Ludzie z kości

Insignis
2024-02-28
2024-02-28
Xenia Wiśniewska

Opowieści i sagi rodzinne fascynują niejednego z nas, sama im jestem starsza, tym częściej skłaniam się ku takim historiom.
„Ludzie z kości” to niezwykle szczera (momentami wręcz brutalna) przepełniona pasją opowieść o wyborach i decyzjach życiowych. Ale także historia o nadziei, determinacji i niemal zwierzęcym instynkcie przetrwania. Jest i o niełatwej historii naszego kraju (zwłaszcza w wojennych czasach),o historii narodów żyjących obok siebie (jak Polacy i Ukraińcy)
Sam styl narracji może nie należy do najprostszych, ale gdy już się do niego przyzwyczaimy, to lektura idzie całkiem sprawnie. Jest to z pewnością jedna z tych książek, które „uwodzą” nas niemalże e pod koniec opowieści, czyniąc ja jeszcze bardziej wartościową.

Powieść odrzuca i zachwyca i nie da się obok niej przejść obojętnie.
Skłania do refleksji i zostaje z nami na dłużej. Polecam.

Lena swoją przyszłość zaplanowała w szczegółach, gdyż chciała studiować medycynę aby zostać lekarzem. Przewrotny los jednak skutecznie zmienił marzenia dziewczyny, gdyż małżeństwo a potem niechciane macierzyństwo zaskoczyło ją zupełnie. Na dodatek wybucha druga wojna światowa i wraz z rodziną zostaje wygnana na Syberię.

Powieść jest inspirowana historią babci Pauli Lichtarowicz, która przed wojną mieszkała w Przemyślu, skąd została wysiedlona na Syberię. Bohaterka to silna kobieta, która z determinacją walczy a swoje zdanie i ta cecha charakteru przydaje się jej w syberyjskim obozie. Autorka pokazuje brutalną rzeczywistość, która zmuszała do trudnych wyborów. Porusza najczulsze struny skłaniając przy tym do refleksji.

Patrząc z perspektywy dzisiejszych czasów odnoszę wrażenie, że nie doceniamy tego co mamy. Dach nad głową, praca czy spokojne życie to naprawdę wiele a w tamtych czasach ludzie musieli radzić sobie w trudnych warunkach mając w tle wydarzenia wojenne, które cały czas miały wpływ na ich życie. Zdruzgotane plany, zniszczone marzenia czy stracone szanse to cios dla każdego ale cała sztuka w tym aby podnieść się i zawalczyć o siebie.

Powieść to kawał naprawdę dobrej literatury, więc jeśli macie ochotę na chwilę wzruszeń i refleksji, zapraszam do lektury.

Powieść jest inspirowana historią babci Pauli...

Nastoletnia Lena ma na życie swój plan. Chce studiować medycynę i jest przekonana, że nic jej w tym nie przeszkodzi. Jednak Lena żyje w przededniu rozpoczęcia Drugiej Wojny Światowej a życie ma dla niej inny plan. Niespodziewane małżeństwo, macierzyństwo, oderwanie od rodziny, wojna aż w końcu wygnanie na Syberię. Jak młoda dziewczyna zniesie tak ciężki los? Okazuje się, że gdy nie ma już nadziei, matka jest w stanie zrobić wszystko dla swojego dziecka. Co zrobi Lena by jej córka mogła żyć, jak dużo poświęci?
(Od wydawcy)
Ludzie z kości to inspirowana rodzinną historią autorki brutalna, szczera i pełna pasji opowieść o dokonywaniu niemożliwych wyborów, a także o niezwykłej umiejętności podtrzymywania płomienia nadziei w najmroczniejszych chwilach. To również opowieść o trudnej polskiej historii, w której splatają się losy Polaków i Ukraińców, wojna zbiera najokrutniejsze żniwo, a emigracja zamiast wyborem staje się koniecznością.
Ludzie z kości to historia, która ogromnie nie zaciekawiła samym faktem, że jest inspirowana historią babki autorki. Sama uwielbiam słuchać opowieści starszych ludzi. Pomimo tego entuzjazmu początek książki szedł mi bardzo opornie. W żaden sposób nie mogłam polubić bohaterów, przez to też gubiłam się w akcji. Myślę, że jest to poniekąd przez styl autorki, który nie porywa. Z czasem jednak się do niego przyzwyczaiłam, a Lenę zaczęłam coraz bardziej poznać. Wydarzenia są ciekawe, a im dalej tym lepiej. Cała historia z Syberii i to, co przeżywali tam bohaterowie, to było coś strasznego. Tam naszą bohaterkę czeka też miłość, ale czy to wszystko zakończy się szczęśliwie?
Nie chce spoilerować, więc wspomnę tylko, że zakończenie mnie rozwaliło emocjonalnie.
Jeśli ciekawi was ta historia i macie w planach to nie rezygnujcie po paru stronach. To jedna z tych książek, których początek nie zachęca, ale warto dotrzeć do końca. Mi ostatecznie się podobała, więc polecam samemu przeczytać i przekonać się co to za książka

