Ta ohydna siła

Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Cykl: Trylogia międzyplanetarna (tom 3)
Wydawnictwo: Wydawnictwo M
That Hideous Strength
Arek

Pierwsze wydanie powieści ukazało się w 1945 roku, a skrócone (o połowę!) w 1955. Ta wersja skrócona w wydaniu amerykańskim nosi tytuł "The Tortured Planet". Wydanie polskie pt. "Ta ohydna siła" jest wersją skróconą z 1955 roku. Wersja kompletna nosi polski tytuł "Ta straszna siła" i wchodzi w skład zbiorczego tomu pt. "Trylogia kosmiczna".

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

CzarneOko | 2019-06-26
Przeczytana: 16 czerwca 2019

Książka bardzo dobra, czyta się szybko, ale wydaje mi się najsłabsza z całej Trylogii. Wydaje mi się, że Lewis dał w niej zbyt wiele elementów baśniowych, zakończenie również było dość przewidywalne. Mimo to książka bardzo mi się podobała, polubiłam przedstawione w niej postaci, zwłaszcza MacPhee (czyli ożywiony na kartach książki Kirkpatrick, dawny nauczyciel Lewisa - polecam lekturę Zaskoczonego Radością). Lewis mógł jednak lepiej zakończyć Trylogię.

Marta | 2019-05-26
Przeczytana: 26 maja 2019

Część trzecia ostatnia, ja czytałam pod tytułem "Ta straszna siła, czyli współczesna baśń dla dorosłych". Trzecia część znacznie lepsza od drugiej, jednak zachowana w dokładnie takim samym stylu i z takim samym zacięciem moralizatorskim. Ogólnie czyta się jednym tchem, akcja płynie wartko a morał ściele się gęsto! Ogólnie powieść sprawia wrażenie, że autorowi bardziej zależało na pokazaniu miłość między kobietą i mężczyzną niż samym temacie walki dobra ze złem, na którym Pani Ta jest fabuła. Jest to jak najbardziej baśń z elementami magii, niż jakikolwiek sf. Więc ku przestrodze jak ktoś tak jak ja chciał się dość namówić na tą trylogię, bo miała to być Trylogia sciente fiction napisana przez autora opowieści z Narnii, to niech nie da się absolutnie nabrać, to taka Narnia dla dorosłych, pierwsza część czyli z "Milczącej planety" jak najbardziej jest sf z zacięcie moralizatorskim, natomiast druga i trzecia to moralizatorskie fantasy. Ogólnie ok ale czuję się lekko...

Kasia b | 2018-09-12

Zamknięcie kosmiczno-metafizycznej trylogii, symboliczny powrót na ziemię. W jej obronie łącza się moce boskie, siły kosmosu, a nawet pradawna atlantycka magia. A może ta trójca to po prostu to samo?

Pawel Juszczak | 2018-02-23
Przeczytana: luty 2018

Chyba najsłabsza część tego cyklu. Ma się wrażenie, że Lewis sie trochę pogubił I zamiast dopracować pewne szczegóły na szybko ukończył książkę.

Hannah Kathleen | 2012-01-12

Przeczytałam całą trylogię w oryginale, ta książka podobała mi się najmniej. Taka najbardziej normalna, opowiadająca o normalnych ludziach na ziemi. Wolałam te pozostałe, gdzie miało się wrażenie, że inne planety to inne światy.

Lauriel | 2011-04-05
Przeczytana: 2011 rok

Po dwóch pierwszych tomach "Trylogii międzyplanetarnej" trudno wejść w akcję książki dziejącą się w "normalnym" świecie. Podchodziłam do niej dwa razy, jednak warto było. W zasadzie nie trzeba znać pierwszej i drugiej części, żeby zrozumieć ostatnią, która wydaje się nieco prostsza niż poprzednie. Obrazowo, naturalistycznie przedstawione do czego zdolny jest człowiek, który dąży do osiągnięcia swojego celu. Dla osób wierzących to swego rodzaju odbicie duchowej rzeczywistości, pokazanej w zaskakujący sposób.