Ilona przychodzi z deszczem

Tłumaczenie: Danuta Rycerz
Seria: VIP- Vademecum Interesującej Prozy
Wydawnictwo: Muza
Ilona llega con la lluvia
8372005265
Olala

„Ilona przychodzi z deszczem” to powieść o życiowych rozbitkach i mrocznym wnętrzu ludzkiej natury, to ukazane w artystycznym skrócie zderzenie sugerowanej w tytule poetyckości z brutalną prozą życia. Akcja toczy się w Panamie, wokół dziwnego domu schadzek, pośród bujnej tropikalnej roślinności, w dusznym powietrzu, wilgotnym od ulewnych deszczy. Fascynujący świat chorobliwych emocji dwóch kobiet, Larysy i tytułowej bohaterki Ilony, naznaczony jest piętnem unicestwienia.

Álvaro Mutis (ur. 1923), powszechnie uważany za krytykę światową za najwybitniejszego obok Márqueza współczesnego pisarza kolumbijskiego

Medellin | 2016-04-04
Przeczytana: 01 kwietnia 2016

"Ilona przychodzi z deszczem" to powieść o ludziach i statkach, a właściwie o wrakach, o schyłku i upadku. Losy dwojga głównych bohaterów splatają się w kilku punktach globu, zawsze gdzieś pod ciemną gwiazda i zawsze w deszczu. Autor żongluje miejscami jak Borges i sięga po tropikalną dekadencję jak Marquez. Są też wątki polskie, ale ich nie ujawnię, żeby nie psuć przyjemności czytania.

Nie porywa, ale i nie odrzuca.

Krzysztof Frątczak | 2011-09-13
Przeczytana: 13 września 2011

Troche to Conrad, nawet London, a w końcu realizm magiczny Marqueza...
szkoda, ze tego typu opowiesci nie maja wiekszych szans przepchać się na szczyt posród bezceremonialnej pstrokacizny tzw. bestsellerów.

broch | 2012-04-25

opinia dotyczy calej powiesci Mutisa (ponad 760 stron), nie malego fragmentu. Ciekawe dlaczego nie przetlumaczono tej naprawde dobrej powiesci (Empresas y Tribulaciones de Maqroll el Gaviero) w calosci? Oczywiscie kazda z przygod mozna publikowac indywidualnie. Podobnie jak przygody Guliwera itp ale ksiazka na tym traci

KagamiWalker | 2014-02-09
Przeczytana: 08 lutego 2014

Gorzka opowieść o rozbitkach ludzkiego życia. Wyrwana z kontekstu. Z zakończeniem, które można dziwnie interpretować, będące pełne bezosobowej ciszy i żalu i za które daję gwiazdkę więcej. Czyta się przyjemnie.

Chuko Jang | 2013-02-11
Przeczytana: 08 lutego 2013

Ciężka sprawa ta książka, jakby wyrwana skądś, skrócona. Mam uczucie przeczytania pięciu stron, przez które nie zżyłam się z żadnym bohaterem i nie mogłam z nią połączyć żadnych emocji. Jednocześnie czytało mi się dobrze i była ciekawa.

asiasso | 2011-11-19
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 19 listopada 2011

Może w innym momencie życia, może ... Nic nie sprawi, że kiedykolwiek skończę tę podróżniczą książkę, a chciałam jej dać szansę, bo kupiłam ją za złotówkę a Auchan. Biedna książka

Ewelina | 2016-11-13
Przeczytana: listopad 2016