Żółty deszcz

Seria: Salsa
Wydawnictwo: Muza
8373196021

W latach pięćdziesiątych wsie położone wysoko pod pirenejskimi szczytami zaczynają się wyludniać, ludzie schodzą na niziny w poszukiwaniu wygodniejszego i bardziej dostatniego życia. Andres Sosas pozostaje w Ainielle sam i przez wiele lat samotnie walczy z drapieżną przyrodą, zniszczeniem i własną starością. Powieść Llamazaresa jest monologiem tego ostatniego mieszkańca. W żółtym deszczu jesiennych liści metaforze upływającego czasu i nieśmiertelnej pamięci głos chorego na samotność bohatera przywołuje dawnych mieszkańców Ainielle, którzy umarli lub zeszli na niziny, i kreśli piękny obraz drapieżnej przyrody oraz walki człowieka z samym sobą. Prosta a zarazem pełna deikatnej poezji proza Llamazaresa uwodzi czytelnika, tworząc przejmujący klimat literacki, który towarzyszy uzależnionym od sił przyrody i od nowych czasów losom bohatera i jego rodziny.

ira | 2015-02-21
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 21 lutego 2015

Doskonały temat, umierająca wieś. Koniec tego miejsca ogląda i opisuje jej ostatni mieszkaniec.
Był momenty, które zrobiły na mnie szalone wrażenie. Były niestety i takie, które typowe są - w mojej opinii - dla literatury hiszpańskiej: dłużyzny, niepotrzebne powtórzenia.
Tak czy inaczej, warto było przeczytać.

Maille | 2018-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2018

Wzruszająca opowieść, do której chce się powracać.

Hubert | 2015-03-26

Książka o tym jak zmienia się świat i wartości. Dokładnie to opisuje historię wyludniania się górskiej wioski i że nie wszystkim łatwo jest odejść.

hagne | 2018-09-18
Przeczytana: 2004 rok