ROZWIŃ ZWIŃ

2010-03-25
1999-01-01
Podhale góry obyczaje Folklor

więcej Więcej

Bardzo dobra książka opisująca historię, życie i zwyczaje podhala i regionów do niego przylegających. Autor opisuje również własne dzieciństwo spędzone w Bukowinie Tatrzańskiej, stąd też możemy się dzięki tej lekturze zapoznać z układem i życiem tej miejscowości w drugiej połowie XX wieku. Polecam!

Bardzo ciekawa lektura, dotycząca wspomnień człowieka, który zamieszkał wśród Górali. Można powiedzieć że naukowa biografia.

Bardzo ciekawa książka. Wspomnienia z dzieciństwa stają się tłem do rozważań nie tylko o Podhalu i góralszczyźnie. Dla mnie niezwykle ciekawym elementem były wspomnienia autora dotyczące jego pracy zawodowej. Polecam!

"Odbrązawianie" górali i góralszczyzny. Czasami na lekko, czasami bardzo mocno, autor prostuje powszechnie znane poglądy na naturę i obyczaje górali, zbyt często bazujące na fantazjach młodopolskich artystów.

Czas wakacji. Wielu Czytelników z pewnością wybierze się na odpoczynek w Tatry, na Podhale, do Bukowiny Tatrzańskiej. Warto zabrać ze sobą "Sklep potrzeb kulturalnych",czyli zbiór niesamowitych opowieści o tamtych miejscach i ludziach. O niezwykłych wydarzeniach i anegdotach. A wszystko napisane lekko,pięknym językiem okraszonym gwarą i humorem. Warto przeczytać

Lektura absolutnie obowiązkowa dla wszystkich miłośników gór!

Jeśli miałbym pokusić się o określenie, co przesądza o wybitności tej książki, określiłbym ją jako magiczne połączenie książki etnograficznej, reportażu zaangażowanego i książki wspomnieniowej. Wszystko to opakowane w pięknie płynącą opowieść pełną humoru i erudycji.

Z ogromną przyjemnością dałam się ponieść tej opowieści o Podhalu. Opowieści, w której zadziwienie dziecka przeplata się z wiedzą etnografa, a spojrzenie na „góralszczyznę” dalekie od stereotypów i idealizowania bohaterów przesiąknięte jest miłością do gór i do ludzi je zamieszkujących.

Góry towarzyszą mi od dziecka. Widzę je z moich okien. Ale Tatry z przyległościami...

Po prostu dobra książka o Podhalu, mimo to, że wzbudzała kontrowersje.

Wspaniała książka na niepogodę w Zakopanem. Lub w chwili gdy nas rozczaruje tamtejsza ludność. Książkę czyta się jednym tchem. Lekka pełna anegdot i humoru jednocześnie ciekawa i bezpretensjonalna. Etnografia kulturowa w weekend. Istnieje też wersja poszerzona - po remoncie.

• Chcę kupić
  • Góry