“Ludzie z kości” to poruszająca powieść historyczna, która zagłębia się w burzliwe czasy okołowojenne. Autorka czerpie inspirację z historii własnej rodziny, tworząc opowieść pełną głębokich emocji i dramatycznych wydarzeń.

Na początku książki poznajemy dwie siostry, które, mimo wspólnego pochodzenia, posiadają zupełnie odmienne priorytety, plany życiowe i ambicje. Główną postacią opowieści jest Magdalena – młoda, niezłomna i pełna pewności siebie kobieta, której największym marzeniem od najmłodszych lat jest medycyna.

Marzenia nastoletniej Magdaleny stoją w opozycji do oczekiwań jej najbliższych oraz panujących wówczas stereotypów społecznych. Dziewczyna, mimo nacisków i sprzeciwu ze strony rodziny, pozostaje nieugięta w dążeniu do swoich celów.

Jednak lata, w których Magdalena żyje, nie są łatwe. Zmagając się z brutalną rzeczywistością wojennych czasów, bohaterka musi podjąć trudne decyzje, które wpłyną na jej dalsze życie. Konfrontując się z nieprzewidywalnym losem, Magdalena jest zmuszona na nowo zdefiniować swoje wartości, priorytety i marzenia.

“Ludzie z kości” to piękna powieść o brutalnej rzeczywistości. To nie tylko książka o trudnych czasach i osobistych, bardzo trudnych wyborach, ale także głęboka refleksja nad ludzkimi wartościami, lojalnością i determinacją. Autorka znakomicie ukazuje skomplikowane relacje rodzinne oraz wpływ historycznych wydarzeń na jednostkowe życia, tworząc tym samym angażującą i wzruszającą historię.

Niektóre książki wdzierają się w moje serca i nigdy z niego nie ulatują.

Autorka, inspirując się losami swojej rodziny opowiada o życiu Leny, która stale zmuszona jest na nowo definiować swoje cele i marzenia. Świat wokół niej nie sprzyja szczęśliwemu życiu, jest pełen niepokoju i trosk. Jakie to niesprawiedliwe. Cały czas jej życie i plany zmieniają się o 180 stopni. Nadzieja umiera ostatnia, ale nie wszyscy przekonują się, że to prawda.

Lena wydaje się osobą zdeterminowaną. Nawet jeśli wszystko idzie nie po jej myśli to wydaje się mieć wszystko pod kontrolą. Jest niesamowicie waleczna, ale bardzo krucha w środku. Tak na prawdę rozsypała się już dawno na milion kawałków. Jest szczęśliwa? Nie w tym świecie.
Wojna, niechciane małżeństwo i macierzyństwo, wygnanie na Syberię - to są jej realia, przez które z dnia na dzień ma mniej sił.

"Ludzie z kości" przepięknie pokazują jak w ciężkich sytuacjach ludzie potrafią być wytrwali i pełni niezłomnej nadziei. Autorka nie oszczędza nam ani emocji, ani refleksji. Ta książka jest zarówno piękna, jak i niestety przerażająco prawdziwa. W bardzo subtelny sposób opowiada o ludzkiej zdolności do przetrwania nawet w najcięższych okolicznościach. O sile rodziny i o miłości, która podczas wojny może nadal istnieć.

Niektóre książki wdzierają się w moje serca i nigdy z niego nie ulatują.

