Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Tarantula

Tłumaczenie: Tadeusz Markowski
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Mygale
literatura francuska
rogni84

Kim jest piękna Ewa, z którą wzięty chirurg plastyczny, Richard Lafargue, pokazuje się na przyjęciach, a potem zamyka ją w piwnicy swej eleganckiej willi? Dlaczego Ewa czasem tak subtelnie się uśmiecha, a on wtedy z trudem ukrywa wściekłość i ból? Czemu są razem, skoro jest między nimi tyle wrogości? Jaka tajemnica mogła połączyć ze sobą tych dwoje? Dlaczego piękny tekst piosenki “The Man I Love” stał się dla nich sposobem na wyrażanie absolutnej nienawiści w najczystszej postaci?

To książka, w której rozpacz przenika się z perwersją. To Sade i Sartre w jednym, czyli historia kata jego ofiary. Tylko dla dorosłych.
Prawa do ekranizacji książki zakupił Pedro Almodovar.

ChicaDeAyer | 2015-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2015

Opowieść mocno kontrowersyjna, jeszcze bardziej rozsławiona poprzez jej zekranizowanie jej przez Pedro Almodovara. Sama jestem fanką Hiszpana, dlatego też po licznych seansach jego dzieł, historia ukazana w 'Tarantuli' nie wywołała u mnie aż takiego poruszenia, jakiego mógł doświadczyć inny czytelnik. Jest bardzo dobrze napisana, sam pomysł także nieoczywisty, więc to stanowi pewien plus (wszak nie można powiedzieć, że ten schemat był powielany na dużą skalę w innych pozycjach). Jednak trochę zbyt wiele niedociągnięć dostrzegłam w płaszczyźnie emocjonalnej, przez co książka traci na wartości.

boziaczek | 2015-05-07

Ta książka nie jest prosta w odbiorze. Z jednej strony temat niesamowity, świetnie napisana książka, a właściwie opowiadanie, bo zajęło mi niewiele ponad godzinę. Ale zrobiło wielkie wrażenie... Z drugiej strony jest to historia dziwnej, "chorej" zażyłości pomiędzy głównymi bohaterami. Jest to opowieść o zemście, która przysłania wszystko, pragnieniu zadośćuczynienia krzywdzie za wszelką cenę...
Thierry Jonquet serwuje nam dobry kawałek literatury. Świetnie skonstruowana fabuła, opowiedziana z punktu widzenia każdego z trzech bohaterów, którzy powoli odsłaniają nam całą układankę. Zakończenie niespodziewane.
Polecam!

Tomek | 2018-11-19

Książka niewielka objętościowo ale wydarzenia zawarte w niej wypełniają wyobrażnie do granic.Z początku wydaje się jakaś nielogiczna lecz z czasem wszystko układa się w logiczną,idealną całość.
W trakcie czytania zorientowałem się że oglądałem film na jej podstawie,z tego co pamiętam nie było to identyczne odwzorowanie treści ale nie ma to większego znaczenia.
Na tych kilkudziesięciu stronach autor przedstawił wydarzenia mroczne,tajemnicze,drastyczne i perwersyjne,historia mrożąca krew w żyłach przy tym niesamowicie wciągająca.
Polecam miłośnikom mrocznych klimatów.

Ja o tej książce chce zapomnieć.
Nie chodzi o to, że 'Tarantula' to kiepska powieść. Pod względem konstrukcyjnym i narracyjnym należy się autorowi medal - pierwsze rozdziały o trochę nudnawym charakterze, ale owiane tajemnicą. I ten sekret wraz z kolejnymi stronami wychodzi na jaw...
Zapomnieć chciałabym o fabule. Jest tak mocna i wstrząsająca, że aż mnie to wszystko przerażało. Okazało się, że moja wrażliwość na tego typu opowieści jest naprawdę silna. A wyobraźnia działała na wysokich obrotach.
Teraz musi minąć mnóstwo czasu, zanim obejrzę film...

