Legendy i baśnie

Wydawnictwo "Śląsk"
1984-01-01
1984-01-01
Śląsk Morcinek legendy baśnie

Uwielbiam wszelkiej maści legendy. Ta książka jest bardzo dobra. Morcinek ukazuje nam klechdy ziemi śląskiej, ze szczególnym uwzględnieniem ziemi cieszyńskiej. Myślę, że nikogo nie zdziwi obecność górnictwa czy gór. Zaskoczyć może obecność legendy o Meluzynie czy Szwedach. Nie nazwałbym tej książki lekturą dla dzieci. Jestem zagorzałym przeciwnikiem klasyfikowania literatury tego typu jako literatury dziecięcej, bo to niezwykle krzywdzące dla niej. Osoba dorosła też może, a wręcz powinna sięgać po taki typ pisarstwa. Po pierwsze dlatego, że jest to niezwykle ciekawe. Bazując na tym, że w każdej legendzie znajdziemy ziarno prawdy, można wiele wynieść z tego typu twórczości. M.in to, że musiała istnieć jakaś bitwa austriacko-szwedzka na ziemi cieszyńskiej w czasie Wojny Trzydziestoletniej czy fakt, że w średniowieczu przez te ziemie przeszła fala morowej zarazy. Po drugie - legendy w ciekawy sposób opisują wartości krajobrazowe. Na przykład skąd wzięła się nazwa Wisły czy tego co kryje się pod ustrońską górą Czantorią. Oczywiście należy patrzeć na te rzeczy przez pryzmat legendy - zachęcają one jednak do odwiedzenia tych miejsc i naoczne przekonanie się ile prawdy w klechdzie się znajduje. Po trzecie - legendy mają walor dydaktyczny. Piętnują niewłaściwe zachowania, a gloryfikują zacne. To tylko kilka z niewątpliwie większej masy plusów jakie można wynieść z tej lektury. Ponadto, szczególnie dla mnie, chcąc nie chcąc mają one klimat średniowieczny, który jest niezwykle mi bliski. W moich oczach taka twórczość bardzo zyskuje.
Reasumując - jednym słowem WARTO. Drodzy czytelnicy, nie zważajcie na klasyfikację tej twórczości jako przeznaczoną dla dzieci - nic w tym prawdziwego. Zachęcam szczególnie mieszkańców ziemi śląskiej, a stricte cieszyńskiej. Kto wie? być może znajdziecie w tej książce coś co Was zaskoczy?

Dodaj cytat z książki Legendy i baśnie