Sceny z niemego kina

Seria: Salsa
Wydawnictwo: Muza
Escenas de cine mudo

Narrator przewraca kartki rodzinnego albumu i traktując zdjęcia jak cudowny wehikuł czasu, zanurza się we własne dzieciństwo spędzone w górniczym miasteczku Olleros, położonym w górach hiszpańskiej prowincji León. Pierwszy telewizor w Olleros, wielorybie mięso, którym karmiono cherlawe dzieci, wyczekiwanie na przejazd generała Franco, poznawanie tajemnic miłości - te codzienne, proste, dziwnie nam bliskie obrazy urastają pod poetyckim piórem Llamazeresa do rangi metafory - metafory przemijania, śmierci, rodzenia się i obumierania ludzkiej pamięci.

"Sceny z niemego kina" to piękna liryczna spowiedź, w której autor posłużył się własnym dzieciństwem i losami rodzinnego miasteczka, by odkryć przed nami istotę ludzkiego bytu. Dopracowany do ostatniego słowa styl i zdumiewająca zdolność pisarza do wywoływania autentycznych wzruszeń zapowiadają prawdziwą ucztę czytelniczą.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2005

krztonia | 2017-04-06

Niestety, książka jest bardzo nierówna. Z jednej strony opowieści z dzieciństwa, które snuje autor, mają sporo uroku. Z drugiej strony momentami odrzuca język – wielokrotne powtórzenia metafor, i to jeszcze nie najbardziej wyszukanych metafor. Jakby autor chciał upewnić się, że czytelnik na pewno zrozumiał. Moim bezwzględnym faworytem z tej książki jest „kuweta pamięci”.

Niestety nie odszukałam w tej książce tego, o czym zapewnia recenzent.

lamonalila | 2017-02-24
mantono | 2016-10-21