Dossier K.

Okładka książki Dossier K.
Imre Kertész Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Fortuna i fatum biografia, autobiografia, pamiętnik
192 str. 3 godz. 12 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Fortuna i fatum
Tytuł oryginału:
K. Dossie
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2008-07-18
Data 1. wyd. pol.:
2008-07-18
Liczba stron:
192
Czas czytania
3 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374144711
Tłumacz:
Elżbieta Sobolewska
Tagi:
literatura węgierska wywiad
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
56 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
64
64

Na półkach:

Dialog z samym sobą nigdy nie był łatwy. Trudniej chyba w nim o jednoznaczne rezultaty, mimo, że pytający i odpowiadający to ta sama osoba. Specyfika tej rozmowy, polega w przeważającej mierze na uświadomieniu sobie, że nawet tak paradoksalnie „otwarta formuła” nie jest w stanie wyzwolić z człowieka jego „najgłębszych” odczuć, które ten sobie ledwo uświadamia. No, może poza jedną ideą – wiarą w świat, sformułowaną przez Jeana Amer'ego, która pozwoliła przetrwać autorowi Auschwitz. Kiedy powojenne lata, za sprawą opresji systemu Kadara, niczym za sprawą proustowskiej magdalenki, ożywiły wspomnienia obozowe, Kertész „temperuje ołówek i rozkłada na stole białe kartki”. To, co pcha go do pisania nazywa „egzystencjalnym lękiem”, „czynnością przymusową”.

Wyraźnie zaznacza, że: „wolę patrzeć śmierci w oczy, gdyż wtedy życie jest dla mnie pełniejsze i daje więcej radości.” Bo: „Jeśli bowiem mamy umrzeć, mamy prawo, a nawet obowiązek odważnie myśleć.” Potem tłumaczy, że doświadczenie kazało mu podejrzewać, że: „świat istnieje dopóty, dopóki ja istnieję, i tylko tak istnieję, jak ja umiem go sobie wyobrazić.” Pewność zyskuje po lekturze „Krytyki praktycznego rozumu”.

Kertész ożywia niemal każdy skrawek własnego życia: nastoletnie doświadczenia obozowe, relacje z rodzicami, wiarę w system, rozczarowanie, początki pracy twórczej, osamotnienie i zapomnienie, nędzę i najmniej „wielką nagrodę”.

Dialog z samym sobą nigdy nie był łatwy. Trudniej chyba w nim o jednoznaczne rezultaty, mimo, że pytający i odpowiadający to ta sama osoba. Specyfika tej rozmowy, polega w przeważającej mierze na uświadomieniu sobie, że nawet tak paradoksalnie „otwarta formuła” nie jest w stanie wyzwolić z człowieka jego „najgłębszych” odczuć, które ten sobie ledwo uświadamia. No, może poza...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    121
  • Przeczytane
    80
  • Posiadam
    41
  • Literatura węgierska
    4
  • 2018
    3
  • Judaica
    2
  • Biografie
    2
  • 2013
    2
  • Ulubione
    2
  • Literatura powszechna
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dossier K.


Podobne książki

Przeczytaj także