Ostatnie życie

Okładka książki Ostatnie życie Peter Mohlin, Peter Nyström
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Ostatnie życie
Peter MohlinPeter Nyström Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Zbrodnia z Karlstad (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Zbrodnia z Karlstad (tom 1)
Det sista livet
Czarna Owca
2021-05-05
2021-05-05
Maciej Muszalski
literatura szwedzka

Okładka książki Cichy ptak Peter Mohlin, Peter Nyström
Cichy ptak Peter Mohlin, Peter...
Okładka książki Druga siostra Peter Mohlin, Peter Nyström
Druga siostra Peter Mohlin, Peter...

Wyróżniona opinia i

Ostatnie życie

przeczytanych książek 768 napisanych opinii 221

To nie jest zła książka. Raczej poprawna. Cały przekrój bohaterów, obowiązkowe zwroty akcji, policyjne dochodzenie od kuchni, podążanie za tropami, traumy i urazy. Wszystko co powinno znaleźć się w dobrym kryminale.

Jednak nie mogłam czytać dłużej na raz. Zabrakło jakiegoś nieuchwytnego czegoś, co by wciągnęło i pozwoliło przepaść bez reszty. Zakończenia domyśliłam się o wiele wcześniej, także i za to jedna gwiazdka mniej.

Można, nie trzeba.

Czas najwyższy napisać recenzję tej książki, ale...
Ale nie wiem co napisać...
Niby historia sama w sobie nie była zła. Niebanalny pomysł na fabułę, ale samo przedstawienie tej historii było dla mnie żmudne. Strasznie mi się ciągnęła ta książka. Naprawdę! A przez to mam problem z oceną. Bo jakby to było napisane bardziej zwięźle, mniej opisowo, to może moje wrażenia byłyby lepsze. Może...

Liczyłam na dobrą historię, ale tutaj niestety tego nie dostałam, liczyłam na coś lepszego, wciągającego...
No bardzo szkoda.
Niemniej zachęcam, abyście sami sięgnęli po książkę i się przekonali czy Wam spodoba się bardziej ;)

Czas najwyższy napisać recenzję tej książki, ale...
Ale nie wiem co napisać...

📍Historia zaczynająca się akcją amerykańskich tajniaków zdecydowanie nie jest dla mnie 🫣 Obiło mi się jednak o uszy, że ma być to skandynawski kryminał dałam, więc tej historii szansę.

📍Kiedy z Ameryki przenosimy się do Szwecji możemy poczuć się wciągnięci w wydarzenia w których prym wiedzie John.

📍Były agent otrzymuje zadanie, aby wyjaśnić tajemniczą śmierć Eme­lie. Dziewczyna zaginęła w 2009 roku i nie odnaleziono jej ciała i nikogo nie skazano. Jedynym podejrzanym był Billy Ner­man, który jest przyrodnim bratem Johna.
📍Czasami gubiłam wątki, miałam wrażenie, że autorzy nie radzili sobie ze zmianą tożsamości Johna - skoro nikt nie zna jego prawdziwej tożsamości to dlaczego prasa ma pisać o nim jako o bracie mordercy.

📍Dużym i jedynym plusem książki jest jej zakończenie ci powinno daj już jej 5 gwiazdek, bo to chyba najbardziej problemowa część książki 😅
Ale nie będzie fanfar, dlatego że dojście do tego zakończenia było zbyt męczące - akcja się ślimaczyła, przez co się nie raz nie dwa pogubiłam i bywało nudno. Dlatego trója.

📍Były agent otrzymuje zadanie, aby wyjaśnić tajemniczą śmierć Eme­lie....

Niezła książka, ciekawy pomysł na głównego bohatera. Dobra rozrywka.

Niezła książka, ciekawy pomysł na głównego bohatera. Dobra rozrywka.

Ta książka jest ciekawa .

Ta książka jest ciekawa .

Końcówkę lutego spędziłam z dwoma kryminałami duetu Mohlin & Nystrom. Choć beletrystyka pisana w duecie nierzadko jest przereklamowana, w tym przypadku bawiłam się dobrze, a książki były wciągające.

Ta dylogia jest trochę inna od skandynawskich kryminałów, które znam. Jest dużo bardziej dynamiczna - choć nie obyło się bez kilku dłużyzn, a zwroty akcji następują praktycznie co chwila. Ciężko było odłożyć zarówno “Ostatnie życie”, jak i “Drugą siostrę”, choć to właśnie drugi tom podobał mi się bardziej - widać było, że Autorzy są już bardziej pewni tego, co chcą stworzyć.

