Jednym zaklęciem

Okładka książki Jednym zaklęciem Lawrence Watt-Evans
Okładka książki Jednym zaklęciem
Lawrence Watt-Evans Wydawnictwo: Mag Cykl: Legendy Ethshar (tom 2) fantasy, science fiction
Legendy Ethshar (tom 2)
With a single spell
Mag
2001-01-01
1991-01-01
Sylwia Twardo
czarodziej magia zaklęcie fantasy humor

Stuprocentowy klasyk w kategorii fantastyka lekka.
Autor nie sili się na wykreowania oryginalnego uniwersum z mapą, mitologią i bestiariuszem. Interesują go wyłącznie perypetie młodzieńca, który utracił wszystko - rodzinę, nauczyciela, skromny dobytek i nawet dobrą samoocenę. Jego nowe życie zaczyna się na pustej plaży po której wiją się ślady stóp....
Tobas ma w zanadrzu tylko jedno skromniutkie zaklęcie o potencjale zapalniczki i instynktowną potrzebę ucieczki od przeszości oraz pecha. Nie kalkuluje, idzie przed siebie. Tak zaczyna się jego zawrotna kariera w wielkim świecie, który nie hołubi nikogo, ale czasem ma skłonność puścić oko do przypadkowej osoby.
Czysta akcja, dobre pomysły, autentyczne poczucie humoru i zaskakująco wiarygodny świat, w którym, owszem, istnieją smoki oraz potężna magia (jeden z genialnie obmyślonych artefaktów odgrywa kluczową rolę w historii),ale podobnie jak u nas, żeby dać radę potrzeba tej subtelnej mieszanki hartu ducha, sprytu i przyzwoitości.
Historyjka o tym, że szczęściu należy wprawdzie pomagać, lecz czai się ono wszędzie, a łaskawa przyszłość jest poza zasięgiem wyobraźni.
Przeczytasz w dwa wieczory i od razu poczujesz się lepiej. Dla każdego!

Stuprocentowy klasyk w kategorii fantastyka lekka.
Tobas ma w zanadrzu...

Fajna opowieść naprawdę sympatycznie się czytało i nawet ciekawie . Aż się prosili żeby ją rozszerzyć bo na koniec mam wrażenie autor upchnął treści ile wlazło.

Lekka opowiastka z poczuciem humoru. Miła odskocznia od cięższych pozycji.

Lekka opowiastka z poczuciem humoru. Miła odskocznia od cięższych pozycji.

Kurcze naprawde fajna, całkiem pozytywna i iele fajnych pomysłow na mgie. Jak dla mnie klasyk.

Daję osiem, bo to jedna z pierwszych książek jakie przeczytałam. Uwielbiam powieści z protagonistą typu od zera do bohatera. Książkę polecam wszystkim zaczynającym ze światem fantasy. Dla bardziej zaawansowanych czytelników może się okazać zbyt oczywista i błaha.

Trochę trąci myszką ale mimo wszystko jest w niej coś ciepłego. Językowo oraz koncepcyjnie bardzo prosta. Raczej skierowana do młodszych odbiorców. Z jednej strony wyśmiewa się z idei "od zera do bohatera" a z drugiej sama ją realizuje. Początek zabawny ale dość szybko humor gdzieś znika i jest szaro-buro. Liczyłem na bardziej komediowy styl. Mimo prostej fabuły kilka ciekawych pomysłów można tu znaleźć.

Opowieść o młodym czarnoksiężniku napisana w lekkim i humorystycznym stylu.

Opowieść o młodym czarnoksiężniku napisana w lekkim i humorystycznym stylu.

Nawet nie wiedziałem, ze to jest cześć jakiegoś cyklu. Fajna, prosta, rozrywkowa, czasem nawet można się pośmiać (półgębkiem).

Tak sobie dzisiaj siedziałem i rozmyślałem nad książkami fantastycznymi jakimi do tej pory przeczytałem i dotarło do mnie, że nie oceniłem jeszcze tej pozycji, zupełnie o niej zapomniałem, a naprawdę dobrze się przy niej bawiłem.
Znalazłem tę książkę dobrych kilka lat temu na półce mamy, wtedy nie wiedziałem czego się spodziewać, książka zainteresowała mnie opisem i nie była zbyt gruba (wtedy raczej unikałem grubych książek) dlatego postanowiłem po nią sięgnąć.
Powiem wprost, dopiero teraz w ogóle się dowiedziałem, że to drugi tom jakiejś historii, ale nie przeszkadzało mi to. Nie mam pojęcia czy w ogóle się to jakoś łączyło w całość, bo od samego początku mogłem śledzić losy głównego bohatera tej historii, aż do końca jego przygody. Bawiłem się naprawdę wspaniale, książka jest bardzo krótka i czyta się ją szybko, ale łatwo wsiąknąć w świat, który wykreował nam autor. Wspaniale się obserwowało wielką przygodę młodego niedoświadczonego czarnoksiężnika posiadającego tylko jedno zaklęcie w jego drodze do wielkości. Przypominało mi to czasem obecne gry rpg na komputerze, kiedy niedoświadczony bohater zostaje rzucony do walki z najtrudniejszymi przeciwnikami. Naprawdę dobrze wspominam czas spędzony przy tej historii.

Przeglądając ten portal uderzyła mnie nagle myśl, jaka była pierwsza "nie dziecięca" i nie wymuszona szkolnym kanonem, książka jaką przeczytałem. Po dłuższym wysiłku intelektualnym pojawiła mi się w głowie komentowana pozycja. To musiała być druga połowa mojej szkoły podstawowej - a wiec lata coś koło 1996-1997. Gorące lato, moje mało miasto Zawiercie i ja biegający do biblioteki znajdującej się w zabytkowym pałacyku i szukający wszystkiego, co było fantasy albo sci-fi. Przy czym sci-fi było zdecydowanie łatwiejsze do znalezienia niż dobre fantasy - i tak też wypożyczyłem "Jednym zaklęciem". Nie jestem w stanie ocenić teraz tej książki bez pryzmatu nostalgii - z pewnością nie jest to dzieło wybitne, wysoce prawdopodobne, że nie jest nawet dobre. Te 8 gwiazdek to za to, że temu 13-14 letniemu mnie dało na tyle dużo radości z czytania, że wciąż pamiętam o nim pomimo upływu niemal 25 lat.

• Smoki
  • Książki

Dodaj cytat z książki Jednym zaklęciem