rozwińzwiń

Życie i los

Okładka książki Życie i los Wasilij Grossman
Okładka książki Życie i los
Wasilij Grossman Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Nowy Kanon literatura piękna
880 str. 14 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Nowy Kanon
Tytuł oryginału:
Жизнь и судьба
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2010-04-29
Data 1. wyd. pol.:
2010-04-29
Liczba stron:
880
Czas czytania
14 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374145824
Tłumacz:
Jerzy Czech
Tagi:
druga wojna światowa komunizm literatura rosyjska ZSRR
Średnia ocen

8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Czarna księga Ilja Erenburg, Wasilij Grossman
Ocena 8,9
Czarna księga Ilja Erenburg, Wasi...
Okładka książki Granta 145: Ghosts (11/2018) André Aciman, Monika Bułaj, Anne Carson, Wasilij Grossman, Ariana Harwicz, Sheila Heti, Sandra Newman, Maggie O'Farrell, Amos Oz, Janine di Giovanni
Ocena 5,0
Granta 145: Gh... André Aciman, Monik...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
318 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
186
1

Na półkach:

Ta książka wbiła mnie w fotel.Dawno podczas lektury nie towarzyszyło mi tyle emocji.Na pewno nie jest to łatwa lektura,wymaga sporego skupienia i zaangażowania. Niemniej uważam że naprawdę warto.

Ta książka wbiła mnie w fotel.Dawno podczas lektury nie towarzyszyło mi tyle emocji.Na pewno nie jest to łatwa lektura,wymaga sporego skupienia i zaangażowania. Niemniej uważam że naprawdę warto.

Pokaż mimo to

avatar
261
261

Na półkach:

Fabuła książki rozgrywa się na przełomie 1942 i 1943 roku; skupiona jest wokół bitwy stalingradzkiej, prawdopodobnie jedynego momentu okresu stalinizmu, w którym dyktator czuł realną obawę przed utratą władzy. Sięga jednak również do wydarzeń z lat minionych: wielkiego głodu na Ukrainie, represji z lat 37/38, czasów leninowskich. Mamy cały katalog bohaterów: od aparatczyków partyjnych różnych szczebli, żołnierzy, lekarzy, matek, córek, fizyków, zdeklasowanej szlachty po dowódców radzieckich czy niemieckich. Całość przeplatana jest eseistycznymi rozważaniami na temat totalitaryzmu, podobieństw między stalinizmem a faszyzmem, relacji międzyludzkich.

Wydarzenia nie ograniczają się tylko do pola bitwy, dzieją się w obozie koncentracyjnym, jenieckim, gabinetach moskiewskich, nie brak wątków antysemityzmu po obu stronach barykady, nacjonalizmu rosyjskiego. Autor dobrze pokazuje obraz przemiany systemu z lęku o przetrwanie, gdy niemieckie dywizje stały u bram Moskwy po butę, arogancję i powrót do metod z lat 30stych, gdy pokonał wojska Paulusa.

Bardzo duże wrażenie robi również warstwa psychologiczna, przemiany, jakie zachodzą w bohaterach, którzy z przeciwników systemu, opozycjonistów choćby wewnętrznych, stają się ich gorliwymi zwolennikami. Proces kształtowania nowego radzieckiego człowieka z jednej strony dokonywany w sposób planowy, systemowy, a z drugiej zindywidualizowany, dopasowany do każdej postaci. To zaczadzenie ideologią, poddanie się niej dokonuje się czasem w sposób brutalny, ostry, a czasem tak niezauważalny i subtelny, że aż poddany niemu człowiek jest zdziwiony jak bardzo zmienił się w ciągu kilku chwil.

Politycznie niepoprawne, psychologicznie głębokie, fabularnie monumentalne. Epopeja równie mocno pokazująca dyktatorską władzę nad narodami żyjącymi w jej okowach, jak i determinację, wiarę tych ludzi ( z dzisiejszej perspektywy płonną),że cokolwiek zmieni się na lepsze wraz z wygraną wojną.

Fabuła książki rozgrywa się na przełomie 1942 i 1943 roku; skupiona jest wokół bitwy stalingradzkiej, prawdopodobnie jedynego momentu okresu stalinizmu, w którym dyktator czuł realną obawę przed utratą władzy. Sięga jednak również do wydarzeń z lat minionych: wielkiego głodu na Ukrainie, represji z lat 37/38, czasów leninowskich. Mamy cały katalog bohaterów: od aparatczyków...

więcej Pokaż mimo to

avatar
630
629

Na półkach:

Zimny, dziwny, zimny, dziwny Bóg - był temu winny
Zimny, dziwny, sztywny, inny Bóg - był bezczynny
Spełnia się katastrofa (Bóg) klęczą niebiosa
Płonie święta elektrownia (Bóg) musi płonąć rosa

Anielice nie spadają z nieba,  biodrami  pokolebać
Aniołowie  się nie dzielą (Bóg) pleśnią z  chleba
Nic nie mówią cisi mnisi (Bóg) z centrum Tibilisi
A ten, który w środku wisi (Bóg) niechaj dalej wisi

Przy zatrutym wodopoju
Nie znajdziecie listonoszy
Pomylili się prorocy
Bóg ma wydrapane oczy

Zimny Bóg PIDŻAMA PORNO

A gdyby? Stalin? Zadzwonił do Ciebie?...Zakurzona słuchawka przeciąga Cię na Olimp...i wszczepia uległość...jak łatwo przymknąć oczy...to tylko powieki...a ja i tak będę ja....ehh jaki dureń z Ciebie....
Dawno nie czytałem tak pięknej i mądrej książki.

