Kolekcjoner

Wydawnictwo: Albatros
Kiss the Girls
dona

Inne wydania

Dżentelmen i Casanova - dwóch seryjnych zabójców działających po przeciwległych stronach USA, wybierających ofiary spośród młodych, pięknych kobiet. Jeden grasuje w Kalifornii, drugi na wschodnim wybrzeżu. Psychopatyczny zabójca i morderca-porywacz, który gwałci ofiary na wyszukane sposoby i zabija, jeśli nie spełnią jego oczekiwań. Alex Cross, czarnoskóry detektyw z Waszyngtonu z dyplomem...

Psychopatyczny zabójca i morderca-porywacz, który gwałci ofiary na wyszukane sposoby i zabija, jeśli nie spełnią jego oczekiwań. Alex Cross, czarnoskóry detektyw z Waszyngtonu z dyplomem psychologa, włącza się do sprawy, gdy w ręce Casanovy wpada jego siostrzenica Naomi, dwudziestodwuletnia studentka Uniwersytetu Duke w Karolinie Północnej. Jak powstrzymać dwa mordercze umysły, które z poczuciem całkowitej bezkarności prowadzą z policją grę w "kotka i myszkę"? Czy zabójców coś łączy? Dramatyczna ucieczka jednej z porwanych kobiet, młodej lekarki Kate McTiernan, przyniesie przełom w śledztwie.

źródło opisu: [Albatros, 2008]

Magnis | 2016-08-05
Przeczytana: 03 sierpnia 2016

James Petterson to autor wielu thrillerów i innych książek. Niestety zaczynam od drugiej części przygód detektywa Crossa, ale nie przeszkadzało mi to w żaden sposób. Są małe nawiązania do poprzedniej części, lecz występują w znikomym stopniu, co nie przeszkadza czerpać z czytania przyjemności, jeśli nie zna się pierwszego tomu. Miałem spore oczekiwania, bo poprzednio jak czytałem zostawiła po sobie sporo pozytywnych wrażeń. Nie zawiodłem się.

Alex Cross zostaje poinformowany o zaginięciu Naomi, którą w rodzinnie wszyscy bardzo lubią. Postanawia po drążyć temat i w tym celu ma się spotkać z prowadzącymi śledztwo policjantami. Napotyka mur milczenia i nikt nie chce mu więcej powiedzieć niż ogólnie i oficjalnie. Alex postanawia na własną rękę poszukać odpowiedzi, kim są mordercy. Rozpoczyna własne śledztwo, gdzie zbiera rozrzucone kawałki układanki i będzie musiał dopasowując poskładać wszystko jak puzzle.
Autor poprowadził częściowo historię dwutorowo. Widać to po rozdziałach,...

Kokosanka | 2013-10-11
Przeczytana: 11 października 2013

Książkę uważam za wyśmienitą. Ten Patterson to jak gra w ruletkę, naprawdę nigdy się nie wie, czy kolejna książka będzie wciągająca czy nudna. Tutaj może nie było zaskoczenia, bo widziałam film kilka razy, ale szacunek dla Pattersona, bo tą powieścią udowodnił, że potrafi pisac. Pozycja obowiązkowa dla miłośników kryminałów!

Kalissa | 2014-10-23
Przeczytana: październik 2014

„Ale może lepiej kochać i przegrać, niż się bać.”

Część druga przygód Alexa Crossa wydała mi się znacznie okrutniejsza niż część pierwsza i to już było dla mnie za dużo. W sumie, każdy kryminał zaczyna się od nieprzyjemnego dreszczu makabry – ale z reguły, później, jest to powieść bardzo budująca – bo poprzez szukanie i znalezienie mordercy, ma się wrażenie oczyszczenia świata i pokonania zła – to moja wizja kryminałów:). Tu, makabra następowała po makabrze z prędkością światła!

W tej powieści – odwrotnie niż w pierwszej – Alex czasami mnie drażnił – stał się taki bardziej płaczliwy. W pierwszej części był z niego większy twardziel. Za to druga bohaterka - Kate, była wspaniała i przejęła całą moją sympatię.

Takie powieści zawsze wywołują u mnie ciarki – bo przecież nigdy nie wiadomo, czy w okolicy, naprawdę, nie mieszka jakiś szaleniec. Dlatego - na razie:) - dam sobie spokój z powieściami o seryjnych mordercach.

Kucharz | 2015-07-08
Przeczytana: 07 lipca 2015

Mocna pozycja !

Po przeczytaniu tej książki doszedłem do wniosku, że będę musiał poważniej przysiąść do cyklu Alex Cross. Bo każde spotkanie z pozycją właśnie z tego cyklu pozytywnie mnie zaskakuje.

Cieszy mnie to, że w książkach Pattersona nie muszę poznawać niezliczonej liczby bohaterów, których i tak zapewne nie zapamiętam. Jest główny: Cross i jest niezły. W dodatku ma fajnego kumpla Sampsona, a ich rywal jest równie interesujący i przebiegły, a do tego bez problemu przekracza wszelkie granice.
Po za tym książką ma odpowiednią długość, dzięki czemu akcja szybko się rozwija i nie ma zbędnych spowolnień.

