Dom dźwięków

Okładka książki Dom dźwięków M. P. Shiel
Okładka książki Dom dźwięków
M. P. Shiel Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller Seria: Biblioteka Grozy horror
horror
Biblioteka Grozy
C&T Crime & Thriller
2024-02-02
2024-02-02

Okładka książki Bramy piekieł Henry James, Montague Rhodes James, Jasper John, Joseph Sheridan Le Fanu, Vincent O'Sullivan, Roger Pater, M. P. Shiel, Bram Stoker
Bramy piekieł Henry James, Montag...

Okładka książki Żywe trupy Daniel Kraus, George A. Romero
Żywe trupy Daniel Kraus, Georg...
Okładka książki Pomiędzy Wojtek Miłoszewski, Zygmunt Miłoszewski
Pomiędzy Wojtek Miłoszewski,...
Okładka książki Gloria Graham Masterton, Karolina Mogielska
Gloria Graham Masterton, K...
Okładka książki Bobbiedoty. Finał Scott Cawthon, Andrea Waggener
Bobbiedoty. Finał Scott Cawthon, Andr...
Okładka książki Sny umarłych 2023. Polski rocznik weird fiction Dagmara Adwentowska, Daria Banasiewicz, Aleksandra Bednarska, Filip Duval, Agnieszka Fulińska, Elana Gomel, Justyna Hankus, Katarzyna Ophelia Koćma, Dariusz Ludwinek, Marcin Mleczak, Olaf Pajączkowski, Aleksander Paradowski, Przemysław Poznański, Krzysztof Rewiuk, Agata Suchocka, Sylwia Wełna, Adam Włodarczyk, Małgorzata Żebrowska
Sny umarłych 2... Dagmara Adwentowska...

Naciągane 6/10, i to tylko dzięki jednemu opowiadaniu.

Nie spodobał mi się ten Shiel już od samego początku.
Nie dość, że na drugie imię dano mu Phipps, to jeszcze ciążyły na nim poważne oskarżenia o pedofilię względem przybranej córki.

Nie zgadzam się z blurbem z tylej strony okładki, który próbuje brytyjskiego pisarza namaścić na mistrza literatury grozy. Wiele można mówić o opowiadaniach Shiela, alez pewnością nie są upiorne, nie zadziwiają także kunsztownym poziomem narracji.
Po prostu są - choć równie dobrze mogłoby ich nie być.

Z jednym wszakże wyjątkiem - tytułowy "Dom dźwięków" to faktycznie rzecz najwyższej klasy. Haco Harfager zwierza się swemu przyjacielowi i współlokatorowi o trawiącej go straszliwej pokusie, podsycanej przez matkę i ciotkę, aby wrócił do domu swych przodków. Według średniowiecznej legendy, jest to dom, którego mieszkańców dopada grzeszne szaleństwo.
Po 12 latach narrator dostaje list od Harfagera, w którym ten błaga o jak najszybszy przyjazd do jego rodowej siedziby. Dom okazuje się niezwykła budowlą: położony na wysepce Rayba na północnych krańcach Szetlandów, jest nieustannie podmywany przez fale. Nawet wewnątrz hałas jest tak duży, że porozumiewać się można tylko pisemnie.
"Dom dźwięków" potrafi przerazić i sprawnie operuje "kosmiczną grozą" dlatego nie dziwię się, że tak bardzo przypadł do gustu Lovecraftowi. Klimat nadchodzącej zagłady jest w tym opowiadaniu przytłaczający i obłędny. Rewelacja!

"Przechodziliśmy akurat obok żelaznych drzwi na dolnej kondygnacji. Harfager zatrzymał się nagle i przez kilka minut nasłuchiwał ze spojrzeniem skupionym i przebiegłym. Ponownie wyrwał mu się okrzyk: "słuchaj", po czym podał mi tabliczkę, na której napisał:
- Nic nie słyszałeś?
Kiedy odpowiedziałem, że nie słyszałem niczego poza szumem fal, wykrzyczał prosto w moje ucho:
- Zaraz zobaczysz.
Jego słowa zdawały się dobiegać do mnie niczym odległe echo, gdzieś we śnie. Harfager sięgnął po lichtarz, z kieszeni szaty wyciągnął klucz, otworzył drzwi i weszliśmy".

Przyzwoity poziom prezentują jeszcze "Sprawa Euphemii Raphash" (tajemnica morderstwa Euphemii, na tropie której jej brat, tajemniczy doktor) oraz zaskakująco klimatyczne "Miejsce boleści" (niewielka osada i popadający w obłęd wielebny Thomas Podd, sabotujący z nieznanych powodów budowę elektrowni wodnej przy pobliskim wodospadzie).

Pozostałe opowiadania to m.in. historia o duchu bladej małpy ("Blada małpa"),zaborczej miłości matki do syna ("Dzwon z kościoła Grobu Świętego"),czy sióstr zakochanych w tym samym mężczyźnie ("Oblubienica"). Dodatkowo, akcja kilku z nich toczy się w zamierzchłych czasach (vide starożytny anturaż "Żony Huguenina"),czego też nie lubię.

Generalnie - spokojnie można sobie ten tomik darować. 70% zawartości tonie w przeciętności.

Zbiór "Dom dźwięków" od niezawodnego C&T jest więc - niestety - niczym więcej jak tylko ciekawostką, przybliżającą twórczość kolejnego mało znanego u nas pisarza spod znaku grozy.

Naciągane 6/10, i to tylko dzięki jednemu opowiadaniu.

Nie spodobał mi się ten Shiel już od samego początku.

Zawsze z wytęsknieniem czekam na najnowszą pozycję z Biblioteki Grozy. Tym razem mamy tutaj dziesięć interesujących opowiadań spod znaku grozy. Twórczością Shiela zachwycał się sam H.P.Lovecraft, więc myślę, że to wystarczy za rekomendację. Autor w bardzo sugestywny sposób pobudza wyobraźnię czytelnika - mamy tu do czynienia m.in. że straszliwym potworem grasującym na rajskiej, greckiej wyspie, tajemniczym zaginięciem, tragicznym w skutkach trójkątem miłosnym, duchem małpy nawiedzającym starą posiadłość, rodzinną klątwą czy obrazem samego piekła. Mnie osobiście ta książka bardzo wciągnęła. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej serdecznie zapraszam:

• Groza i niesamowitość
  • Weird fiction, groza, horror
  • Literatura grozy/Horror
  • Do kupienia
  • Papier
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki Dom dźwięków