Cichy ptak

Okładka książki Cichy ptak Peter Mohlin, Peter Nyström
Okładka książki Cichy ptak
Peter MohlinPeter Nyström Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Zbrodnia z Karlstad (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Zbrodnia z Karlstad (tom 3)
Den tysta fågeln
Czarna Owca
2024-03-13
2024-03-13
Maciej Muszalski

Okładka książki Druga siostra Peter Mohlin, Peter Nyström
Druga siostra Peter Mohlin, Peter...
Okładka książki Ostatnie życie Peter Mohlin, Peter Nyström
Ostatnie życie Peter Mohlin, Peter...

"Cichy ptak" to trzeci tom cyklu Peterów Mohlina i Nyströma z byłym agentem FBI Johnem Adderley'em, który naraził się bossowi mafijnemu i w ramach programu ochrony świadków wrócił do rodzinnej Szwecji.
Obecnie pracuje w policji w Karlstad, co niewielki ma sens w kontekście ukrywania jego tożsamości i miejsca pobytu. Jeszcze mniej ma go fakt, że John opiekuje się 9-letnią, osieroconą bratanicą, która jednak nie wie, że jest jej wujkiem. Ale w przypadku Johna tak już bywa. No a poszukiwania rodziny zastępczej dla dziewczynki przecież trwają.
Adderley jest świetnym śledczym, nic więc dziwnego, że musi zająć się najnowszym dochodzeniem. Zwłaszcza, że jest świadkiem przypadkowego znalezienia kości dziecka, która ptak wykorzystał do uwicia gniazda.
30 lat wcześniej w okolicy zaginęli bez śladu bliźniacy Brodin. Czy kość pochodziła z ciała jednego z nich? Dlaczego ptak użył jej właśnie teraz? Gdzie przez cały ten czas były ukryte zwłoki chłopców? Okoliczni mieszkańcy podejrzewają o zbrodnię ojca, który po śmierci synów popadał w coraz większe szaleństwo.
Miejscowa policja musi prowadzić to śledztwo równolegle z dochodzeniem w sprawie ucieczki z ośrodka dla uchodźców młodej dziewczyny. Grozi jej ekstradycja do Iraku, a tam śmierć z rąk rodziny, bo uciekła od męża. Jej zniknięcie więc nie dziwi. Ktoś musiał jej jednak pomóc...
Johnowi pracę utrudnia też nowa szefowa, którą została jego opiekunka z programu ochrony świadków. Nie ufa mu i domaga się, żeby złożył wymówienie i opuścił Szwecję.
Dzieje się w tej części naprawdę, a ilość zwrotów akcji jest imponująca. Ciekawe jest też podejście autorów do tematu uchodźców. Widać, że temat ten w szwedzkim społeczeństwie ewoluuje. Polecam!
Zapraszam na profil Sczytalim na Instagramie!

"Cichy ptak" Petera Mohlina i Petera Nyströma to trzeci tom cyklu kryminalnego z agentem FBI Johnem Adderleyem w roli głównej.

Dwaj niesforni chłopcy strącają ptasie gniazdo, w którym znajduje się ludzka kość, dokładniej dziecięcy obojczyk. To pierwsza sprawa Johna, w której ofiarą jest dziecko. Sam niedawno został tymczasowym opiekunem swojej dziewięcioletniej bratanicy, co przysparza mu dodatkowych trosk i zmartwień.

Policja przypuszcza, że kość może należeć do zaginionych przed laty dziesięcioletnich braci bliźniaków, którzy przepadli bez wieści i do dziś nie wiadomo, jaki los stał się ich udziałem. Krążą niczym niepotwierdzone plotki, że za ich zniknięciem stoi ojciec, który dziś jest miejscowym dziwakiem.

Skandynawskie kryminały są tak rzetelnie napisane, że za każdym razem czuję się częścią postępowania dochodzeniowego. Na dodatek ich czołowi bohaterowie, są przedstawieni w tak ludzki sposób ze swoją pełną zmagań rzeczywistością dnia codziennego, iż od razu pałam do nich ogromną sympatią i traktuję niemalże, jak przyjaciół. Wydarzenia śledzimy nie tylko z perspektywy śledczych, ale też sąsiadów i znajomych ojca zaginionych chłopców. Akcja biegnie swoim wyważonym tempem, intryga jest piekielnie złożona, a zwroty sytuacyjne wręcz zdumiewające.