Lena wraz z rodzicami i rodzeństwem mieszka w przedwojennym Przemyślu. W odróżnieniu do dziewcząt w jej wieku, marzy o tym aby zostać lekarzem. Nie interesują ją mężczyźni, małżeństwo, ani awans społeczny, ona ma ściśle wytyczony plan na przyszłość. Niestety, pewien wypadek, zaaranżowane małżeństwo, wybuch wojny i zsyłka na Sybir sprawią, że życie Leny potoczy się zupełnie inną ścieżką niż ta o której marzyła jako nastolatka. Dziś Lena wie, że jej czas się kończy, wie, że jej niełatwe życie dobiega końca. Kobieta wspomina to czego doświadczyła, przenosi się w czasie, podsumowuje… Znów widzi cygański wóz, słyszy pewną przepowiednię i ponownie przeżywa wypadek. Powracają jej bliscy i marzenia o studiach medycznych, powraca także koszmar wojny i dramat życia na Syberii. Trudne wybory, walka o przetrwanie, niespełnione marzenia ale także radość narodzin i codzienne życie, a co najważniejsze nadzieja, to elementy życia Leny.

Ciąg dalszy recenzji na:

Lena dokładnie zaplanowała swoje życie. Miała w planach pójść na medycynę do Krakowa, aby później zostać lekarką. Jej matka i rodzeństwo nie rozumieli pasji dziewczyny, ale ojciec wspierał Lenę z całego serca.

Druga wojna światowa i zsyłka na Syberię pokrzyżowały jednak jej plany. Teraz Lena musi odłożyć swoje marzenia na bok i skupić się na tym, aby chronić swoją rodzinę…
A przede wszystkim małą córeczkę, której nie chciała, ale którą z czasem pokochała całym sercem. Pytanie tylko, czy miłość może przyjść za późno?

„Ludzie z kości” to przejmujący obraz wojennej rzeczywistości, która odebrała życie milionom obywateli. Historia Leny i jej rodziny wzbudza wiele emocji, zostając na długo w pamięci i sercu czytelników. Powieść ta inspirowana jest historią babki autorki, która
wraz z rodziną została wysiedlona na Syberię w latach czterdziestych XX wieku.

Paula Lichtarowicz w swojej książce porusza wiele tematów, ale jednym z najciekawszych jest wątek traktowania kobiet, które zmuszane są dostosowywać się do narzuconych przez społeczeństwo ról. Główna bohaterka początkowo próbuje z tym walczyć, ale jej próby wymknięcia się regułom są bezowocne. Najbardziej poruszyło mnie to, że tak faktycznie Lena nie jest typem marzycielki. Ona tylko stara się zrozumieć zasady gry prowadzonej przez innych. Jest to dla niej trudne, a czasem wręcz niemożliwe.

Postacie ukazane w tej historii są pełne charyzmy, mają swoje unikalne charaktery i zwyczaje. Ich losy wzbudzały we mnie różne emocje, a niektórych postępowań i decyzji do dzisiaj nie rozumiem. Pewnych bohaterów znienawidziłam, inni wzbudzili we mnie litość, ale niektórych bardzo polubiłam. Świetną robotę wykonała także Xenia Wiśniewska, autorka przekładu na język polski. Dzięki jej pracy książkę czyta się płynnie, a dialogi intrygują i skłaniają do refleksji.

„Ludzie z kości” są pełni smutku i żalu za straconymi szansami, ale można w nich odnaleźć też krótkie przebłyski szczęścia. Paula Lichtarowicz równoważy w tej powieści bolesne i radosne chwile, wzbudzając w czytającym mnóstwo niespodziewanych uczuć.
Od tej historii nie sposób się uwolnić. Relacje rodzinne, macierzyństwo, zakazane uczucie, koszmar wojny – to wszystko zostaje w pamięci czytelnika, ale mnie całkiem zszokowało i zostawiło bez słów.

Warto wspomnieć jeszcze o samym jej wydaniu, gdyż wydawnictwo naprawdę się postarało. Złocenia, skrzydełka, a także dobrej jakości papier niewątpliwie zachęcają do sięgnięcia po książkę w papierze. A dla fanów ebooków nic straconego, gdyż książka pojawiła się też w tej formie (przykładowo dostępna jest na Legimi, Ebookpoint, Publio itp.).