Akcja wciąga już od pierwszych stron, a czytelnik chce odkryć, co przeszłość ma wspólnego z teraźniejszością. Takie przeplatanie linii czasowych uwielbiam, a w obu tomach zostało opisane to w bardzo dobrym stylu.

"Ostatnie życie" czyli debiut powieściowy dwóch Szwedów, Petera Mohlina i Petera Nyströma. Wydawnictwo Czarna Owca
Szwedzko-amerykański agent FBI John Adderley budzi się w łóżku szpitalnym w Baltimore z rozległymi obrażeniami po postrzale. Ma szczęście, że przeżył i zdaje sobie z tego sprawę. Kilka łóżek dalej leży człowiek, który dwadzieścia cztery godziny wcześniej przystawił mu do głowy pistolet.
Paradoksalnie ten strzał ratuje życie Adderley. Jego wybawcą jest inny agent FBI, o istnieniu którego John nie wiedział. Obaj działali pod przykryciem, rozpracowując narkotykowego króla. Ostatecznie ten trafia na długie lata do więzienia, ale agenci muszą zniknąć. Zerwać więzi z rodzinami, przyjaciółmi. Z każdym kogo znali.
Akcja przenosi się do szwedzkiego Karlstad, gdzie dorastał John Adderley. trafia tam jako policjant do wydziału kryminalnego. Problem w tym, że sprawa którą ma się zająć dotyczy jego brata... Ten nie wie kim na prawdę jest John Adderley. Zresztą nikt tego nie wiem. Wtedy zaczyna się prawdziwa akcja!
Świetnie napisana książka. Udany debiut. Akcja toczy się na wielu płaszczyznach. Daje do myślenia. Mocno polecam tę pozycję!

#WyzwanieLC2023 - temat na styczeń

"Ostatnie życie" jest debiutem powieściowym szwedzkiego duetu, a dokładniej dwóch przyjaciół z podwórka -Petera Mohlina i Petera Nyströma.
Zaskakująco dobry debiut i o tym pragnę od razu wspomnieć.
Z powieścią zaznajomiłam się pod postacią audiobooka czytanego mi przez Wojciecha Żołądkowicza- dostępnego na Legimi.
Z zadaniem lektorskim pan Wojciech poradził sobie bardzo dobrze, dlatego czas poświęcony na wysłuchanie tego audiobooka uważam za miłe spędzony.
Jest rok 2019. Do amerykańskiego szpitala, po postrzale w głowę trafia policjant, który pod przykrywką przez ostatni czas infiltrował nigeryjski narkotykowy gang... Tak to się zaczyna...
Czytając kolejne strony powieści dowiadujemy się, że na drugiej półkuli, a dokładnie w Szwecji w Karlstat, dziesięć lat wcześniej doszło do zniknięcia Emelie- jedynaczki, dziedziczki modowego imperium... Niedługo po tym zostają odkryte ślady, wskazujące na to, że dziewczyna nie żyje, ale nigdzie nie ma jej ciała. Znalezione ślady prowadzą do miejscowego chłopaka z biednej rodziny....
Jak te sprawy się ze sobą wiążą? Dlaczego policjant, który może wybrać każde miejsce na kuli ziemskiej, będąc pod opieką Programu Ochrony Świadków wymusza na szefostwie wyjazd do Szwecji?
Powieść, jak na debiut całkiem ciekawa i w zasadzie pomimo, że była pisana przez dwie różne osoby, to się tego nie odczuwa. Przynajmniej ja nie odniosłam wrażenia różnic w prowadzeniu narracji. Jestem pewna, że niedługo sięgnę po drugi tom serii obu panów Peterów- po "Drugą siostrę", a Ciebie zachęcam do lektury " Ostatniego życia".
#lubimyczytac
#mohlin&nyström
#wyzwanieLC2023
#skandynawskikryminal

#WyzwanieLC2023 - temat na styczeń

Zaskakująco dobry debiut i o tym pragnę od razu wspomnieć.
Z zadaniem lektorskim...

Zaskoczyła mnie ta książka, może dlatego, że wybierając ją nie miałam specjalnych oczekiwań. Okazało się, że całkiem nieźle to wszystko idzie, czasem wciąga, czasem nudzi, ale z powoli okazuje się, że jesteśmy ciekawi losów Johna. I chyba na tyle, że sięgnę po tom drugi.

Początek był bardzo obiecujący ale niestety potem książka robi się durna.

Początek był bardzo obiecujący ale niestety potem książka robi się durna.

• Kryminał
  • Przeczytane 2022