Sklep Potrzeb Kulturalnych

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Podhale, góry, obyczaje, Folklor
Arek

Inne wydania

Pełen ironii, ale też sentymentów, zbiór brawurowych literacko opowieści o Podhalu i góralszczyźnie autorstwa Antoniego Kroha – wybitnego etnografa i tłumacza. Jak trafić do Sklepu Potrzeb Kulturalnych? Co się stanie, gdy krzyż na grobie Kikli przewróci się na północ? Kto wymyślił taniec zbójnicki? Co to jest praesens etnographicum? O tym pisze Antoni Kroh (ur. 1942), literat i etnograf,...

Jak trafić do Sklepu Potrzeb Kulturalnych? Co się stanie, gdy krzyż na grobie Kikli przewróci się na północ? Kto wymyślił taniec zbójnicki? Co to jest praesens etnographicum? O tym pisze Antoni Kroh (ur. 1942), literat i etnograf, tłumacz i historyk kultury, obserwator życzliwy, choć niepozbawiony dystansu i zmysłu krytycznego.

Sklep Potrzeb Kulturalnych to wspomnienia autora z Bukowiny Tatrzańskiej, wysłanego w góry przez matkę z powojennej, spalonej Warszawy. Antoni Kroh snuje wciągające opowieści, przytacza liczne anegdoty, o Podhalu realnym i mitycznym, postrzeganym jako odwieczna krynica polskości.

Ta książka jest też próbą odpowiedzi na pytanie o współczesny kształt góralszczyzny i kultury ludowej w ogóle – jak zmieniało się Podtatrze w ciągu ostatnich stu lat i po co nam dzisiaj mit śwarnego harnasia.

książek: 2090
beata | 2016-04-18
Na półkach: Chcę ..., 2016, Przeczytane
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

Z ogromną przyjemnością dałam się ponieść tej opowieści o Podhalu. Opowieści, w której zadziwienie dziecka przeplata się z wiedzą etnografa, a spojrzenie na „góralszczyznę” dalekie od stereotypów i idealizowania bohaterów przesiąknięte jest miłością do gór i do ludzi je zamieszkujących.

Góry towarzyszą mi od dziecka. Widzę je z moich okien. Ale Tatry z przyległościami poznawałam dopiero w dorosłym życiu. Najpierw bardziej od strony zdeptywania gór, niż poznawania ludzi wśród nich mieszkających - z góralszczyzną zetknęłam się później, poprzez rodzinę mojego męża. Szybko zrozumiałam, że "góral" często oznacza nie tylko przynależność do określonej grupy etnograficznej, ale często jest też określeniem charakteru:).

Spotkanie z góralszczyzną, jakim uraczył mnie Kroh przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Przybliżenie mieszkańców Podhala (i nie tylko), chociaż autor jest etnografem i zawodowo zajmował się kulturą mieszkańców Karpat, odbyło się w sposób lekki, przyjemny, nie pozbawiony...

Kobieta_Stamtąd | 2011-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2011

Super książka! Napisana niezwykle lekkim, dowcipnym stylem, dowiedziałam się z niej dużo na temat współczesnej góralszczyzny i tego, jak się kształtowała. Autor, kiedy nie opowiada o historii Podhala, przerzuca się na historię własną i przytacza wspomnienia ze swojego dzieciństwa, które spędził w Bukowinie Tatrzańskiej. Opowiastki te uważam za najlepszą część "Sklepu"; po latach narrator patrzy na wydarzenia z przymrużenia okiem i pewną (kilogramową :D) dozą ironii, ale jednocześnie czuć ten klimat nostalgii.

W książce czuć wielką miłość do gór i góralskiego życia, ale jednocześnie Kroh nie szczędzi im krytyki ani ciętego języka. Podoba mi się dystans z jakim opisuje wydarzenia zarówno historyczne, jak i autobiograficzne, no i oczywiście to poczucie humoru!
Jedyny minus to duża ilość przytaczanej gwary góralskiej, której momentami nie byłam w atanie zrozumieć.

Bardzo polecam!

chiave | 2011-05-09
Przeczytana: 2009 rok

Rewelacja! Ciepła, pełna sympatii i zarazem realizmu opowieść o Zakopanem i góralach. Wspomnienia dziecka, na które nakłada się wiedza etnografa i antropologa, który z tego dziecka wyrósł. A także inteligenta i erudyty, spostrzegawczego, z poczuciem humoru i wyczuciem niuansu. Spojrzenie odległe od stereotypów i nie idealizujące bohaterów, a zarazem pełne życzliwości i akceptacji.

