Bramy piekieł

Okładka książki Bramy piekieł Henry James, Montague Rhodes James, Jasper John, Joseph Sheridan Le Fanu, Vincent O'Sullivan, Roger Pater, M. P. Shiel, Bram Stoker
Okładka książki Bramy piekieł
Henry JamesMontague Rhodes James Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie horror
horror
Wydawnictwo Łódzkie
1991-01-01
1991-01-01
Maciej Świerkocki

Boo! Groza na ... Joseph Conrad, Fiod...
Okładka książki Drakula Russell Punter, Bram Stoker
Drakula Russell Punter, Bra...

Okładka książki Fantastyczne opowieści Honoré de Balzac, Wilkie Collins, Charles Dickens, Fiodor Dostojewski, Anatole France, Théophile Gautier, Washington Irving, Henry James, Joseph Sheridan Le Fanu, Prosper Mérimée, Edgar Allan Poe, Lew Tołstoj, Herbert George Wells, Oscar Wilde, Auguste de Villiers de L'Isle-Adam, Eugène-Melchior de Vogüé, Walter de la Mare
Fantastyczne o... Honoré de Balzac, W...
Okładka książki Drakula. Wampir John William Polidori, Bram Stoker
Drakula. Wampir John William Polido...
Okładka książki Tchnienie grozy Cynthia Asquith, Algernon Blackwood, Richard Connell, Roald Dahl, Edmond Hamilton, Shirley Jackson, John Metcalfe, Harry Pain, Saki, Dorothy L. Sayers, Louis Clyde Stoumen
Tchnienie grozy Cynthia Asquith, Al...

“Bramy Piekieł - Opowieści o widmach i upiorach” w przekładzie Macieja Świerkockiego.

Dzisiaj przychodzę do was z kolejnym zbiorkiem opowiadań grozy gotyckiej. Możemy znaleźć w nich jedenaście klasycznych historii o duchach, demonach, opętaniach i przeklętych przedmiotach. Wszystkie zawierają oczywiście dobrze znane nam cechy XVIII/XIX wiecznej angielskiej grozy przez co rozumie się powolne budowanie napięcia, odrobinę krw!stej makabry, czarny romantyzm i swego rodzaju wyrafinowanie.

Pomimo tego, że kilka opowiadań było mi już dobrze znanych (utwory Le Fanu, Stokera oraz James’a) nabyłam go widząc kilka nowych dla mnie nazwisk. Poprzeczka postawiona przez kultowych już i dobrze znanych czytelnikowi grozy nazwisk była oczywiście bardzo wysoka, jednak dobrana reszta opowiadań równie świetnie trzymała poziom.

Oczywiście zawsze będę polecać genialną wręcz historię pióra Stokera “W domu sędziego,” “Opowieść o starych sukniach” Henry’ego Jamesa oraz “Ducha Pani Crowl” Le Fanu, która jest według mnie świetnym Genderswapem baśni o Sinobrodym. Jeżeli jeszcze nie znacie tych opowiadań a chcecie potocznie mówiąc gotyckiego “pewniaka,” polecam się nimi zainteresować.

Jeżeli chodzi o nowości, na jakie natknęłam się w tym zbiorku, moją uwagę przykuły:
- “Duch Stonehenge” - Jasper John, opowieść o krw@wym rytuale i miejscu które potęguje ludzkie szaleństwo,
- Tytułowe “Bramy Piekieł” - Roger Pater, historia o zabawach z okultyzmem i opętaniu, prowadzącym do tragicznych wydarzeń,
- “De Profundis” - również Roger Pater, opowieść o podejrzanym kulcie zamkniętych w klasztorze zakonnic.

Ciekawy, przepełniony gotyckim klimatem zbiór anglielskich krótkich opowiadań grozy. Z jednej strony wiele tu klasycznych horrorowych tropów , z drugiej kilka naprawdę inowacyjnych jak na swe lata rozwiązań. Dla miłośników klasycznych historii grozy, pozycja obowiązkowa.