Zimny, dziwny, zimny, dziwny Bóg - był temu winny
Zimny, dziwny, sztywny, inny Bóg - był bezczynny
Spełnia się katastrofa (Bóg) klęczą niebiosa
Płonie święta elektrownia (Bóg) musi płonąć rosa

Anielice nie spadają z nieba,  biodrami  pokolebać
Aniołowie  się nie dzielą (Bóg) pleśnią z  chleba
Nic nie mówią cisi mnisi (Bóg) z centrum Tibilisi
A ten, który w środku wisi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
142
137

Na półkach:

Miała powalić, nie powaliła.

Miała powalić, nie powaliła.

Pokaż mimo to

avatar
511
11

Na półkach:

Świetna tematyka, odwaga treści godna Sołżenicyna. Książka ma rozmiar epopei, niestety, fabuła w moim przekonaniu epopei nie uniosła. Ciężko identyfikować się z bohaterami, czytając, miałem wrażenie, że to seria nowel połączonych w jeden zbiór.

Świetna tematyka, odwaga treści godna Sołżenicyna. Książka ma rozmiar epopei, niestety, fabuła w moim przekonaniu epopei nie uniosła. Ciężko identyfikować się z bohaterami, czytając, miałem wrażenie, że to seria nowel połączonych w jeden zbiór.

Pokaż mimo to

avatar
2051
280

Na półkach: , , ,

Książka o doniosłości porównywalnej do „Archipelagu GUŁAG” i podobnie jak dzieło Sołżenicyna ścigana przez sowieckie władze. „Życie i los” Wasilija Grossmana to przejmujący dokument czasów II Wojny – a konkretnie jej przesilenia w bitwie stalingradzkiej – literacko wybitny, a równocześnie historycznie rzetelny i wnikliwy psychologicznie. Dzieje rodziny rozsypanej w wojennej zawierusze stanowią kanwę dla opowieści o wojnie, stalinizmie, mechanizmach sowieckiego totalitaryzmu i ludzkich postawach w wojennej codzienności. To kolejna wielka narracja, w której historia powszechna splata się z losami jednostek. Trudno tu nie pomyśleć nie tylko o twórczości Tołstoja czy Sołżenicyna, ale i Józefa Mackiewicza. Czytając, nieustannie wracałam myślami do słynnych słów tego ostatniego: „Tylko prawda jest ciekawa”.

Książka o doniosłości porównywalnej do „Archipelagu GUŁAG” i podobnie jak dzieło Sołżenicyna ścigana przez sowieckie władze. „Życie i los” Wasilija Grossmana to przejmujący dokument czasów II Wojny – a konkretnie jej przesilenia w bitwie stalingradzkiej – literacko wybitny, a równocześnie historycznie rzetelny i wnikliwy psychologicznie. Dzieje rodziny rozsypanej w wojennej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
605
75

Na półkach: , ,

Książka-monument. Opasłe tomiszcze po brzegi wyładowane tytułowymi losami setek tysięcy ludzi, którym przyszło żyć w czasie radzieckiej Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Grossman stworzył arcydzieło wojennej epopei obdartej z lukrowanych bajek cenzorów stalinowskich na temat heroizmu i oddania "zwykłego żołnierza". Grossman napisał pamiętnik zbiorowy swoich rodaków i ich spotkań z nazistowskim okupantem. Grossman dotknął wszystkich niemal uniwersaliów jakie zwykle majaczą podczas wojennego koszmaru.
Wasilij Grossman był korespondentem wojennym i przeszedł cały sowiecki szlak wojenny aż do Berlina. Jego potężna książka została rzecz jasna ocenzurowana zaraz po napisaniu z odgórnym nakazem konfiskaty wszystkich kopii rękopisu. Udało się jednak wydać to wiekopomne dzieło, które po wielu latach stało się pięknym głosem sumienia wszystkich zgwałconych przez wojnę.
Życie i los, to książka moralnych zakrętów, cierpień i radości dramatycznie poszukiwanych w pożodze wojennej. To studium zwierzęcego strachu, który nie opuszczał nikogo w stalinowskiej Rosji, studium faszyzmu i komunizmu - dwóch totalitarnych walców rozjeżdżających losy ludzkie jak - bez litości, bez patosu.
Lepiej nie wnikać wgłąb materii tej książki w czasie jej opisywania - sięgając po ten niezmiernie ważny tom literatury XX wieku, pozwólcie się zabrać Grossmanowi w tą koszmarną retrospektywną (dla nas) podróż...
Czytając Grossmana, momentami odnoszę wrażenie, że Bernhard i Cioran jeszcze nie do końca zawładnęli moją percepcją człowieka jako najpodlejszego ze zwierząt. Paradoksalnie.
Życie i los, Grossmana, to skarb!