Erised | 2013-12-05
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: listopad 2013

Przesympatyczna opowieść o świecie, którego już w połowie nie ma. Zbiór wspomnień z dzieciństwa spędzonego w Bukowinie Tatrzańskiej lat 60., w czasach, gdy resztki kultury ludowej ostawały się jeszcze to tu to tam, pod słomianą strzechą, wdeptane w klepisko, zaszyte w kaftanie. Część wspomnieniowa podobała mi się najbardziej, mniej za to ta na poły etnograficzna, właśnie, jeszcze etnograficzna z wyzierającą wszystkimi porami potrzebą "ratowania" kultury, "opisywania" przedmiotów, "uczestniczenia w czymś, co przemija", ocalania go dla przyszłych pokoleń. Chyba jestem naprawdę antropologiem młodego pokolenia.

wirydiana | 2011-09-22
Przeczytana: 22 września 2011

Dochodząc do wieku pewnego każdy z nas ze wzruszeniem zaczyna wspominac dzieciństwo. Idealizujemy je, bo patrząc z perspektywy lat jest to jedyna bezpieczna przystań. Wszystkie poznane w dzieciństwie osoby, zwiedzone miejsca, przeżyte dramaty i radości nabierają wraz z upływającym czasem barw szczególnych. Podobne odczucia ma się po przeczytaniu "Sklepu potrzeb kulturalnych". Nic to, że było biednie, zgrzebnie i szaro. Dzieciństwo spędzone w Bukowinie Tatrzańskiej było dla autora jednym z najlepszych wydarzeń w życiu. I byc może ukształtowało jego dalszą przyszłośc.
Sklep Potrzeb Kulturalnych istniał w Bukowinie naprawdę. I naprawdę taką nosił nazwę. Sprzedawano w nim oprócz obowiązkowej wówczas literatury propagandowej, poradniki rolnicze, lekury szkolne, przybory szkolne i......... papier toaletowy. Z nim było najwięcej kłopotu, bo starsznie zagracał i tak już ciasne pomieszczenie. Na szczęście, zdumieni faktem, że w takim grajdole jest ten wielce potrzebny artykuł...

ems | 2012-02-10
Przeczytana: 2003 rok

Klasyka. Obowiązkowe dla zainteresowanych Podhalem i Tatrami.

joly_fh | 2013-03-07
Przeczytana: 21 października 2012

Antoni Kroh, warszawiak z urodzenia, ale z wychowania bukowianin snuje gawędy o Podhalu i góralszczyźnie. Czyni to w sposób elokwentny i dowcipny, wplatając w swoje słowa całe fragmenty pisane gwarą. Tworzy niepowtarzalny klimat Tatr, ale tych Tatr i Podhala, jakie istniały kilkadziesiąt lat temu, kiedy autor był dzieckiem i pomieszkiwał „zdrowotnie” w Bukowinie Tatrzańskiej. Wtedy spokojnej wiosce, nieporównywalnej atrakcyjnością turystyczną z Zakopanym... W Sklepie Potrzeb Kulturalnych znajdziemy anegdoty, wiele mówiące o mentalności górali. Poza tym książkę tę uznaję za wartościową ponieważ autor zabiera czytelnika w podróż w przeszłość, nawet do wieku XIX, objaśniając pewne zjawiska, które dziś wydają się nam naturalne, jak np. genezę tańca zbójnickiego, czy też kwestię strojów regionalnych. Góralszczyzna kojarzy mi się współcześnie głównie z cepelią i niezłym biznesem, a Kroh pokazuje niegdysiejszą biedę, trudy góralskiego życia, a także zacofanie... Tłumaczy, jaką drogę...

P-rz | 2013-09-01
Przeczytana: 2012 rok

Wbrew obawom - naprawdę godna polecenia książka o życiu i dorastaniu w powojennej Polsce na obszarze Podhala. Bardzo ładnie i przystępnie napisana.

Przemysław | 2016-02-28

Po prostu dobra książka o Podhalu, mimo to, że wzbudzała kontrowersje.

orbeli | 2010-08-26

Za dużo przynudzania, za mało o "żywych" góralach - co robili, mówili itp.