Lecznicze zioła w dolegliwościach układu pokarmowego

Okładka książki Lecznicze zioła w dolegliwościach układu pokarmowego Arkadiusz Ciołkowski, Ilona Kaczmarczyk-Sedlak
Okładka książki Lecznicze zioła w dolegliwościach układu pokarmowego
Arkadiusz CiołkowskiIlona Kaczmarczyk-Sedlak Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska, PZWL Wydawnictwo Lekarskie Seria: Fakt zdrowie zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Fakt zdrowie
Ringier Axel Springer Polska, PZWL Wydawnictwo Lekarskie
2017-01-01
2017-01-01
ziołolwcznictwo fitoterapia układ pokarmowy

Okładka książki Zioła w Medycynie. Choroby narządu wzroku i narządu słuchu Arkadiusz Ciołkowski, Ilona Kaczmarczyk-Sedlak
Zioła w Medycy... Arkadiusz Ciołkowsk...
Okładka książki Zioła w Medycynie. Choroby układu ruchu Arkadiusz Ciołkowski, Ilona Kaczmarczyk-Sedlak
Zioła w Medycy... Arkadiusz Ciołkowsk...
Okładka książki Zioła w medycynie. Choroby skóry, włosów i paznokci. Tom 1 Arkadiusz Ciołkowski, Ilona Kaczmarczyk-Sedlak
Zioła w medycy... Arkadiusz Ciołkowsk...
Okładka książki Zioła w medycynie. Choroby skóry, włosów i paznokci. Tom 2 Arkadiusz Ciołkowski, Ilona Kaczmarczyk-Sedlak
Zioła w medycy... Arkadiusz Ciołkowsk...

Jest to skrócona wersja książki z serii Zioła w medycynie. Taka wersja demo. Zachęciła do zakupu pełnej wersji.

Dopadła Was kiedyś grypa żołądkowa ?
A może męczyła Was zgaga albo zespół jelita wrażliwego ?
Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedzieliście twierdząco, to ta książka jest dla Was.
Proste do przygotowania w domu ziołowe mieszanki na dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego opracowane przez doświadczonego zielarza Arkadiusza Ciołkowskiego i dr hab. n. farm. Ilonę Kaczmarczyk-Sedlak pozwolą Wam pozbyć się przykrych dolegliwości

Medycyna chińska i ajurwedyjska opierające się na dobroczynnych właściwościach ziół, od wieków skutecznie radzą sobie z wieloma poważnymi i mniej poważnymi dolegliwościami. Również w naszym kręgu kulturowym ziołolecznictwo, choć znacznie mniej popularne, niż w kulturach Bliskiego i Dalekiego Wschodu, nigdy nie zostało całkowicie wyparte przez medycynę konwencjonalną.
Obecnie lekarze i farmaceuci coraz częściej polecają preparaty ziołowe, których działanie farmakologiczne nie ustępuje skutecznością lekom syntetycznym, a zawarte w ziołach substancje czynne są łatwiej przyswajalne i często bezpieczniejsze dla pacjenta.

Tym bardziej cieszy pojawienie się na rynku wydawniczym książki, przy której pisaniu połączyli siły dr hab. n. farm. Ilona Kaczmarczyk-Sedlak, kierownik Katedry Farmakognozji i Fitochemii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i zielarz - fitoterapeuta Arkadiusz Ciołkowski, autor ziołowych receptur aptecznych.
Napisana przystępnym, zrozumiałym dla każdego językiem publikacja koncentruje się na leczeniu objawów chorobowych oraz chorób łagodnych i przewlekłych przewodu pokarmowego, m.in. takich jak grypa żołądkowa, refluks żołądkowo-przełykowy, nadwasota, zespół jelita drażliwego, kolka jelitowa, zapalenie wątroby i wielu innych.
Adresowana zarówno do pasjonatów medycyny naturalnej, jak i lekarzy, farmaceutów czy dietetyków stanowi cenne źródło informacji na temat wykorzystania ziół. Jednak, jak zaznaczają we wstępie autorzy, zioła i preparaty ziołowe mają za zadanie przede wszystkim stanowić uzupełnienie konwencjonalnych metod leczenia lub pomóc w zwalczaniu drobnych dolegliwości.

W kolejnych rozdziałach czytelnicy znajdą opisy najczęściej występujących chorób poszczególnych odcinków przewodu pokarmowego oraz receptury mieszanek ziołowych pomocnych w ich zwalczaniu. Istotnym uzupełnieniem jest także wykaz i dawkowanie dostępnych w aptekach gotowych preparatów ziołowych oraz informacje na temat przeciwwskazań do ich stosowania.