Książka-monument. Opasłe tomiszcze po brzegi wyładowane tytułowymi losami setek tysięcy ludzi, którym przyszło żyć w czasie radzieckiej Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Grossman stworzył arcydzieło wojennej epopei obdartej z lukrowanych bajek cenzorów stalinowskich na temat heroizmu i oddania "zwykłego żołnierza". Grossman napisał pamiętnik zbiorowy swoich rodaków i ich spotkań...

więcej Pokaż mimo to

avatar
707
129

Na półkach:

Zastanawiałem sie co mam m myśleć o tej książce i nadalnie nie wiem.jestem nia zmeczony.byc moze z jednej powinny powstac trzy czesci by dac wytchnienie czytelnikowi natomiast daje z pewnością wyrazn braz zycia i relacji ludzi w ekstremalnych czasach.

Zastanawiałem sie co mam m myśleć o tej książce i nadalnie nie wiem.jestem nia zmeczony.byc moze z jednej powinny powstac trzy czesci by dac wytchnienie czytelnikowi natomiast daje z pewnością wyrazn braz zycia i relacji ludzi w ekstremalnych czasach.

Pokaż mimo to

avatar
370
220

Na półkach: ,

Rzadko daję 10*, ale tym razem żałuję, że to już koniec skali… Te wszystkie porównania do "Wojny i pokoju" nie tylko nie są przesadzone, ale są jak najbardziej słuszne, bo… celne. To jest także szeroki obraz społeczeństwa, z bogatą galerią wiarygodnie narysowanych postaci, w kluczowym momencie dziejowym, przy czym - jak u Tołstoja - części narracyjnej towarzyszą fragmenty eseistyczne. I to jakie! Problem z tą książką jest taki, że jako cytaty chciałoby się wypisać/ skopiować pewnie 1/3 całości - a przy e-booku to w dodatku możliwe.
Można i tej książce pisać i pisać - ja już od paru tygodni zamęczam rodzinę i przyjaciół cytatami i uwagami na jej temat, więc tu już skończę.
Wiele rzeczy czytałem i oglądałem na temat komunizmu (ostatnio - znowu "Spalonych słońcem"),ale ta książka jest w tym temacie (i nie tylko w tym) najlepsza - zajmuje się nim najbardziej kompleksowo, rzetelnie, a jednocześnie stawia szereg pytań i proponuje dużo obserwacji, które wznoszą temat na wyższy, bardziej ogólnoludzki poziom. Dobra, koniec.
I teraz będę dawkował sobie powroty już nie tylko do "Władcy Pierścieni" - także i do "Życia i losu". A wcześniej - jeszcze raz przeczytać "Wszystko płynie".

Rzadko daję 10*, ale tym razem żałuję, że to już koniec skali… Te wszystkie porównania do "Wojny i pokoju" nie tylko nie są przesadzone, ale są jak najbardziej słuszne, bo… celne. To jest także szeroki obraz społeczeństwa, z bogatą galerią wiarygodnie narysowanych postaci, w kluczowym momencie dziejowym, przy czym - jak u Tołstoja - części narracyjnej towarzyszą fragmenty...

więcej Pokaż mimo to

avatar
65
64

Na półkach:

Porównania do Tołstoja zdecydowanie na wyrost. Książka pisana w stylu radzieckich pisarzy tego okresu, na pewno zdecydowanie większe wrażenie robiła w czasach, kiedy powstała. Zarówno odważnym spojrzeniem na wojenne ZSRR, jak i rewizjonizmem w stosunku do ustroju. Także dlatego,że żyli ludzie, dla których była ważna, bo była o nich. Teraz to już trochę gruba cegła , napisana w dziewiętnastowiecznym stylu, z wieloma bohaterami, którzy równie szybko znikają, jak się pojawili. Pewnie w zamiarze miała bardziej oddać czasy, niż ludzi. W pamięci zostaje kilka wątków cierpień, prześladowań, upokorzeń i niezłomności, prowadzącej do zwycięstwa. Trudna lektura i pisana bardziej przez rzemieślnika niż artystę.

Porównania do Tołstoja zdecydowanie na wyrost. Książka pisana w stylu radzieckich pisarzy tego okresu, na pewno zdecydowanie większe wrażenie robiła w czasach, kiedy powstała. Zarówno odważnym spojrzeniem na wojenne ZSRR, jak i rewizjonizmem w stosunku do ustroju. Także dlatego,że żyli ludzie, dla których była ważna, bo była o nich. Teraz to już trochę gruba cegła ,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 930
  • Przeczytane
    554
  • Posiadam
    223
  • Ulubione
    46
  • Teraz czytam
    34
  • Chcę w prezencie
    23
  • Literatura rosyjska
    15
  • Historia
    12
  • Rosja
    12
  • Literatura piękna
    7

Cytaty

Więcej
Wasilij Grossman Życie i los Zobacz więcej
Wasilij Grossman Życie i los Zobacz więcej
Wasilij Grossman Życie i los Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także