+ Akcja rozpoczyna się już na samym początku książki
+ Cykl z Crossem ma aż 18 tomów, więc można zaprzyjaźnić z bohaterem
+ Wciągające dochodzenie prowadzone przez Crossa

- istotnych minusów brak ;)

Patrycja | 2014-04-26
Przeczytana: 25 kwietnia 2014

Pan Patterson to mistrz! To moja pierwsza przygoda z jego twórczością a już go kocham za jego kunszt, pomysł na książkę i niesamowite emocje, które towarzyszą czytaniu tej książki. Ale do rzeczy: historia o dwóch seryjnych mordercach, którzy przyjmują pseudonimy. Jeden z nich to Casanova, porównuje się do popularnego kochanka, ponieważ jak twierdzi kocha piękne kobiety. Drugi to po prostu Dżentelmen. Ich celem są piękne, inteligentne, młode kobiety. Wyszukują swoich zdobyczy na campusach i uczelniach po czym porywają je, gwałcą, torturują aż w końcu mordują a policja ma związane ręce, ponieważ zbrodnie dokonywane przez Dżentelmena i Casanovę są doskonałymi. Lecz w śledztwie dochodzi do przełomu gdy z katowni Casanovy udaje się uciec dr Kate McTiernan. Czy policji po latach tragicznych morderstw uda się schwytać przestępców i, jeśli tak, kto okaże się oprawcą? Ja nie mogłam się doczekać rozwiązania zagadki i książkę pochłonęłam w 2 wieczory. Gorąco polecam!

sheina_3 | 2013-08-02
Przeczytana: 09 kwietnia 2008

książka trzyma w napięciu do samego końca

tajus | 2011-05-01
Przeczytana: 30 kwietnia 2011

Dość dawno temu zobaczyłam film o tym samym tytule - spodobał mi się, ale nie miałam pojęcia, że powstał na podstawie książki Pattersona. Minęło zatem wiele lat, zanim sięgnęłam po powieść. Pamiętałam tylko, że film opowiadał o mordercy-kolekcjonerze kobiet, które więził w tajemniczej kryjówce. Tymczasem książka opisuje działania dwóch morderców. Ich postępowanie przekraczało czasem granice mojego myślenia, mojej wyobraźni - niewiarygodne, okrutnie wyrafinowane, przerażające. Z nimi i wytworami ich działań musiał zmierzyć się główny bohater, Alex Cross. Oczywiście, przed oczami cały czas towarzyszył mi obraz znakomitego Morgana Freemana ;).

Fabuła książki naprawdę wciąga. Wraz z kolejną stroną utworu wzrasta liczba niewyjaśnionych zagadek, ciekawych zdarzeń i bohaterów, co do których można mieć pewne wątpliwości czy podejrzenia w związku z morderstwami. Do samego końca "Kolekcjoner" trzyma w napięciu. Szczególnie akcja na ostatnich kilkudziesięciu stronach książki przyczynia się...

zabulak | 2014-06-20
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 20 czerwca 2014

Coś mi się zdaję, że po tej lekturze, Patterson zostanie moim ulubionym autorem książek kryminalnych, do ostatniej strony książki nie podejrzewałam, kto jest seryjnym mordercą, naprawdę wszystko było super. Niesamowicie opisane profile psychologiczne seryjnych morderców, ponadto poruszony problem przyjaźni między kobietą a mężczyzną, czy w ogóle może istnieć i wiele innych wciągających wątków. Książkę czyta się jednym tchem, naprawdę warto !!!

Avalarte | 2014-01-21

Doskonały thriller! Wcześniej wielokrotnie oglądałam realizację filmową „Kolekcjonera” z Morganem Freemanem i Ashley Judd w rolach głównych. Film jest jednym z moich ulubionych, jeśli chodzi o ten gatunek, dlatego też skuszona swoimi wcześniejszymi doświadczeniami, postanowiłam w końcu sięgnąć po książkę na podstawie której powstał. Trzeba przyznać, że jak to zwykle bywa, różnice pomiędzy oryginałem a ekranizacją dostrzegalne są już na pierwszy rzut oka. Mimo to stwierdzam z pełną odpowiedzialnością, że zarówno książka jak i film, podobały mi się równie mocno. Po takim doświadczeniu na pewno sięgnę jeszcze po nie jedną książkę tego autora. Bardzo smakowity kąsek literacki!

Przeczytana: 28 października 2011

Ta powieść jest niesamowicie wyjątkowa z uwagi na fakt, iż autor przedstawił nie jeden, lecz dwa zabójcze umysły, działające w dwóch różnych regionach, jednak współpracujących i współgrających ze sobą. Fatalna w skutkach mieszanka wybuchowa. Świadomość, iż jeden tak zwyrodniały umysł działa w naszym otoczeniu, jest sama w sobie przerażająca. A już dwa tak chore umysły, mające ze sobą kontakt, wskazują na fatalną w skutkach bombę zegarową z opóźnionym zapłonem. Tylko dla kogo jej wybuch okaże się fatalny w skutkach? Pojawia się oczywiście Alex Cross, któremu w sobie tylko znany sposób udaje się rozpracować podłoże tych zwyrodnialców.
Podobał mi się również ukazany kontrast pozorów, Casanova i Dżentelmen, mężczyźni z zasadami, a ich prawdziwe oblicze i stosunek do kobiet. Niesamowity dreszcz emocji.
Polecam