Żona Adama

Seria: Seria z miotłą
Wydawnictwo: W.A.B.
kobieta
Pistacia

Adam i dwie żony. Adam nie żyje. Wpadł pod tramwaj. O jego śmierci mówiono w Wiadomościach i w Panoramie. Był w końcu, jako krytyk i publicysta, dyżurnym intelektualistą kraju. Miał pięćdziesiąt lat, był megalomanem. Pierwsza żona - Rita, psychoterapeutka. Znienawidzone imię dostała na pamiątkę po Ricie Hayworth, by była wyzwaniem i karą dla mężczyzn. Zakochiwała się w nich i odkochiwała jak...

Adam i dwie żony.
Pierwsza żona - Rita, psychoterapeutka. Znienawidzone imię dostała na pamiątkę po Ricie Hayworth, by była wyzwaniem i karą dla mężczyzn. Zakochiwała się w nich i odkochiwała jak w książkach, piosenkach czy wierszach. Ale naprawdę zależało jej tylko na kobietach. I tylko ich naprawdę się bała.
Druga żona - Anna, redaktorka. Kobieta-bandaż, jak sama siebie określała. Żyjąca gdzieś z boku, poza decyzjami. I zawsze w cieniu pierwszej żony.
Monika Rakusa po mistrzowsku wplata w polską rzeczywistość mityczną opowieść o Lilith i Ewie - dwóch antagonistycznych uosobieniach kobiecości, z których tę pierwszą kultura patriarchalna skazała na wieczne wygnanie. Subtelna i mocna opowieść o odnajdywaniu utraconej kobiecej jedności i szczęścia.

[opis wydawcy]

Monika Rakusa w swojej książce zestawia postaci dwóch żon Adama – byłej i aktualnej. Pierwsza – Rita, osoba jakich mało. Kobieta dojrzała, pewna siebie, wie do czego dąży w życiu. Druga – Anna, postać cicha, spokojna, sprawiająca wrażenie jakby kompletnie brakowało jej chęci do życia. Po śmierci Adama dotyka je pewnego rodzaju pustka, choć obie odczuwają ją inaczej. Pod koniec książki Ricie i Annie udaje się przerwać ten krąg. Zaczynają ze sobą rozmawiać. Grzebiąc Adama, odnajdują siebie.
Książka jest dobrą, przenikliwą powieścią psychologiczną. Portrety postaci pisarka nakreśliła z wyjątkową precyzją. Czytelnik przenika do świata Rity i Anny. Książka jest również głosem w dyskusji o roli płci, potrzebie zdefiniowania siebie i o tym, jak na tę potrzebę wpływa relacja z mężczyzną.
Polecam.

Tania | 2014-05-21

Zaczyna się bardzo intrygująco. Niestety jest zupełnie odwrotnie niż u Hitchock'a - napięcie w miarę czytania słabnie. Książka ciekawa, aczkolwiek przepsychologizowana. Wiele fragmentów, jakby żywcem przepisanych z podręczników do psychologii.

Ewelina Mierzwińska | 2010-08-12
Przeczytana: 13 sierpnia 2010

„Żonę Adama” czyta się jednym tchem.

Składa się na to nie tylko ciekawa analiza psychologiczna jakiej, mogłyby się wydawać mimochodem dokonuje autorka książki, ale też i sposób narracji, który w bardzo lekki, a zarazem niezwykle wciągający sposób prowadzi nas przez codzienność dwóch głównych bohaterek książki – byłej i obecnej żony tytułowego Adama.

Autorka często używa autoironii, a problemy żon Adama opisuje z dużym dystansem jednocześnie nie oceniając ich, a tylko niejako sucho relacjonując.
Zamiast standardowych opisów wydarzeń, mamy tylko relację z punktu widzenia, a właściwie z punktu odczuwania tych wydarzeń przez Ritę oraz Annę – wielokrotnie zamiast bowiem całej rozmowy prowadzonej przez głównej bohaterki możemy poznać tylko ich odpowiedzi na zadawane pytania czy toczone dyskusje. Poznajmy więc tylko znaczenie tych słów od strony bohaterek – widzimy dzięki temu, że intencje nie są ważne, a właśnie to w jaki sposób słowa są przez obie kobiety odbierane, z jaką nierzadko...

ira | 2015-04-15
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 15 kwietnia 2015

