Tarantula

Prószyński i S-ka
2011-09-06
1991-01-01
Tadeusz Markowski
Tadeusz Markowski literatura francuska chirurg plastyczny psychopata

Oficjalne recenzje i

Jak zabija tarantula?

Link do recenzji

1018 51 118

A wiecie, że w książce "dobrze mu tak", a w filmie to wszystko to tragiczne nieporozumienie? Czytałam jakoś w liceum, pamiętam ogólny zamysł, nie pamiętam szczegółów.
Ale pamiętam, o co chodziło w wątku z piosenką.

Ale pamiętam, o co chodziło w wątku z piosenką.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

To jedna z tych historii, które zaraz po przeczytaniu zdają się być zdecydowanie za krótkie (to bardziej nowelka niż pełnoprawna książka, do jakich nas przyzwyczajono), a jednocześnie, gdy całość konkretnie w nas wsiąknie, zdajemy sobie sprawę z tego, że żadne rozwinięcie nie jest potrzebne. To, co zostało powiedziane, wystarczy. Autor osiągnął tu mistrzostwo w budowaniu napięcia, wyzwalaniu emocji i szokowaniu czytelników. Nie jestem pewien, czy chcę sobie to zepsuć seansem filmowej wersji.

Książka krótka, przeczytałam ją błyskawicznie. Naprawdę ciekawa, trzymająca w napięciu od początku do końca. Niespodziewane zakończenie. Szczerze polecam (Książka o wiele lepsza niż film)

Krótka, ale mocna, przerażająca i z zaskakującym zakończeniem. Zemsta i dość osobliwe pojmowanie wymierzania sprawiedliwości. Ostrzę sobie już zęby na ekranizację Almodovara, choć ponoć film odbiega nieco fabułą od książki.

Moja opinia znajduje się tutaj:

Moja opinia znajduje się tutaj:

Bardzo krótka, aczkolwiek dla mnie skomplikowana książka. Wiadomo czytając coraz bardziej poznamy prawdę, ale mimo wszystko spodziewałem się czegoś lepszego. Mnie nie ujęła.

Czytając tę książkę myślałam, że będzie coś o pająkach. Jednak bardzo się myliłam. Tytuł tylko porównuje mściwość człowieka do tarantuli. Oplata on swoją siecią nienawiści swoją ofiarę. Znajdziecie tu tylko nienawiść, pragnienie zemsty i brutalność. Jeśli macie słabe nerwy możecie przeżyć szok podczas lektury.
Główny bohater to Richard Lafargue, który jest dobrym chirurgiem plastycznym. W swoim domu przetrzymuje piękną kobietę Ewę. Dziewczyna jest przez niego okropnie traktowana, stale poniżana i faszerowana środkami odurzającymi.
W książce poznajemy również Vincenta, który został porwany. Przetrzymywany jest on w piwnicy, skuty bez ubrania, jedzenia, dręczony przez swego oprawcę, którego porównuje właśnie do tarantuli. Kat i pan w jednym, szprycuje go zastrzykami, karmi i doprowadza, że chłopak zapomina kim był.
W tej historii przeplata się również wątek Aleksa. Jest on przyjacielem więzionego Vincenta. Chłopak napada na bank i ukrywa się przed policją.
Co łączy tutaj bohaterów ze sobą? Na pewno nienawiść, każdy jest nieszczęśliwy i próbuje uporać się ze swymi upiorami. Aby dowiedzieć się jak kończy się książka musicie ją przeczytać. Na pewno zaskoczy Was zakończenie.
„Tarantula” mnie intrygowała ale i trzymała w napięciu. Autor napisał tę historię prostym językiem bez pięknych opisów i metafor. Całość jest zimna, okrutna wręcz brutalna. Czasem czułam obrzydzenie i miałam ochotę rzucić książkę w kąt. Na pewno drugi raz po nią nie sięgnę.

Główny bohater to Richard Lafargue, który jest dobrym chirurgiem...

Dwoma słowami - mocna i nieprzewidywalna.

Dwoma słowami - mocna i nieprzewidywalna.

Historia szokująca a przy tym niezwykle intrygująca.

Historia szokująca a przy tym niezwykle intrygująca.

Kim jest piękna Ewa, z którą wzięty chirurg plastyczny, Richard Lafargue, pokazuje się na przyjęciach? Dlaczego Ewa czasem tak subtelnie się uśmiecha, a on wtedy z trudem ukrywa wściekłość i ból? Czemu są razem, skoro jest między nimi tyle wrogości? Jaka tajemnica mogła połączyć ze sobą tych dwoje? Dlaczego piękny tekst piosenki "The Man I Love" stał się dla nich sposobem na wyrażanie nienawiści w najczystszej postaci?

Dodaj cytat z książki Tarantula