Na Bramy grozy polowałem sporo czasu, bo chciałem przeczytać zaciekawiony wyborem opowiadań jakie tutaj spotykamy. Później gdy zdobyłem przeleżała trochę, aby wreszcie trafić do lektur i gdy nadarzyła się okazja do czytania sięgnąłem po zbiór opowiadań. Zawsze lubiłem klasykę grozy i opowieści w klimacie niesamowitości, z dreszczykiem za ich klimat i wciągające, a zarazem przerażające historie jakie dostawałem. Dlatego chętnie zabrałem się za Bramy grozy oczekując dreszczyku strachu w czasie lektury.

Joseph Sheridan Le Fanu Opowieść o upiornej dłoni - opowieść o nawiedzanej przez ducha rodzinie zamieszkującej stary dom jest niezwykłą historią i klimatyczną. Gdzie autor z pieczołowitością buduje atmosferę grozy z każdym kolejnym zdarzeniem, opisami, która utrzymuje się do niesamowitego zakończenia. Sama historia ciekawa, mająca klimat i trzymająca w napięciu. Bardzo dobra lektura.

Joseph Sheridan Le Fanu Duch Pani Crowl - historie znam z innego zbioru opowiadań i przeczytana ponownie pozostawiła po sobie dobre wrażenie. Zaczyna się w starym domu, gdzie trafia bohaterka i zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Kolejna historia o duchach, która rozpoczyna się zwyczajnie, aby wraz z rozwojem wydarzeń stać się klimatyczną i nie pozbawioną niesamowitości opowieścią. Biegnąca do finału, który był zaskakujący i pełen grozy. Bardzo dobra opowieść.

Henry James Opowieść o starych sukniach - autor w niej przedstawia zwyczaje i życie dwójki sióstr i ich losy. Opowiadanie zaczyna się niewinnie i nic nie wskazuje, że będziemy mieli do czynienia z historią niesamowitą. Z postępem zwyczajnych wydarzeń wkrada się atmosfera niepokoju, nawet napięcia, oczekiwania na coś co ma zdarzyć się za chwilę do samego końca. Zakończenie dla mnie było zaskakujące i naprawdę przerażające. Ze zwykłej opowieści o zawiści i niechęci powstała za sprawa finału opowiadanie grozy, które jest klimatyczne i niezwykle przejmujące. Świetne i pełne grozy.

Vincent O'Sullivan Sprawa madame Jahn - kolejne opowiadanie ze zbioru również dotyczy duchów i dzieje się w starym domu. Fajny motyw zbrodni i jego konsekwencji zaprezentował nam autor, który dobrze buduje tutaj mroczny klimat. Zakończenie opowieści jest przerażające i nie pozbawione makabry. Opowiadanie dobrze napisane, klimatyczne i niepokojące za sprawą zakończenia. Dobra historia grozy.

Bram Stoker W domu sędziego - autor Draculi tym razem w historii o widziadle i nawiedzonym domu. Dostajemy klimatyczną opowieść, pełną napięcia, atmosfery niepokoju i niesamowitych wydarzeń. Ciekawa historia, świetnie napisana, stawiająca na budowaniu klimatu i wciągająca. Bardzo dobra lektura.

Roger Pater De profundis - lekka opowieść, nie za bardzo strasząca, gdzie bohater prowadzi swoje dochodzenie. Nie brakuje zjawisk nadprzyrodzonych, ale nie występują w większej ilości. Nie można jej odmówić klimatu i odrobiny niesamowitości jaka pojawia się. Nie straszy za bardzo, ale dobrze czyta się. Napisana w formie opowieści, którą snuje sam bohater będący świadkiem wydarzeń. Dobra historia.

Roger Pater Bramy piekieł - ciekawy pomysł na historie o opętaniu i jego skutkach. Napisana w formie opowieści bohatera, który był świadkiem zdarzeń i brał w nich udział. Historia lepsza od poprzedniej, bardziej dramatyczna, przerażająca, podejmująca tematykę opętania i nie pozbawiona klimatu. Dobra opowieść grozy.

