Ja, Tituba, czarownica z Salem

Okładka książki Ja, Tituba, czarownica z Salem
Maryse Condé Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Seria z miotłą biografia, autobiografia, pamiętnik
284 str. 4 godz. 44 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Seria z miotłą
Tytuł oryginału:
Moi, Tituba sorcičre
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2007-01-02
Data 1. wyd. pol.:
1994-01-01
Liczba stron:
284
Czas czytania
4 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374142519
Tłumacz:
Krystyna Arustowicz
Tagi:
procesy czarownic czarownice Ameryka Barbados Salem czarownice z Salem niewolnictwo niewolnicy
Średnia ocen

                6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Literatura na Świecie nr 11-12/2022 (616-617): Antyle Olga Bartosiewicz-Nikolaev, Kamau Brathwaite, Patrick Chamoiseau, Maryse Condé, Raphaël Confiant, Édouard Glissant, Marlon James, Jamaica Kincaid, Andrzej Kopacki, Józef Kwaterko, Maciej Libich, Adam Lipszyc, Kei Miller, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Simone Schwarz-Bart, Olive Senior, Marcin Szuster, Bartosz Wójcik
Ocena 10,0
Literatura na ... Olga Bartosiewicz-N...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
378 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
139
118

Na półkach: ,

Książka od razu przykuła moją uwagę. Historia czarnoskórej niewolnicy, oskarżonej o czary na tle epoki kolonialnej, rozkwitu niewolnictwa oraz procesów czarownic. Brzmi ciekawie… Smaczku dodaje fakt, że inspiracją dla autorki stała się prawdziwa historia niejakiej Tituby.
Tytułowa bohaterka jest prostą, dziewczyną, córką niewolnicy, owocem gwałtu i przemocy.
Na skutek nieszczęśliwych wydarzeń zostaje sierotą i trafia pod opiekę znachorki, która przekazuje jej swoją wiedzę. Tituba jawi się nam jako prosta kobieta, silnie powiązana z naturą, czerpiąca energię z ziemi, słońca, powietrza. Ma nieposkromiony apetyt seksualny, co jak się później okazuje mocno komplikuje jej losy. O swoim mężu mówi: „ Co on miał w sobie ten John Indien, że z jego powodu dosłownie się rozchorowałam? Niezbyt wysoki, średniego wzrostu - pięć stóp i siedem cali - niebrzydki, ale i nie przystojny! Wspaniałe zęby, oczy pełne ognia! Muszę przyznać, że stawiając sobie to pytanie, byłam wręcz obłudna. Dobrze wiedziałam, co stanowiło jego największą zaletę, i nie śmiałam spojrzeć na monumentalną wypukłość jego przyrodzenia”
Cóż, Tituba jest ucieleśnieniem tego co pierwotne. Nie ma wysokich wymagań, nie interesują ją rzeczy materialne. Zdecydowanie stawia na być, niż mieć. Do pełni szczęścia wystarczy jej skromna chata, kawałek ziemi pod uprawę, kilka zwierząt hodowlanych, i oczywiście namiętny mężczyzna u boku z hojnym wyposażeniem. Niestety nie dane jej było zaznać spokoju, biali tzw. „cywilizowani” ludzie mieli inne priorytety.
Historia jest niebywale ciekawa, natomiast raził mnie sposób w jaki została przedstawiona. Język jest bardzo prosty, zbyt prosty, wręcz prymitywny. Być może dodaje to powieści autentyczności jednak do mnie to nie przemawia. Wolałabym bardziej rozbudowany portret psychologiczny postaci, opis emocji, przemyśleń, rozterek. Mam mieszane uczucia. Świetny pomysł na książkę, gorzej z wykonaniem.

Książka od razu przykuła moją uwagę. Historia czarnoskórej niewolnicy, oskarżonej o czary na tle epoki kolonialnej, rozkwitu niewolnictwa oraz procesów czarownic. Brzmi ciekawie… Smaczku dodaje fakt, że inspiracją dla autorki stała się prawdziwa historia niejakiej Tituby.
Tytułowa bohaterka jest prostą, dziewczyną, córką niewolnicy, owocem gwałtu i przemocy.
Na skutek...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    533
  • Przeczytane
    476
  • Posiadam
    102
  • Ulubione
    13
  • Seria z miotłą
    11
  • Teraz czytam
    6
  • Literatura francuska
    6
  • 2014
    5
  • 2018
    5
  • 2010
    4

Cytaty

Więcej
Maryse Condé Ja, Tituba, czarownica z Salem Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także