Nie dziwi mnie fakt, że publikacja "Zioła w medycynie. Choroby układu pokarmowego" błyskawicznie znalazła się na listach bestselerów. Jest to zarazem istotny sygnał, że istnieje ogromne zapotrzebowanie na tego typu literaturę i mam nadzieję, że autorzy nie poprzestaną na tej jednej pozycji.

Dopadła Was kiedyś grypa żołądkowa ?
A może męczyła Was zgaga albo zespół jelita wrażliwego ?

Nic dziwnego, że w dobre dwa miesiące po pojawieniu się na rynku wydawniczym publikacja zyskała miano „Bestsellera”, wszak dla takich laików jak ja jest nie tylko przystępnie opracowana, ale co najważniejsze, i na co zwracam zawsze w pierwszej kolejności uwagę przy tego typu książkach – napisana jest prostym, nieskomplikowanym, zrozumiałym dla przeciętnego odbiorcy językiem. To ważne, bo żeby móc stosować zaproponowane przez autorów terapie, trzeba zrozumieć, w jaki sposób je przygotować i do czego właściwie mają nam służyć.

To, że zioła w zyskują coraz większe zastosowanie w medycynie, to zasługa ich nieprzeciętnych właściwości, których preparatom syntetycznym często brakuje. Ale, jak autorzy zaznaczają, zioła mają tylko wspomagać nasze leczenie, a nie być terapią zastępczą, czy jednokierunkową. Mogą one przede wszystkim pomóc w zwalczaniu prostych dolegliwości, ale też stanowić uzupełnienie leczenia chorób przewlekłych. I jak to w życiu, mają one swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ja jestem zdania, że to co pochodzi bezpośrednio od natury, jest raczej lepszym rozwiązaniem w pierwszej kolejności, bo po leki syntetyczne można sięgnąć w każdej chwili.

Publikacja ta została skierowana do określonej grupy odbiorców, cierpiących na dolegliwości i choroby układu pokarmowego i na tym się skupia. Dostarcza bowiem nie tylko tradycyjnych, ale też nowoczesnych receptur ziołowych, opartych i uzupełnionych o doświadczenie i wiedzę akademicką, czyli połączeniu teorii z praktyką, którą przez lata wypracowywali autorzy książki. Zaś ich wiedza, zawarta w publikacji ma posłużyć zarówno tym, którzy leczą, jak i tym, którzy interesują się ziołami i wykorzystują je tylko dla własnych potrzeb zdrowotnych.

W książce opisano poszczególne dolegliwości i choroby układu pokarmowego, t.j choroby jamy ustnej, przełyku, żołądka, jelita cienkiego i grubego, wątroby i dróg żółciowych, trzustki, czy innych chorobach, dolegliwościach, jak odbijanie, refluks, niestrawność, zaparcia, itp., zwracając szczególną uwagę na krótkim opisie choroby, po przepisy na płukanki ziołowe, herbatki z mieszanek ziół, maceraty itp. Szczególną uwagę należy przywiązać do zawartych w ramkach uwag, które skupiają się na wskazówkach i radach oraz przeciwwskazaniach, ze względu na mieszanie ze sobą różnych ziół, co działając na jedno może zaszkodzić drugiemu. Autorzy przykładają również baczną uwagę do tego, by w zioła zaopatrywać się u sprawdzonych sprzedawców, w aptekach, czy specjalnych sklepach zielarskich.

Współcześnie medycyna wraca i zaczyna dostrzegać głębszą rolę ziół w życiu każdego człowieka, bowiem jesteśmy wzajemną symbiozą, nawzajem się wypełniamy, a leki pochodzenia naturalnego niekiedy spełniają znaczniejszą rolę niż te pochodzenia chemicznego. Jednak w dużej mierze rezultat leczenia można uzyskać tylko dzięki odpowiedniej znajomości ich działania, a szczególnie dawkowania. Ta publikacja jest nie tylko ciekawa, ale napisana prosto, przejrzyście, zrozumiale, a oto przecież w tym właśnie przypadku chodzi.

• Dieta i rozwój
  • Zdrowie, medycyna, dietetyka
  • Lecznictwo
  • Do kupienia
  • Zielarstwo

Dodaj cytat z książki Lecznicze zioła w dolegliwościach układu pokarmowego