Jasper John Duch Stonehenge - kolejna historia opowiada o tajemnicy, którą chcą poznać bohaterowie. Sięgając po tematykę Stonehenge autor pokusił się o opowiadanie ze zjawami i dziwnymi zdarzeniami. Nie można odmówić jej klimatu i grozy. Jednak pomimo wszystko dostałem tylko dobrą lekturę na chwilę za sprawą zakończenia, które mnie nie zaskoczyło i nie przestraszyło.

Montague Rhodes James Hrabia Magnus - opowiadania jednego z klasyków historii niesamowitych, który tutaj proponuje opowieść o duchach, ale nie do końca jesteśmy po przeczytaniu pewni co tak naprawdę wydarzyło się. Ciekawa historia z dreszczykiem z mrocznym klimatem i tajemnicami, które lepiej pozostawić własnemu losowi. Niezwykła i wciągającą lektura pełna grozy. Bardzo dobre opowiadanie.

Montague Rhodes James Zagwiżdż chłopcze, a przybędę do ciebie - kolejna opowieść ze zjawą i makabrycznymi wydarzeniami jakie mają miejsce. Nie ustępująca poprzedniczce opowieść grozy, która wzbudza strach i posiada świetny mroczny klimat. Ciekawa opowieść grozy, tajemnicza i wciągającą. Bardzo dobra lektura.

Matthew Phipps Shiel Kselusza - ostatnie opowiadanie można zaliczyć do opowieści z dreszczykiem, które nie zrobiło na mnie jakiegoś większego wrażenia. Trochę dziwne, trochę niesamowite, ale nie było w nim wiele z grozy na jaką nastawiałem się. Już bardziej przypominające fantastyczne przygody bohatera postawionego w dziwnej sytuacji. Niezła historia, którą szybko czyta się z ciekawym pomysłem.

Antologia Bramy piekieł zawiera opowiadania niesamowite, grozy lub z dreszczykiem, które są idealną lekturą na wieczór, aby poczytać o widmach, duchach, zagadkowych zdarzeniach, ingerencji sił nadprzyrodzonych i w niektórych przypadkach nie brakuje w nich makabry. Jednak autorzy stawiają na budowanie klimatu, nie spiesząc się tworzą atmosferę niepokoju i przerażenia. Dostajemy w tym przypadku kilka znanych nazwisk klasyków grozy, których opowiadania są jedne z najlepszych jakie można w zbiorze spotkać. Na pewno ciekawym pomysłem było sięgnięcie po tematykę opętania, artefaktów z przeszłości, opowieści o duchach i nawiedzonych domów. Zawsze sprawdzających się idealnie jako historie do poczytania wieczorem i spędzenia z nimi miło czasu. Poznałem mniej znanych mi autorów grozy, którzy wypadli tutaj raz lepiej, nieraz nieźle lub nawet dobrze. Stworzyli ciekawe historie z mrocznym klimatem i dawką niesamowitości. Za sprawą zakończeń jakie dostajemy stają się mrocznymi opowieściami wzbudzającymi dreszczyk niepokoju i nieraz strachu w czasie czytania.
Zbiór opowiadań Bramy piekieł poszukiwałem przez długi czas, bo chciałem przeczytać i poznać nowych autorów grozy z dawnych czasów. Wtedy najważniejsze było zbudowanie klimatu niż dawka makabry i krwistych opisów. Dlatego tak uwielbiam takie historie, które zawsze podobają mi się i mają swój nie powtarzalny urok. Nie spiesznie prowadzone, ze sporym udziałem opisów, ingerencji sił nadprzyrodzonych i niezwykłych wydarzeń. Dlatego książka spodobała mi się i dobrze bawiłem się podczas czytania. Właśnie o to chodzi w nich i nie brakowało również dreszczyku niepokoju lub nawet grozy w czasie lektury. Ciekawe, wciągające, mroczne, klimatyczne i trzymające w napięciu opowieści. Jestem zadowolony z zamieszczonych tutaj opowiadań. Bardzo dobry zbiór grozy dla fanów klasycznych historii grozy chcących przeczytać klimatyczne i zarazem mroczne opowieści o duchach, zjawach, widmach i skrywanych tajemnicach.

