Pierwsza i ostatnia wolność

978-83-7649-040-3
wolność
Inne
Ewik

Czołowy nauczyciel duchowy naszego stulecia odcina symbole i fałszywe skojarzenia w poszukiwaniu czystej prawdy i doskonałej wolności. Wolność, o której pisze Krisznamurti, to przełamanie wysysającego energię, zaciętego skupiania się na sobie samym. Kiedy tylko ludzie odnajdą ową pierwszą wolność, wtedy uwolnią się od niedających spełnienia i destrukcyjnych obsesji społeczeństwa. W Pierwszej i ostatniej wolności dyskusja ma szeroki zakres - dotyczy między innymi cierpienia, strachu, plotkarstwa, seksu - stale jednak powraca do zasadniczej koncepcji wolności. Tutaj poszukiwania Krisznamurtiego stają się poszukiwaniami czytelnika, stają się przedsięwzięciem o kolosalnym znaczeniu.

źródło opisu: http://www.kos.com.pl/pierwsza_i_ostatnia_wolnosc_krishnamurti.html

źródło okładki: http://www.kos.com.pl/pierwsza_i_ostatnia_wolnosc_krishnamurti.html

Jiddu Krishnamurti dzieląc się swoją mądrością używa słów prostych. Nie sięga do słownika zachodnich teorii filozoficznych z całym instrumentarium wymyślnych idei czy do wschodnich systemów religijno-filozoficznych z ich panteonami symboli. Słowa są proste, codzienne, ale tematy ponadczasowe i uniwersalne.

To książka (jak i inne jego autorstwa) do medytacji. Powolnego zgłębiania treści. Wymaga uważności i skupienia. Nie ma tu odpowiedzi, są ważne pytania. Zachodzi też konieczność myślenia połączonego z czuciem i docierania poza schematy myślowe w których jest nam wygodnie.

Dlatego nie jest to książka dla każdego. Ale jeśli ktoś zapukał już do Twoich drzwi przerywając Ci niespokojny sen, w którym na ekranie monitora pojawiły się słowa "Follow the white rabbit", to już wiesz co robić, prawda?

.:exile:.

Książka porusza bardzo wiele tematów od tego, czym jest ja, przez samotność, miłość, pokorę, po czas, władzę i przemianę, w kontekście wolności. Budzi refleksję.

Szprota | 2017-04-25
anamorphosee | 2017-04-10