Gdy w ptasim gnieździe zostaje odkryta ludzka kości mieszkańcy od razu łączą tę sprawę z zaginięciem bliźniąt sprzed 30 lat. Śledztwo ma poprowadzić były agent FBI John Adderley. Jednocześnie Beatrice ze swoim mężem decydują się dać schronienie 15-letniej emigrantce, której grozi deportacja i ukamieniowanie w Iraku. Niedługo potem zdarza się jednak tragedia. Czy te dwie sprawy mają ze sobą coś wspólnego?

To jest trzecia część z serii o "Zbrodniach z Karlstad" i mimo, że nie czytałam wcześniejszych w niczym mi to nie przeszkadzało. Bardzo dobrze przemyślany i skonstruowany kryminał. Trzyma w napięciu od samego początku. Ma 500 stron, ale 90 rozdziałów które naprzemiennie opowiadają historię Irakijki oraz śledztwa w sprawie bliźniaków i dzięki temu zabiegowi czytelnik ani przez chwilę się nie nudzi. Portrety psychologiczne są ciekawie przedstawione, mnóstwo dialogów zdecydowanie ożywia książkę, a mnogość osób podejrzanych o popełnienie morderstwa sprawia, że nie możemy się od niej oderwać. Pasował mi też małomiasteczkowy klimat i duszna atmosfera wzajemnej nieufności. Nic tylko nadrobić pozostałe części o Karlstad.

Bardzo Wam polecam bo nie sądzę, żeby było głośno o tym kryminale, a uważam, że warto go poznać!

Świetna, wciągająca fabuła, zwroty akcji. Bardzo dobrze się czytało. Druga część serii była średnia, ale trzecia zasługuje na wyróżnienie.

W jednym z miejskim gniazd zostaje odnaleziona mała kość pochodząca z ludzkiego szkieletu. Fakt ten wśród lokalnej społeczności budzi wiele spekulacji. Zwłaszcza, że przed trzydziestoma laty z tutejszego placu zabaw w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęli bliźniacy Brodin. Wszystko wskazuje zatem, że znaleziona kość może należeć do jednego z nich. Pytanie tylko, dlaczego fakt ten wyszedł na jaw po tak długi czasie…

„Cichy ptak” to już trzecia książka skandynawskiego duetu Mohlin & Nyström. Głównym bohaterem powieści jest oczywiście John Adderley- były agent FBI, a obecnie funkcjonariusz policji w Karlstad, który i tym razem będzie musiał zająć się prowadzeniem skomplikowanego śledztwa, borykając się także z niemałymi problemami w życiu prywatnym. Mohlin & Nyström postawili na wprowadzenie wielowątkowej fabuły, która ewoluuje z każdym kolejnym rozdziałem, dając co raz to więcej pytań bez odpowiedzi, by finalnie wszystko zgrabnie i logicznie czytelnikowi wyjaśnić.

Akcja książki nie pędzi na złamanie karku, ukazując klasyczny obraz skandynawskiego kunsztu pisarskiego. Toczy się niespiesznie, z uwzględnieniem wszystkich szczegółów, tworząc kawał porządnego kryminału, którym można się delektować niczym dobrym trunkiem. Powieść do najcieńszych nie należy, bo jej ponad 500 stron to niemało. Gwarantuje jednak świetną rozrywkę, będąc świetnym kompanem na kilka godzin czytania. Przekonajcie się sami…

Współpraca z wydawnictwem Czarna Owca.

Ostatnio nie po drodze było mi z kryminałami z północy. Jakoś miałam uraz po Jo Nesbo… tutaj mamy całkiem sporo porządnego kryminału. I to prawda nie sposób się od niej oderwać. Bardzo mi się podobało również podzielenie na kilka historii, które finalnie się łączą. Fabuła jest bardzo rozbudowana i nie ukrywam, że trochę się gubiłam i musiałam się bardzo skupić.
Jest to trzeci tom, ale jeśli nie znacie poprzednich to nic się nie dzieje bo bez problemu można czytać bez znajomości. Swoją droga przy lekturze idealnie smakuje pizza z ananasem 😂

Jest to...

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Do biblioteki
  • .2024
  • Przed premierą

Dodaj cytat z książki Cichy ptak