Zaskakująco dobrze się to czytało.
Obie żony Adama (każda ma do dyspozycji podobną liczbę stron, cóż za poprawność polityczna...) poruszają chyba wszystkie możliwe tematy - od różnych pomysłów na małżeństwo, przez wszystkie odcienie przyjaźni damsko-męskiej i damsko-damskiej, aż po antysemityzm, Holocaust i choroby psychiczne. Można się w tej książce przejrzeć jak w lustrze, spróbować dopasować się do którejś z bohaterek. Ja przede wszystkim z fascynacją obserwowałam paradę toksycznych matek, defilujących przed moimi oczami. Ku przestrodze. :)

Olala | 2010-12-12
Przeczytana: 11 grudnia 2010

Sceptycznie podchodziłam do tej książki.Trochę nie zachęcał mnie opis z tyłu okładki,bo sugerował mi typową "babską" literaturę.Na szczęście było zupełnie inaczej.A jakież było moje zaskoczenie, gdy już wgryzłam się w treść książki.. Przede wszystkim plusy za świetną analizę psychologiczną obu bohaterek, tak diametralnie różniących się od siebie.Jednak najbardziej zaskoczyło mnie zakończenie..Taka wisienka na torcie.
Polecam!

mag | 2010-10-26

Siedemnasty kwietnia to dzień, który odcisnął na życiu Adama ostateczne piętno. Adam zginął. Tragicznie. Pod kołami tramwaju o symbolicznym numerze „0”. Adam pozostawił w żałobie rodzinę, przyjaciół i dwie żony. Jego śmierć staje się dla nich przyczynkiem do podróży w przeszłość oraz pogłębionej autoanalizy.
W pierwszej części książki poznajemy zatem Ritę – pierwszą wybrankę naszego bohatera. Czterdziestoletnia psycholożka dostała imię po słynnej Ricie Hayworth, by pamiętała, że mężczyźni mają jej ulegać, a nie ona im. Rita jest więc wyzywająca, demoniczna, wiecznie zbuntowana. To kobieta wyzwolona, mająca własne poglądy, nieugięta, ale czy nie jest to tylko maska? W relacji z Adamem jej feministyczne poglądy dotyczące partnerstwa w małżeństwie zostają usunięte w rzeczywistości na dalszy plan. Rita ulega patriarchalnym schematom, choć w przeciwieństwie do Anny- drugiej żony Adama, ma tego świadomość: „ Najpierw – myślała Rita- pozbawia się kobiety zdolności do samoobrony i...

mamalgosia | 2011-08-26
Na półkach: Przeczytane, 2010

Wiele mówi się o różnicach płci. Różnice te, w moim przekonaniu, wynikają z innego wychowywania dziewczynek i chłopców. Chłopców wychowuje się na zwycięzców. Oni mają nie płakać, mają nie pokazywać, że ich boli, nie rozmawia się z nimi o uczuciach. Uczy się ich egocentryzmu – wokół nich obraca się cały świat. A jak jest z dziewczynkami? Tu sytuacja przedstawia się inaczej. Albo wychowuje się dziewczynkę na idealną, potulną Ewę, albo na wyzwoloną, buntowniczą Lilith.
Ewa, tłumiąc swe prawdziwe uczucia, pokornie wchodzi w wyznaczone jej społecznie role – dobrej uczennicy, wzorowej córeczki swoich rodziców, świetniej studentki, a potem idealnej żony i matki. Jej sukces w życiu określa się głównie przez pryzmat mężczyzny, jaki ją zechciał. Hołduje zasadzie – lepsza rozwódka, niż stara panna (ktoś ją kiedyś chciał). Skrzętnie chowa pod fartuszkiem swoją prawdziwą twarz. Przecież jest człowiekiem, przecież wiele by chciała, przecież wiele by mogła. A na starość zostaje jej tylko poczucie...

lubka | 2013-05-29
Przeczytana: 29 maja 2013

Powieść z gatunku wyjątkowo nużących. Niestety, uczynienie z bohaterki specjalistki psychologa nie dodało powieści głębi psychologicznej. Odradzam.

czytankianki | 2012-01-05
Przeczytana: 17 maja 2010

VirginiaW | 2016-07-26

Dobrze się czytało, ale bez emocji. Taka powieść na wyciszenie.