O książce tej stało się głośno za sprawą filmu Pedro Almodovara "Skóra, w której żyję". O autorze nigdy wcześniej nie słyszałam, nie oglądałam też filmu, więc po przeczytaniu kilku recenzji postanowiłam to nadrobić.
Książkę po prostu połknęłam.
Czyta się od początku do końca jednych tchem, trudno zostawić ją "na później". Światem „Tarantuli” rządzi nienawiść, zło ukryte w zwykłych ludziach, którzy żyją na pozór normalnie, ale w swoich piwnicach skrywają najgorsze tajemnice. Żaden z bohaterów nie potrafi kochać, współczuć, a nawet darzyć sympatią. Wszystkie relacje oparte są na negatywnych, wrogich wręcz odczuciach. Ten brutalny świat opisany jest prostym językiem. Fabuła cofa się, wychodzi w przyszłość. Autor dozuje napięcie, mistrzowsko podaje tylko najpotrzebniejsze szczegóły.
Musze przyznać, iż dawno żadna czytana przeze mnie książka nie wzbudziła we mnie tyle różnych emocji. Na długo pozostała w mojej pamięci. Polecam !!!!!

talia44 | 2015-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2015

"Tarantula" to połączenie kryminału i thrillera.To krótka,bardzo mroczna i przepełniona emocjami książka,Jest to opowieść o nienawiści,okrucieństwie i potwornej zemście ojca za dramat córki.
Therry Jonquet stworzył historię,która trzyma w napięciu,porusza i szokuje.

ZARAZA | 2015-03-25
Przeczytana: marzec 2015

Trochę trudno jest mi ocenić tą powieść. Na początku wciąga i ciekawi, potrafi zaskoczyć, a niektóre wątki są do przewidzenia. Jednak największym minusem tej powieść (choć jest bardzo osobiste odczucie) jest brak emocji. Spodziewałam się ich dużo, a przede wszystkim napięcia, jednak czytałam szybko, sprawnie i obojętne. Autor wykreował ciekawy pomysł i zarysował ciekawe postacie, jednak potencjał książki uważam za zmarnowany, ponieważ wszystkiego jest dla za mało. A pomyśleć, jakby można z tych postaci stworzyć złożone portrety psychologiczne. Wielka szkoda, ale czasu nie uważam za zmarnowany.

Marago | 2015-05-07
Przeczytana: 07 maja 2015

"Tarantula" to niewielkich rozmiarów intrygująca powieść francuskiego pisarza - Thierry'ego Jonqueta, napisana w nietuzinkowy sposób. Wciąga od pierwszego zdania, kiedy pojawia się główny bohater - Richard Lafargue, aż po ostatnie ... Jest to dobrze napisany, niekonwencjonalny thriller, o niesamowitej fabule i zaskakującym zakończeniu. Niektórzy porównują tę książkę do " Opowieści niesamowitych" Edgara Allana Poe. Ja raczej porównałabym " Tarantulę" z owocami twórczości A.G. Bierce'a. Na podstawie tej książki
Pedro Almodovar nakręcił film "Skóra, w której żyję" (2011). Filmu jeszcze nie widziałam, a książkę polecam.

Wioleta Sadowska | 2013-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2013

"Tak, był Tarantulą. Jak pająk podstępny i tajemniczy, okrutny i bezlitosny, zachłanny i nienasycony w swoich nieodgadnionych pragnieniach chował się gdzieś i tkał miesiącami luksusową pajęczynę, złotą klatkę, której był strażnikiem, a ty więźniem."

Trzeba posiadać niebywały talent, by stworzyć fabułę, przy której pozornie nic do siebie nie pasuje. Przy której trudno znaleźć jakikolwiek punkt zaczepienia, coś co nadawałoby sens całości. Trzeba mieć niebywałą wyobraźnię aby napisać taką książkę jak "Tarantula". Książkę, która przeraziła mnie do granic mojego umysłu. Nadal nie mogę ochłonąć…

Thierry Jonquet to francuski prozaik, który pisał głównie powieści kryminalne z elementami politycznymi. Autor uważany jest za typowego przedstawiciela francuskiej literatury noir, inspirował się sensacyjnymi informacjami z gazet, by móc pisać o barbarzyńskim świecie w którym żyjemy. Jonquet zmarł w 2009 r. w wieku pięćdziesięciu pięciu lat. Alternatywny tytuł "Tarantuli", oryginalnie wydanej...

Agro | 2014-03-26
Przeczytana: 25 marca 2014

Bardzo cieniutka książeczka , niepozorna , można pomyśleć opowiadanko.. Kolejny przykład że pozory mylą . Mimo że historia ma raptem 124 strony to niesie za sobą mega genialny ładunek emocji. Zaczyna się tajemniczo i pędzi tylko w mrok. Świetny klimat noir ,świetny pomysł ,oryginalnie ,bez ubarwiania. Mistrzowskie wykonanie i taki sam finał. Autor sprawnie skomponował obraz zemsty , cierpienia , poniżenia i sprowadzenia człowieka do roli przedmiotu.
Bardzo mocna powieść , bardzo mi się spodobała i na bardzo długo gdzieś tam jeszcze pozostanie w myślach. Po prostu kawał dobrej książki.