Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu

Tłumaczenie: Andrzej Kopacki
Seria: Sulina
Wydawnictwo: Czarne
Der tote im bunker. Bericht uber meinen Vater

Sbarramento di Brennero, fortyfikacje na przełęczy Brenner: 6 kwietnia 1947 roku u wejścia do bunkra na granicy austriacko-włoskiej znaleziono zwłoki mężczyzny. Śledztwo pozwala ustalić jego prawdziwą tożsamość: to dr Gerhard Bast, urodzony w 1911 roku w Gottschee, sturmbannführer SS, członek gestapo, zbrodniarz wojenny, poszukiwany listem gończym przez policję w Linzu. Ojciec Martina Pollacka.

Przeczytałam dosyć dawno temu, ale do tej pory wracam do niej myślami i niezmiennie jestem pod jej wrażeniem. Pollack, opisując losy swojego ojca, zbrodniarza wojennego, a także bałwochwalczy stosunek do niego pozostałych członków rodziny (za co zresztą został "czarną owca"), przeszedł do kolejnego wymiaru literatury, przynajmniej dla mnie, bo nigdy wcześniej czegoś takiego nie czytałam.

"Śmierć w bunkrze" plus prawie równie wspaniały "Ojcobójca" czynią z Pollacka jednego z moich ulubionych współczesnych pisarzy.

goskrzys | 2015-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2015

Opowieść syna o swoim ojcu - mini saga rodzinna, pełna niedopowiedzeń, goryczy, niezrozumienia. Opowieść o ojcu, którego syn tak naprawdę poznał dopiero w wielu kilkunastu lat - całe bowiem swoje dziecińtwo spędził z matką i ojczymem, nieświadomy, że jego biologicznym ojcem jest ktoś inny. Ktoś, kto zginął dwa lata po wojnie w nie do końca jasnych okolicznościach. Ktoś, kto okazał się prawdopodobnym zbrodniarzem niemieckim, pełniącym funkcję oficera gestapo, należącym do struktur SS.

Autor przeprowadza swoje własne prywatne śledztwo, starając się uzyskać jak najwięcej informacji o ojcu, dowiedzieć się, jakim był człowiekiem, co sprawiło, że stał się częścią zbrodniczej machiny nazizmu. Z rodzinnych opowieści nie dowiaduje się wiele - ponieważ wszystko to, co dotyczy wojny i jego ojca, jest tabu, czymś, o czym się nie rozmawia, o czym lepiej nie wiedzieć, nie pamiętać. Taka postawa okazuje się znamienna dla całych powojennych Niemiec - lepiej udawać, że się nie pamięta, że się o...

spyknieff | 2010-05-14
Przeczytana: 19 maja 2010

Kolejna historia opisująca losy ludzi z czasów II Wojny Światowej, jednak niebanalna i bardzo interesująca. Martin Pollack, znany w Polsce głównie z tłumaczenia książek Kapuścińskiego na niemiecki, przedstawia w niej historię swojej rodziny, skupiając się na swoim biologicznym ojcu. Sama opowieść jest wynikiem własnych badań autora, który dysponował jedynie mętnymi i niekompletnymi źródłami. Temat ojca Pollacka, dr Gerharda Basta - wysoko postawionego działacza NSDAP i SS, był bardzo kontrowersyjny, dlatego nie poruszano go w jego rodzinnym domu. Jedynie dziadkowie narodowi socjaliści - naziści, zawsze mówili o Baście - swoim synu, wychwalając jego zasługi dla narodu. Książka ta jest próbą zrozumienia przez autora tego co obserwował w dzieciństwie, ujęcia tego w szerszy kontekst historyczny i odtworzenia losów jego ojca. Polecam!

mirela1984 | 2016-09-17
Przeczytana: 28 lipca 2016

Martin Pollack – austriacki pisarz, dziennikarz, tłumacz literatury polskiej przedstawia przebieg oraz wyniki autorskiego śledztwa na temat życia swojego biologicznego ojca Gerharda Basta...prominentnego funkcjonariusza gestapo, wojennego zbrodniarza. Liczne, przytaczane w książce dokumenty oraz dojrzała analiza przekazywanych w dzieciństwie przez rodzinę Basta informacji ukazują przykrą prawdę, z którą autor musiał się zmierzyć. Rozstrzygnięcie sporu w jakim stopniu mu się to udało pozostaje w gestii czytelnika.

