Naprawdę spoko!

Okładka książki Naprawdę spoko! Michael Morpurgo Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Naprawdę spoko!
Michael Morpurgo Wydawnictwo: Zielona Sowa literatura dziecięca
2017-04-12
Helena Skowron
pies śpiączka wypadek
Inne

Tylko się obudź, a będzie spoko!

"Naprawdę spoko!" to krótka, wzruszająca historia dziesięcioletniego chłopca, który uległ wypadkowi samochodowemu i na skutek doznanych urazów na długo zapadł w śpiączkę.
Michael Morpurgo zwrócił uwagę na ogromną moc telepatycznego przekazu myśli. Przypadek Robbie'go podkreśla, jak istotne znaczenie w procesie wybudzenia ze śpiączki mają silne bodźce emocjonalne.

Ostatecznie, ta historia kończy się dobrze, czego w zasadzie można było się spodziewać w trakcie czytania. Pozytywne zakończenie powoduje radość, odczuwaną razem z bohaterami książki.

Autor pokazał czytelnikowi świat z perspektywy osoby niemogącej się wybudzić. Czytając książkę, utożsamiamy się z chłopcem i razem z nim pokonujemy drogę do odzyskania kontroli nad swoim ciałem i życiem....

Książka wnikliwie opisuje jak to jest kiedy ciało pozostaje w śpiączce. Z poziomu chłopięcego rozumowania zastana sytuacja wydaje się być smutna i przejmująca ale mimo wszystko nie pozbawiona nadziei. Wpleciony wątek psa, który jak się okazuje później odgrywa kluczową rolę w procesie powrotu do świata żywych. Ciekawie zainicjowany początek , płynne przeprowadzenie przez środek i zaskakujące zaskoczenie. Morał jest taki, że zawsze warto trzymać nadzieję za jej sukienkę utkaną z marzeń i pragnień i nie puszczać jej nawet gdy wydaje się być beznadziejnie. Wartościowa lektura przeczytana od razu w całości jednym tchem i pozostająca w pamięci na pewno.

Na półkach: , , , , , , ,

Poruszająca historia Robbiego- chłopca w śpiączce, który bardzo chciał powrócić!
Robbie wszystko słyszy co do niego mówią, wyobraża sobie różne rzeczy, myśli, ale nie może otworzyć oczu, powiedzieć coś, wstać. Utrzymywany przy aparaturze bardzo chce się obudzić w czym pomaga mu wiele osób.
Wzruszający jest fragment z idolem Robbiego, mamą i tatą oraz przede wszystkim zakończenie.
Ciepła opowieść dla czytelnika W KAŻDYM WIEKU!

1985

"Naprawdę spoko" autorstwa Michaela Morpurgo - tekst i Michaela Foremana - ilustracje, to książeczka niewielkich rozmiarów. Taka mała, malutka, niepozorna. A to, co nawyprawiała w moim sercu, w istocie przechodzi ludzkie wyobrażenie. Roztopiła je jak masło w skwarne popołudnie. Dawno tak nie płakałam ze wzruszenia.

Dziesięcioletni Robbie znalazł się niespodziewanie w szpitalu, po tym, kiedy biegnąc za swoim psem Szczęściarzem, znalazł się wraz z nim pod kołami nadjeżdżającego samochodu. A to wszystko przez kota... Chłopiec zapadł w śpiączkę, z której nie można było go wybudzić. A Szczęściarz...

Autor w cudowny sposób opisuje przeżycia chłopca znajdującego się w śpiączce. Jego zmagania z samym sobą. Wolę życia, bezskuteczne próby wyjścia z comy. Chęć nawiązania kontaktu z bliskimi i personelem medycznym.

Książeczka jest swoistym poradnikiem dotyczącym tego, co powinno się, a czego nie należy robić chcąc pomóc pacjentowi w śpiączce.

Napiszę jednak jak rzecz się kończy. Moje łzy były łzami radości. Istoty rzeczy jednak nie zdradzę, by nie psuć przyszłym czytelnikom odbioru książeczki. Przeczytajcie - z konieczności, z wyboru, dla przyjemności. Jak kto woli.

1% ceny detalicznej od każdego sprzedanego egzemplarza przekazywany jest na Fundację "Akogo?".

Warto przeczytać, warto obejrzeć sympatyczne ilustracje, warto wreszcie wesprzeć potrzebujących. Warto to przeżyć. Polecam.

Dziesięcioletni Robbie znalazł się niespodziewanie w...

Wzruszająca historia chłopca, który ratując swojego psa uległ wypadkowi i pozostaje w śpiączce. Narratorem jest właśnie ten chłopiec, poznajemy jego myśli i przeżycia, wzloty i upadki duchowe. Książka pomaga zrozumieć osoby w stanie śpiączki, ma na celu również zwrócenie uwagi na problemy rodzin, które zostały dotknięte takim nieszczęściem. Mimo, że jest pisana dla dzieci 9+, to wzrusza również dorosłych, z przyjemnością spędziłam poranek czytając te 100 stron. Polecam, jak całą twórczość M. Morpurgo.

• Storia 14,07,2016
  • Wzruszyłam się
  • 2017
  • (O)powieści o 🐶 lub z 🐶 w tle
  • 2017

Dodaj cytat z książki Naprawdę spoko!