Ścieżki snów

Tłumaczenie: Henryk Smagacz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Książki, które pomagają żyć". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
The Way of the Dream
978-83-89763-83-9
poradniki
black_hole

Sny odsłaniają głęboki związek między naszymi wewnętrznymi i zewnętrznymi stanami istnienia, pozwalając wniknąć w głębię ludzkiego umysłu, niedostępną dotąd dla świadomego intelektu. Właściwie odczytany sen niesie ważną informację o fizycznym i mentalnym zdrowiu jednostki.Po zbadaniu sześćdziesięciu pięciu tysięcy snów dr Marie-Louise von Franz doszła do wniosku, że zwrócenie uwagi na własne sny jest najzdrowszą rzeczą, jaką człowiek może zrobić.

źródło opisu: Wydawnictwo Jacek Santorski & Co - Agencja Wydawnicza, 2007

źródło okładki: http://merlin.pl/Sciezki-snow_Marie-Louise-Franz-V...»

eli | 2011-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2011

W mojej ocenie - dobra.

Dobra, bo autorką, jest "szwajcarska psychoanalityczka, uczennica, sekretarka i współpracownica Carla Gustava Junga". Pracowała z Nim ponad 30 lat;

Dobra, ze względu na podejście do tematu - symbolika w analizowanych snach, nie ma dla wszystkich jednakowych znaczeń.

Dobra, bo przykładami przypisuje, znaczenie snu, który nam się objawia - determinowanego kulturą społeczną, psychologią płci, przeżywanymi problemami.

Encyklopedyczna definicja snu dedukuje go, jako "stan funkcjonalny układu nerwowego, przeciwny do stanu czuwania, którego istotą jest czasowy zanik świadomości"(*)

Wiedza z powyższej definicji neguje wszelką podstawę do analizowania marzeń sennych. Jawi się wówczas, jako niestabilna matryca, która pojawia się, w odbiciu przeżywanych emocji, wywoływanych determinującymi zdarzeniami, w życiu człowieka.

Książka jednak,argumentuje nam inne oblicze snów. Autorka, badająca "psychologię głębi", próbuje udowodnić przykładami, że zapamiętane i te...

Magdalena Kotwicka | 2016-02-29
Przeczytana: 29 lutego 2016