Rasia | 2016-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

Zdarzają się chwile, kiedy nachodzi mnie ochota na jakąś ciężką i dogłębnie poruszającą lekturę. Co prawda "Śmierć w bunkrze" trafiła do mnie przypadkiem, ale od pewnego czasu zacierałam na nią rączki. Cóż... chyba moje oczekiwania mnie zgubiły.
Nie jestem wielką fanką historii, jeśli spojrzeć na nią przez pryzmat dat, mnogości dokumentów, znaczących nazwisk przewijających się z roku na rok. Urzeka mnie jednak sposób, w jaki zmienia się świat, a przede wszystkim ludzie i ich odczucia. Czytając książkę o mężczyźnie, który analizuje przeszłość swojego ojca SS-mana, miałam wrażenie, że natknę się na pełno niewiadomych i jednak wielu sprzecznych emocji. Tymczasem reportaż okazał się... chłodny, obojętny. Zdarzały się takie przebłyski codziennych wydarzeń, które pomagały rozeznać się w sytuacji, ale niestety to okazało się nieco za mało na te tony suchych faktów.
Dzieło momentami sprawia wrażenie osobistego dziennika - autor spisuje w nim przemyślenia i własne odkrycia, by powoli...

Marta | 2013-03-06

Prawda bywa różna. Potrafi przynieść ukojenie, rozżalić, złamać, a nawet odbudować to co już obrócono w gruzy. Prawda może też być chłodnym, wyważonym reportażem z istotnymi faktami, które zaskakują, ponieważ były mroczną, nie tylko historyczną, ale także i rodzinną tajemnicą.
Taka jest właśnie powieść Martina Pollacka
Na początku jest ciekawość i człowiek, który swą ciekawość pragnie za wszelką cenę zaspokoić. Podróż, nie tylko ta rzeczywista opisana w książce, ale i ta, która kartka po kartce odkrywa coraz to nowsze fakty, tak chłodne jak czysta lśniąca stal. Poznajemy w niej ludzi,o których myśl, że byli by oni zdolni do ludzkich odczuć jest druzgocąca. W tej książce nie ma ubarwień. Zło jest nazwane złem, kłamstwo kłamstwem. Ojciec, który wbrew pozorom nie wyróżniał się szczególnym okrucieństwem jako członek gestapo. Z większym zamiłowaniem do narciarstwa i wycieczek górskich – ludobójcą. Autor chce za wszelką cenę ustalić prawdę historyczną dotyczącą haniebnych wydarzeń...

Sanny | 2015-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2015

Czy przeszłość naszych rodziców, dziadków ma na nas wpływ? Czy określa to, kim jesteśmy? Mam wrażenie, że cała książka M. Pollacka jest poszukiwaniem odpowiedzi na ten temat.
Autor z wielkim poświęceniem próbował odtworzyć życie zmarłego ojca. Cała opowieść to tak naprawdę życiorys nazisty, który ma luki. Nie są to zwykłe luki jak brak danych o tym czy o tamtym wydarzeniu, można by rzec, że są to luki egzystencjalne, stworzone poprzez pryzmat czasu, historii i pytań syna. Jak inaczej określić przewodnie pytanie tej książki czyli "Ojcze, dlaczego zostałeś nazistą?". W opowieści widać jak trudno pogodzić się z przeszłością własnej rodziny, jak niemożliwym staje się jej zrozumienie i jak często jest ona owiana tajemnicą, "specjalnie" zapomniana...
Opowieść sama w sobie jest refleksją o zabarwieniu historycznym. Książkę czyta się łatwo, ale nie jestem nią zachwycona. To po prostu opowieść o ojcu, który był...

Iliana | 2015-02-07

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zapraszam:

klaraweritass | 2013-08-05
Przeczytana: 01 sierpnia 2013

Literatura faktu,udana próba rekonstrukcji zawiłej przeszłości ojca esesmana i sekretów rodzinnych. Rzetelna praca z dużą ilością informacji, opisanych chronologicznie w przystępnej formie.

MR83 | 2016-12-01
Zamek reporterów - spotkanie z Martinem Pollackiem

Zamek Reporterów to roczny cykl spotkań z czołówką polskich reporterów oraz z wybitnymi autorami z zagranicy. 14 kwietnia zapraszamy na spotkanie z Martinem Pollackiem - austriackim pisarzem, dziennikarzem, tłumaczem literatury polskiej.

Zamek reporterów - spotkanie z Martinem Pollackiem