Kartka miłości

Cykl: Rougon-Macquartowie (tom 8)
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Une page d'amour

Akcja utworu rozgrywa się w latach 1854-1855. Helena Mouret traci zmarłego po krótkiej chorobie męża i przenosi się na stałe do Paryża razem z jedenastoletnią Joanną, cierpiącą na nieznaną chorobę o psychicznym, dziedzicznym podłożu. Wkrótce po przyjeździe dziewczynka dostaje ataku choroby i zostaje uratowana przez sąsiada, doktora Deberle. Poznaje jego żonę, grupę jej przyjaciółek oraz bogatego znajomego, Malignona. Zauroczona z wzajemnością doktorem Deberle, ma kilkakrotnie okazję wyznać mu swoje uczucie, jednak początkowo nie ma odwagi. Do wyznania dochodzi w czasie zabawy dziecięcej, na której święci triumfy mała Joanna. Dla Heleny miłość to rzecz całkowicie nowa - jej związek z poprzednim mężem był nieudany i oparty jedynie na uczuciu szacunku. Oboje zbliżają się do siebie w czasie kolejnych ataków choroby córki Heleny, kiedy tylko jej matka i doktor zajmują się nią.

GrzegorzDe | 2012-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2012

Ach te kobiety... kochają, nie wiedzą czy kochać, pożądają, robią pierwszy krok a później chcą się wycofać, a no i tak na końcu wychodzą za mąż nie za tego, co kochały i pożądały, ale za tego, który kocha i pożąda, ale jest z boku, za tego, którego można by nazwać jednym imieniem: Stabilizacja. Szkoda tylko, że w tle rozgrywa się prawdziwy dramat przewrażliwionego dziecka. Ale warto przeczytać, choćby tylko dla ładnych paryskich dekoracji klasy wyższej.

ConQuERor | 2014-06-28
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Danwno nie czytałam tak pięknej książki i tak zaskakującej jednocześnie. Starzy autorzy mają to do siebie, że starają się po prostu myśleć. Nie traktować problemów powierzchownie i chodzić łatwymi ścieżkami. Historia niebanalna i wzruszająca. Miłość potraktowana inaczej. A styl który Zola reprezentuje sprawia że człowiek nie chce skończyć tej książki czytać.

EmiliaAnna | 2014-06-23

Pamięć do książek się ma albo nie ma. Do Zoli i jego Kartki Miłości jak najbardziej. Tajemnicza, niewinna i empatyczna. Przeżywam z bohaterką jej miłość, rozumiem, buntuję się i rozczarowuję. Niesamowita delikatność w opisywaniu uczuć, zwinność myśli, przenikająca sylwetka głównej bohaterki. Krzyk w milczeniu niewypowiedzianych uczuć. Niesamowity opis czegoś, co dzieje się w środku człowieka poprzez jego opis zewnętrzny,zachowania. Zola jest dla mnie mistrzem.

antrz | 2014-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2014

Nie jest to z pewnością najlepsza książka Zoli, ale czyta się dobrze. Elegancki język, spokojny rytm, prosta fabuła. Zola podobno chciał tą powieścią złapać oddech (i pewnie dać też go czytelnikom) pomiędzy powieściami zaangażowanymi społecznie, mocnymi i porażającymi. Znając ten kontekst lektura Kartki, choć nie lekka, przyjemną jest.

PannaIzabela | 2013-07-16
Przeczytana: 30 czerwca 2013

Historia dobitnie smutna na tle Paryża raz to tętniącego życiem, raz pochmurnego i ponurego, Paryża widzianego z okna, ogrodu, uliczki...dużo, dużo Paryża.
Po pewnym czasie od przeczytania "Kartki miłości" i po wielu rozmyśleniach, które nie wiem czemu spowodowała powieść Zoli, odnoszę wrażenie, że jest to książka o braku czegoś w życiu głównej bohaterki, czegoś czego nie zaznała w czasie, w którym powinno się owo coś zdarzyć. Nawet nie chodzi tu o konkretne zdarzenie, tylko raczej o uczucia, stan ducha. Niestety, "uzupełnienie" tego braku kończy się tragicznie.

Gabrielle | 2015-06-27
Na półkach: XIX wiek, Przeczytane

Książka sama w sobie dość słaba, banalna i nudnawa, jej największym plusem są wnikliwe opisy stylu życia bogatego mieszczaństwa czasu II Cesarstwa.

MMarta_23 | 2014-08-21
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

Śmiało można stwierdzić, iż jest to jedna z gorzej napisanych książek przez Zole.

KoKo | 2015-09-21
Przeczytana: 21 września 2015

Zdaję sobie sprawę, że te opisy uczuć są wyolbrzymione, czasem aż denerwujące i kiczowate. Ale nawet jeśli to kicz, to mnie ten kicz ujął i poruszył w głębi.

ewela | 2016-10-18
Przeczytana: październik 2016