Ilona przychodzi z deszczem

Okładka książki Ilona przychodzi z deszczem Álvaro Mutis
Okładka książki Ilona przychodzi z deszczem
Álvaro Mutis Wydawnictwo: Muza Cykl: Przygody i perypetie Maqrolla (tom 2) Seria: VIP- Vademecum Interesującej Prozy literatura piękna
Przygody i perypetie Maqrolla (tom 2)
VIP- Vademecum Interesującej Prozy
Empresas y Tribulaciones de Maqroll el Gaviero / Ilona llega con la lluvia
Muza
1999-01-01
1999-01-01
8372005265
Danuta Rycerz
literatura kolumbijska literatura iberoamerykańska kobiety Panama realizm magiczny fantazja

We wstępnym słowie “Do czytelnika” widnieje fragment, który w jednym zdaniu najtrafniej jak tylko to możliwe opisuje głównego bohatera i jednocześnie narratora książki: „(…) przeszłość i przyszłość nigdy nie miały wpływu na stan ducha naszego bohatera”. Wachtowy Maqroll, bo tak brzmi jego imię, sprawia wrażanie zaabsorbowanego wciąż jedną myślą: jak umilić teraźniejszość, wykorzystując dary losu. To pewnie sprawia, że gdy jego ścieżka przecina się ponownie ze ścieżką Ilony – tytułowej bohaterki, prowadzącej beztroskie życie z dnia na dzień, jednak odrobinę bardziej roztropnej – postanawiają połączyć swoje siły i iść dalej razem. W rezultacie okazuje się być to dobrą decyzją, gdyż mimo iż ich związek oparty jest głównie na namiętnym romansie (swoją drogą ważnym elemencie książki, świetnie wkomponowanym w gorącą atmosferę Panamy) udaje im się wspólnie wybrnąć z niejednych tarapatów. Sprawia to, iż czytając książkę, z każdą następną stroną coraz bardziej zazdrości się bohaterom niefrasobliwości ich egzystencji, pogody ducha i umiejętności życia bez stresu.
Jednak problemów nie brakuje, a powieści daleko do sielankowych klimatów – losy bohaterów splatają się w niejednym punkcie globu, za każdym jednak razem w smugach deszczu przeciwności losu. Nadaje to powieści nieco gorzkiej atmosfery, którą potęgują wszechobecne wraki statków i długie morskie żeglugi. Mimo to, w połączeniu z tajemniczym i zagadkowym klimatem, fabułą jak gdyby nieco wyrwaną z kontekstu i nie do końca zrozumiałą, a także żonglowaniem wątkami przez autora powieść staje się wciągająca i pochłania się ją jednym tchem, z niecierpliwością czekając na zakończenie. Napięcie nasila pojawienie się w końcowej części kolejnej, niezwykle intrygującej bohaterki – Larysy, żyjącej w fascynującym świecie zaburzonych emocji. W zetknięciu z dziwnym domem schadzek, który stanowi punkt łączący wszystkich bohaterów, opowieść wydaje się być zwariowanym, nocnym koszmarem.
Będąc opowiadaniem o ludziach i statkach, a jednocześnie potężnym upadku i schyłku kruchego życia ludzkiego na tle miłości, powieść „Ilona przychodzi z deszczem” staje się historią ponadprzeciętnie zajmującą i z pewnością jedyną w swoim rodzaju. Wyśmienicie przedstawiona jest również towarzysząca bohaterom sceneria Panamy – gęsta, upalna zieleń i parna atmosfera, nasiąknięta wilgotnym deszczem. W książce występuje również polski wątek, który może stanowić dodatkową zachętę do sięgnięcia po tę lekturę. Polecam, szczególnie dla czytelników lubiących nieszablonowe rozwinięcia sytuacji…

"Ilona przychodzi z deszczem" to powieść o ludziach i statkach, a właściwie o wrakach, o schyłku i upadku. Losy dwojga głównych bohaterów splatają się w kilku punktach globu, zawsze gdzieś pod ciemną gwiazda i zawsze w deszczu. Autor żongluje miejscami jak Borges i sięga po tropikalną dekadencję jak Marquez. Są też wątki polskie, ale ich nie ujawnię, żeby nie psuć przyjemności czytania.

Nie porywa, ale i nie odrzuca.

Ciężka sprawa ta książka, jakby wyrwana skądś, skrócona. Mam uczucie przeczytania pięciu stron, przez które nie zżyłam się z żadnym bohaterem i nie mogłam z nią połączyć żadnych emocji. Jednocześnie czytało mi się dobrze i była ciekawa.

opinia dotyczy calej powiesci Mutisa (ponad 760 stron),nie malego fragmentu. Ciekawe dlaczego nie przetlumaczono tej naprawde dobrej powiesci (Empresas y Tribulaciones de Maqroll el Gaviero) w calosci? Oczywiscie kazda z przygod mozna publikowac indywidualnie. Podobnie jak przygody Guliwera itp ale ksiazka na tym traci

Może w innym momencie życia, może ... Nic nie sprawi, że kiedykolwiek skończę tę podróżniczą książkę, a chciałam jej dać szansę, bo kupiłam ją za złotówkę a Auchan. Biedna książka

Gorzka opowieść o rozbitkach ludzkiego życia. Wyrwana z kontekstu. Z zakończeniem, które można dziwnie interpretować, będące pełne bezosobowej ciszy i żalu i za które daję gwiazdkę więcej. Czyta się przyjemnie.

Ciekawa rzecz, ale jak już ktoś pisał, czemu nie przetłumaczono na polski całości?

Bardzo wciągająca, realizm magiczny powiązany z pisarzami iberoameryńskimi. Warto.

Może być. Nie moje klimaty, ale dotrwałam do końca.

Może być. Nie moje klimaty, ale dotrwałam do końca.

Klimat wypróbowanej literatury z dawnych-niedawnych czasów, kiedy jeszcze literatura była literaturą, a nie popłuczynami, które przede wszystkim mają się dobrze sprzedać.

• Literatura kolumbijska
  • Literatura zagraniczna
  • Kolumbia
  • Poszukiwane
  • Literatura iberoamerykańska
  • Mądre i ambitne, czyli klasyka
  • Wymienię

Álvaro Mutis Ilona przychodzi z deszczem Zobacz więcej