Jeśli ktoś pragnie zapoznać się z klasycznymi opowiadaniami grozy, a nie miał jeszcze przyjemności czytać żadnego z nich, to może zacząć od powyższej książeczki. Całkiem niezły dobór tekstów, wśród których można trafić na znanych autorów tegoż gatunku min. M.R Jamesa, La Fanu oraz Brama Stockera. Ich opowiadania, w mojej opinii, są najlepszymi z całego zbioru. Znającym temat polecam bardziej obszerne antologie.

"Bramy piekieł" to dobrze dobrany zbiór opowieści grozy w większości autorów epoki elżbietańskiej, w której to właśnie powstały najlepsze przerażające historyjki o duchach i zjawach.
Czyta się go szybko, bardzo podoba mi się elegancki język, który wcale nie sprawia czytelnikowi problemu, gdyż jest w sumie nowoczesny, nie nazbyt kwiecisty. Podoba mi się całość ze względu na dobranie opowieści, wszystkie są ciekawe, mają w sobie jakieś ukryte tajemnice, każda fabuła jest inna od poprzedniej, każda opowieść zaskakuje innymi wydarzeniami, a wszystkie mają jakąś wspólna nić tego mroku. Być może nie wszystkie czyta się ze strachem, ale na pewno z dreszczem emocji, "co dalej się wydarzy?" Są tam duchy, demony, poruszające się same dłonie, opętanie, nawiedzone posiadłości, klątwy, morderstwa, stukania w nocy, nawiedzone pomieszczenia, także na noc przy lampce idealna lektura dla miłośników horrorów.

To zestaw opowiadań grozy.Napisane zostały one,bardzo dawno temu.Niektóre liczą sobie ponad sto lat.
A więc czytelnik który lubi opowiadanie grozy,trącone myszką może sobie ten zestaw z przyjemnością poczytać.
Opowiadanie mimo,że stare ciągle dobrze się czyta.
Temat na którym bazowali autorzy to nawiedzone miejsca.
Stary dom sędziego,elegancka posiadłość.
Duchy,zjawy to się zawsze dobrze czyta.
Książka to skończenia w jeden dzień.

Opowiadanie mimo,że stare ciągle dobrze się czyta.
Temat na którym bazowali autorzy to nawiedzone miejsca.
Stary dom sędziego,elegancka posiadłość.
Duchy,zjawy to się...

"Bramy piekieł" czyli zbiór jedenastu "opowieści o widmach i upiorach". Niektóre utwory były dość straszne i ciekawe inne mniej. Nie podobał mi się język w opowiadaniach Joseph'a Sheridan'a Le Fanu. Mimo że właśnie jego opowiadania rozpoczęły cały książki, nie zniechęciłam się. Moim ulubionym opowiadaniem jest "W domu sędziego" Bram'a Stoker'a. Było straszne, ciekawe i trzymające w napięciu. Początkowo nie mogłam sobie pozwolić na więcej niż jedno opowiadanie dziennie (Ze strachu?). Później już "się wczułam".

Powiastki na wieczory jesienne, utrzymane w klimacie grozy. Moim zdaniem miks stylów i umiejętności warsztatowych, jedna lepsza od drugiej,mrocznie, tajemniczo. Wciągające. Ogólnie polecam :)

Dwa opowiadanie naprawdę super

Dwa opowiadanie naprawdę super

• Horror
  • Klasyka grozy
  • Literatura Brytyjska

Dodaj cytat z książki Bramy piekieł