nas również zmienia się błyskawicznie, tak, że dziś pewnie próżno by szukać miejsc opisanych przez Kroha, nie wspominając już o tym, że Bukowina Tatrzańska z zapadłej dziury zamieniła się w centrum turystyczne. Niektóre z prostych, ludowych mądrości pozostają jednak dziwnie trafne.

Antoni Kroh, warszawiak z urodzenia, ale z wychowania bukowianin snuje gawędy o Podhalu i góralszczyźnie. Czyni to w sposób elokwentny i dowcipny, wplatając w swoje słowa całe fragmenty pisane gwarą. Tworzy niepowtarzalny klimat Tatr, ale tych Tatr i Podhala, jakie istniały kilkadziesiąt lat temu, kiedy autor był dzieckiem i pomieszkiwał „zdrowotnie” w Bukowinie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    195
  • Przeczytane
    175
  • Posiadam
    37
  • Ulubione
    12
  • Góry
    3
  • Teraz czytam
    3
  • Mam
    2
  • Polska
    2
  • Polskie
    2
  • Chcę kupić
    2

Cytaty

Więcej
Antoni Kroh Sklep Potrzeb Kulturalnych Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także