Żółty deszcz

Muza
2004-01-01
2004-01-01
8373196021

Monolog umierającego ostatniego mieszkańca górskiej wioski. Poruszający szczerością, wzruszający, przejmująco smutny. Przykład tego, jak na 130 stronach zawrzeć ogromny ładunek emocji, który trafi do serc i umysłów czytelnika. Momentami jednak aż nazbyt dojmujący, co wymagało rozłożenia lektury na kilka razy.

"Żółty deszcz" to rozpaczliwe ostatnie wyznanie człowieka, który nade wszystko przywiązany do historii, tradycji i narzuconych na siebie wartości, nie potrafi pogodzić się z nietrwałością i przemijalnością doczesnego świata.Ta nieumiejętność przystosowania się do nieuchronnych zmian sprawia, że Andres poświeca siebie, swoje życie i co gorsza życie swojej rodziny dla utrzymania iluzji. Iluzji tego, że da się ocalić od zapomnienia i unicestwienia popadającą w ruinę wioskę. Smutna to historia człowieka, który świadomie decyduje się na samotność i ta samotność doprowadza go do obłędu. Niestety Andresa nie da się ocalić, bo nie da się pomóc komuś, kto nie chce ratunku, kto nie dostrzega innego punktu widzenia, kto potępia zachowanie innych, widząc tylko swoje racje. A Andres potępia każdego, kto odszedł dobrowolnie z Ainielle: potępia syna i potępia sąsiadów, którzy zdecydowali się na szukanie lepszego komfortu życia. "Żółty deszcz" pokazuje, że człowiek nie jest stworzony do życia w całkowitej samotności, że ta samotność nie daje szczęścia, i że nigdy się w niej człowiek nie odnajdzie. Andres żył przeszłością, Andres ciągle nosił w sobie wspomnienia utraconej bezpowrotnie rzeczywistości i tej straty nie potrafił skonfrontować z rzeczywistością, która go zastała...

Wszyscy odeszli. On pozostał. Sam.
Stary człowiek i jego pies.
Wspaniała poezja, każdy akapit jest jak osobne dzieło - wypełniony smutkiem i samotnością, przez które przedziera się nieśmiałe szczęście.
Wiele zdań czytałam po kilka razy...

Wszyscy odeszli. On pozostał. Sam.
Stary człowiek i jego pies.
Wiele zdań czytałam po kilka razy...

Poezja pisana prozą. Piękna.
I ta forma: co jakiś czas odstęp w tekście - dla oddechu - jakby strofy wiersza.
Do tego jakby odwrócone akapity - zamiast wcięcia, tekst linijki jest wysunięty.
Nie powinno to w sumie dziwić, bo Julio Llamazares od poezji właśnie zaczynał.
Autor opowiada nam historię wyludniającej się wioski, zagubionej gdzieś w Pirenejach, w której ostatecznie pozostał już tylko jeden stary człowiek i pies. Dzisiaj pewnie zupełnie zniknęła ona z mapy. Trudne warunki życia i osamotnienie sprawiły, że takie miejsca nie wytrzymały konfrontacji z rzeczywistością. Młodzi ludzie wyjechali do miast, a tutaj pozostali głownie starcy przynależni tu siłą przyzwyczajenia i korzeni.
Historia jest smutna, wręcz przygnębiająca, ale to opisy przyrody i samej wsi są największą zaletą tej książki.
Najbardziej uderza kontrast pomiędzy pustką i martwowtą tego miejsca, podczas gdy w prozie Llamarazasa wszystko żyje: nie tylko słońce, drzewa, ale i domy i kamienie.
Książkę czyta się powoli i spokojnie, a czytelnik od początku spodziewa się smutnego finału.
Polecam, jeśli ktoś ma ochotę na taki właśnie rodzaj literatury.

Poezja pisana prozą. Piękna.
Nie powinno to w sumie dziwić, bo Julio Llamazares od poezji właśnie zaczynał.

Wzruszająca opowieść, do której chce się powracać.

Wzruszająca opowieść, do której chce się powracać.

Książka o tym jak zmienia się świat i wartości. Dokładnie to opisuje historię wyludniania się górskiej wioski i że nie wszystkim łatwo jest odejść.

Doskonały temat, umierająca wieś. Koniec tego miejsca ogląda i opisuje jej ostatni mieszkaniec.
Był momenty, które zrobiły na mnie szalone wrażenie. Były niestety i takie, które typowe są - w mojej opinii - dla literatury hiszpańskiej: dłużyzny, niepotrzebne powtórzenia.
Tak czy inaczej, warto było przeczytać.

Tak czy inaczej, warto było przeczytać.

• Literatura hiszpańska
  • Domowa biblioteczka