„Ludzie z kości” już zawsze będą w mojej opinii wyjątkową powieścią. Dostała ode mnie wysoką ocenę i wcale się nie zdziwię, jeżeli wyląduje w zestawieniu najlepszych książek tego roku. Polecam się z nią zapoznać. Naprawdę warto!

Książka z Klubu Recenzenta serwisu @nakanapie.pl Bardzo dziękuję! :)

Jeśli szukasz książki, która nie tylko Cię wzruszy ale przejmie Twoje myśli to jesteś w dobrym miejscu .

,,Ludzie z kości " @insignis_media to książka, która wyskakiwała mi zewsząd . W końcu ciekawość wzięła górę i postanowiłam rozpocząć tę przygodę.

Początkowo był to świat wielkich marzeń młodej dziewczyny, z której los postanowił sobie zadrwić . I o ile samej wróżby nie biorę na serio to jednak los sprawił ,że Lena podążyła ścieżka przewidzianą przez Cygankę.

Przyznam,że dziwny był to układ .
Jednostronny,bo miłość biła tu tylko z jednej strony .
Dziewczyna dostała dostatek nie dając nic w zamian, nawet nie próbując wskrzesić czegokolwiek poza sympatią.
Jednak nie zawsze uczucia lokują się tam gdzie chcieliby inni i tak właśnie było w tym przypadku.
Ta miłość wyjątkowa w swej inności.
Początkowo zdecydowała powinność , później przyzwyczajenie ,by na końcu zostać ze sobą dzieląc wspólnie przeżytą stratę .

Gdy Lena wraz córka , siostrą i rodzicami trafia na Sybir zaczyna się walka o przetrwanie.
Każdy dzień jest wyzwaniem jednak determinacja dziewczyny sprawia , że przetrwanie jest możliwe.
Ten czas owszem jest trudny jednak dla mnie jako czytelnika są wydarzenia które przyćmiewają całe to zło .

Książka porusza najczulsze struny .
Pokazuje jak mali jesteśmy w wielkim świecie .
Ile zła może nas spotkać w życiu , jak człowiek potrafi dostosować się do sytuacji .
To książka, która skłania do namysłu nad nieodwracalnością losu .
Ale jest to przede wszystkim książka o determinacji i miłości matki ,która walczy o przetrwanie swojego dziecka .
Niesamowicie silna bohaterka ,o której wierzcie mi nie sposób zapomnieć.

Książka jest niebywale piękną aczkolwiek smutną historią, która w momencie gdy myślisz że wszystko się ułoży rozkłada Cię na łopatki .
Powiem Wam jedno ,ostatnie rozdziały zostaną już ze mną do końca.

Czytajcie ,zapisuje post ,niech dotrze do wielu .
To historia, którą powinien poznać każdy z nas .

(Współpraca barterowa @insignis_media )

22/52/2024 ig: @Liber.tinea

“Ludzie z kości “autorstwa Pauli Lichtarowicz to książka, która przyciągnęła mnie swoim niebanalnym tytułem. Nie będę ukrywać - niebanalną okładką również. Po przeczytaniu opisu Wydawcy już wiedziałam, że mam szansę trafić na dobrą powieść historyczną inspirowaną faktami. Ostatnio o takie nie jest łatwo na rynku czytelniczym. Nie zawiodłam się, gdyż ta publikacja zachwyciła mnie i pozostawiła z mnóstwem przemyśleń.

Historia rozpoczyna się w przedwojennym Przemyślu, a główna bohaterka, Lena, ma szesnaście lat. Żyje w szczęśliwym otoczeniu kochającej rodziny i ma skrupulatnie ułożony plan na swoją przyszłość - chce studiować medycynę i zostać lekarzem. Jest niesamowicie inteligentną indywidualistką, ma niespotykane jak na przedwojenne czasy poglądy i cięte riposty na każdą sytuację. Nie wierzy w cygańskie wróżby i trzeźwo stąpa po ziemi. Od razu zauroczyła mnie jej silna, wyraźna postać o mocnym charakterze.

