Kincaid

Okładka książki Kincaid Laurelin Paige
Okładka książki Kincaid
Laurelin Paige Wydawnictwo: Papierowe Serca Cykl: Kuszący duet (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Kuszący duet (tom 3)
Kincaid
Papierowe Serca
2024-05-22
2024-05-22
2022-11-15

Czy samiec alfa, Donovan Kincaid, facet pełniący dominującą rolę nie tylko w seksie, przyzwyczajony do manipulowania, kontrolowania wszystkiego co się rusza, jest w stanie się zmienić - on sam ma co do tego poważne wątpliwości. Sabrina, która od dwóch lat jest jego żoną, akceptuje go takim, jakim jest, a jeśli o seks chodzi z lubością mu się podporządkowuje. Zdaje sobie przy tym sprawę, że niełatwo jest ukochanemu wyzwolić się ze starych przyzwyczajeń, z rodzinnych obciążeń, choćby spod wpływu ojca, mimo że, teoretycznie, biznesowo się od niego uniezależnił.

Donovan wraz z czwórką przyjaciół sprawnie zarządza medialno-marketingową międzynarodową spółką Reach, w której Sabrina też jest zatrudniona. Jednak w konsorcjum King-Kincaid nadal ma udziały i ojciec, pełniący tam obecnie funkcję prezesa, traktuje go jako swego konsultanta. Gorący problem, z którym obecnie Donovan musi się uporać, dotyczy materiałów, jakie trafiły w jego ręce, poważnie obciążających konsorcjum za różne nielegalne operacje i pranie brudnych pieniędzy w Europie Wschodniej. Szczegóły tych przekrętów - które z oczywistych względów dla polskiego czytelnika byłyby ciekawe - nie są podane, za to dużo uwagi poświęca autorka nudnawym, operacyjno-etycznym rozważaniom Donovana, jego małżonki i przyjaciół na temat tego, co z tym fantem zrobić, zwłaszcza że konkurencja nie próżnuje.

Inne niezbyt ciekawe wątki wskrzesza Laurelin Paige przypominając w osobnych rozdziałach wydarzenia z przeszłości, sięgającej trzynastu lat wstecz, z życia Donovana Kincaida. One z kolei nie były w stanie wzbudzić mojego głębszego zainteresowania, bo tak naprawdę niewiele nowego dodają do faktów znanych już z poprzednich części serii, takich jak tragiczna śmierć Amandy, jego pierwszej miłości, jego pierwszy przemocowy seks z Sabriną na harvardzkim campusie, czy jej inwigilacja prowadzona przez niego zdalnie podczas jej studiów w Colorado.

Późno, dopiero w drugiej połowie książki, otwiera autorka najciekawszy wątek, bodaj jedyny naprawdę przykuwający moją uwagę. Dotyczy on wątpliwości Sabriny w kwestii ewentualnego potomstwa. Podczas gdy ona wierząc, że jest to jej cena za miłość do Donovana, świadomie akceptuje ograniczenie swojej wolności poprzez kontrolowanie przez niego każdego jej kroku, obawia się, że podobne mechanizmy ojca, wdrażane obsesyjnie wobec dzieci, mogą na zawsze niekorzystnie zaciążyć na ich życiu. Wydaje się, że po raz pierwszy niepokoje Sabriny wzbudzają w Donovanie autentyczne refleksje nad swoim, odziedziczonym po tatusiu, maczyzmem.

No cóż, ciekawą puentę obsesyjnej, patriarchalnej nadopiekuńczości zawiera darmowy bonus dla czytelników, opisujący w błyskotliwym, na poły satyrycznym stylu pierwszy dzień w przedszkolu trzyletniej Sashy Kincaid. W ogóle nie ma co ukrywać, źe autorka jest na tyle sprawną pisarką, że jej styl i kompozycja fabuły pozwalają podczas lektury nie zwracać większej uwagi na lekko rozczarowującą zawartość treściową.

Ponadto, jak wiele autorek współczesnych romansów, Laurelin Paige sprytnie grupuje swoje powieściowe serie w odrębne światy. Wiodącym bohaterem każdej powieści należącej do Dirty Universe jest jeden z pięciu członków zarządu spółki Reach, a czterej pozostali funkcjonują w tle i zawsze mają sporo na temat postępowania protagonisty do powiedzenia. Tak też jest oczywiście w przypadku Donovana Kincaida. Na przykład scenka, gdy jest on przez przypadek wdrażany do opieki nad niemowlakami, czyli bliźniakami, którymi los obdarzył jego kumpla, należy do najzabawniejszych w powieści. Pech chciał, że o innym jego kumplu wcześniej nie doczytałam, a okazało się, że cała piątka prawdopodobnie była zaangażowana kiedyś w jego obronę przed jakimś zwyrodnialcem. I tak się wpada w czytelniczy ciąg niezbyt ambitnych lecz po prostu niemożliwych do pominięcia lektur. A ja niestety coraz częściej tak mam.

• Ulubione/Polecane
  • Czekam na polską premierę