Najdłuższa noc

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
All Through the Night
porzucenie, dziecko, zagadka
dona

Pewnego grudniowego wieczora młoda dziewczyna imieniem Sondra zostawia swą nowonarodzoną córeczkę na progu plebanii przy kościele Świętego Klemensa na Manhattanie. W tym samym czasie drobny złodziejaszek Lenny Centino kradnie z kościoła zabytkowy srebrny kielich z brylantem. Zarówno dziecko, jak i bezcenne dzieło sztuki znikają bez śladu... Mija siedem lat. Kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem umiera bogata staruszka mieszkająca w parafii Świętego Klemensa - Bessie Durkin Maher, a para jej lokatorów zamierza w majestacie prawa zagarnąć schedę po zmarłej.
Do akcji wkracza sympatyczna Elwira Meehan, niegdyś doskonała sprzątaczka, obecnie milionerka, która uwielbia rozwiązywać zagadki kryminalne. Okazuje się, że wydarzenia sprzed lat i obecna sprawa mają ze sobą wiele wspólnego.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Trochę pogubiłam się w fabule. Jak autorka to wszystko połączy? I chyba moje obawy się spełniły, bo zakończenie było... mało odkrywcze i zaskakujące. Wręcz... przeciętne. Owszem, postacie zakreślone znośnie, tolerancyjnie i do przełknięcia, ale... brakowało mi jednak czegoś. Choć na sam koniec wzruszyłam się nieco. No ale... nie wiem. Odczuwam jakiś niedosyt, brak tego dreszczyku, jaki bywa przydatny przy kryminałach, a fabuła... rozczarowała.
Jednak, fani nie powinni narzekać.

Beata | 2014-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2014

Relaksacyjny kryminał w stylu Agaty Christie. Dwa, w sumie nie powiązane zbytnio ze sobą wątki: porzuconego w kościele noworodka i wyłudzenia kamienicy. Idealna lektura na leniwą niedzielę.

Magda | 2012-09-27
Przeczytana: wrzesień 2012

Pomysł na intrygę bardzo ciekawy, ale styl pisarski autorki pozosrtawia wile do życzenia. Książjka dobra na jakieś leniwe deszczowe popołudnie.

darkakadarka | 2015-12-28
Przeczytana: grudzień 2015

Historia o Elwirze, pani emerytce lubiącej rozwiązywać zagadki. Tutaj mamy parę wątków, głównym jest mała dziewczynka wychowywana przez babcię, czasem ojca złodziejaszka i jej los. Jak to w święta, każdy myśli o rodzinie.

Fabuła dość prosta i naiwna, zakończenie niezaskakujące i słabo zawiązana intryga. Jednak napisana w przyjemny sposób, szybko się czyta z sympatią do bohaterów, z świętami w tle :)

Iveczka | 2013-11-29
Przeczytana: listopad 2013

Szybko się czyta, rozwiązanie dość oczywiste i przewidywalne.

izaj1965 | 2014-05-05
Przeczytana: 07 maja 2014