Wraz z upływającymi latami, pełnymi społecznych niepokojów, towarzyszymy głównej bohaterce w życiowej wędrówce przez te trudne czasy. Choć Lena nigdy nie chciała wychodzić za mąż, to życie zdecydowało za nią inaczej. Widzimy jej metamorfozę - jak przeistacza się z pełnej wiary w przyszłość młodej dziewczyny w dojrzałą kobietę, która musiała odrzucić swoje młodzieńcze marzenia w obliczu kolei losu i strasznej wojny.

Powieść stanowi niesamowity obraz czasów, gdy strach powoli stawał się codziennością. Pokazuje jak jednostka z wielkimi aspiracjami musiała z nich zrezygnować i na przekór wszystkiemu ułożyć plan na siebie w realiach nieprzewidzianych we wcześniejszych swoich marzeniach. “Ludzie z kości” to historia rodzinna autorki, opowiadająca dzieje jej babki, która została zesłana na Syberię.

To jedna ze współczesnych książek z historią w tle, którą mogę polecić z ręką na sercu. Jestem bardzo wybrednym czytelnikiem w tej kwestii, ponieważ nie mogę znieść trendu ostatnich lat, w którym romantyzuje się wojnę. To był największy horror, jaki można sobie wyobrazić. Głód, przebijające do szpiku kości zimno, choroby, terror, strach o życie swoje i bliskich, żałoba po utraconych ludziach i dawnym życiu. Nie rozumiem pseudohistorii, które z tego koszmaru wyłaniają obraz czasów, nienaznaczających cierpieniem wszystkich tych, którzy przetrwali, a wkładają w jej ramy opowieści rodem z tanich romansów. Książka Pauli Lichtarowicz jest dziełem głębokim i bolesnym. Powieścią nostalgiczną i choć momentami wywołującą też rozbawienie, to jednak tragiczną w swojej prawdziwości. Mogłabym ją czytać bez końca…

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

22/52/2024 ig: @Liber.tinea

Hej, zawsze Zwycięzcy!
Powiedzcie mi, czy my Ludzie mamy prawo wyboru? Wszędzie słychać o motywacji, sile człowieka i chęci zmian na lepsze, ale czy na pewno nie mamy coś przesądzone z góry?

Wpadam dzisiaj do Was z opinią książki, która w pewien sposób bardzo mnie zafascynowała, jak i przeraziła. Ma w sobie wiele emocji, nadziei, miłości, a zarazem wiele strat. Chociaż nie znałam wcześniej pióra autorki, to po tej lekturze mam ochotę na więcej.

„Ludzie z kości” to historia autorki. Szczera pełna emocji, wzlotów i upadków. Walka z góry założonymi zasadami. Trudnych wyborów i nadziei w najgorszych chwilach. Ma w sobie siłę i moc przetrwania. Dla jednych nic nieznaczące życie ludzkie, dla drugich to cały świat.

Idealny plan i marzenia Leny, zostały brutalnie zniszczone. Przepowiednia przewrotnego losu spełniła się szybciej, niż się spodziewała, ucząc, iż nigdy nie możesz być pewien przyszłości.
Emigracja, Wojna to wszystko zmienia ludzi i ich nastawienie. To wszystko włącza tryb przetrwania i walka o byt.

„Jak, kiedykolwiek mogło przyjść nam do głowy, że komukolwiek na świecie na nas zależy? Jesteśmy tutaj, ponieważ ziemia jest jałowa. Nasze kości użyźnią piach”.

Książka trafia do człowieka intensywniej, gdyż niedaleko nas trwa wojna.
Czytając ją, wielokrotnie próbowałam się postawić na miejscu bohaterki, wielokrotnie postąpiłabym za głosem serca nie rozumem. I poległabym na pierwszym starciu.
Mimo trudnej sytuacji bohaterów autorka potrafiła wstawić chwile dające radość i zapomnienie.

Chciałoby się napisać wiele.
Chciałoby się wiele wykrzyczeć.
Zostaje tylko samemu przeżyć historie wraz z bohaterami.

Myślę, że takie książki Hartują i uczą. Pokazują, co można zrobić, a czego unikać.
Polecam.

Hej, zawsze Zwycięzcy!