Opowieści niesamowite

horror
Promatek
2008-11-13
Bolesław Leśmian

Mroczne, przepełnione tajemniczością i mistycyzmem opowiadania napisane kwiecistym, obrazowym, lekko staroświeckim językiem. Książka zdecydowanie ma swój styl, który jednak nieco blaknie w naszej rzeczywistości. Dodatkowo archaiczne opisy wymagają skupienia co zdecydowanie odbija się na przyswajaniu treści. Jednym sowem: czytałam na raty.
To jednak klasyka i warto się z nią zapoznać, chociaż- jak to z opowiadaniami bywa- ich poziom jest zróżnicowany.

To jednak klasyka i warto się z...

Być może oceniłabym lepiej... gdyby nie lektor, który utrudniał koncentrację na tekście przesadzając z jego interpretacją :/.

Egdar Allan Poe to autor o, którym słyszałam naprawdę sporo dobrego. Do zapoznania się z jego twórczością namawiano mnie wielokrotnie, polecając szczególnie właśnie "Opowieści niesamowite". Na zbiór ten składa się piętnaście bardzo różnorodnych (zarówno pod względem długości jak i tematyki) opowiadań . W tekstach tych pełno jest bohaterów, i sytuacji które można by określić mianem dziwnych, tajemniczych mrocznych . Autor umie w odpowiedniej chwili przestraszyć czytelnika, wprowadzić nastrój grozy. Stworzone przez niego postaci poddane zostały dogłębnej analizie psychologicznej. Poe doskonale dawkuje napięcie, powoli odsłania kolejne tajemnice. Zbiór ten zawiera dokładnie to co powinno się znaleźć w tego typu utworach. Mamy wyrzuty sumienia, różnego rodzaju obsesje, hipnozę a nawet choroby psychiczne. Do tego groteska, czarny humor i mnóstwo symbolicznych obrazów. Jak już wcześniej wspomniałam tematyka zbioru jest różnorodna. Posłuchamy o tym jak bardzo człowiek pragnie wygrać ze śmiercią i uciec przed przeznaczeniem. Jest też motyw dance macabre , niewyjaśniona tajemnica , całe mnóstwo grozy barwnych opisów, aluzji , zagadek plus charakterystyczny dla powieści gotyckiej motyw nawiedzonego domu. Wszystko genialnie ze sobą współgra. Takie opowiadania jak "Czarny Kot", "Berenika" a także "Studnia i wahadło" to prawdziwe perełki.
Specyficzny jest też styl Poego , który niezwykle staranie dobiera każde słowo stosując dużo archaizmów. Tworzy długie skomplikowane , ale logiczne zdania. Tym samym stawia trudne zadanie nie tylko przed czytelnikiem lecz także przed tłumaczem. Jednak Bolesław Leśmian porodził sobie doskonale. Dobrze ze swojej roli wywiązał się również Pan Antoni Rot. Czytanie książki o takiej renomie to nie lada wyzwanie . Lektor musiał " dopasować się" do utworu , który czyta. Ważna była przede wszystkim odpowiednia intonacja . Muzyka , którą można usłyszeć w tle dodaje też jest ważna. Muszę przyznać, że jest pod ogromnym wrażeniem . Już wiem dlaczego opowiadania cieszą się tak dużym uznaniem wśród czytelników. Naprawdę na te pochwały i tytuł arcydzieła zasługują.

Opowieści niesamowite mają swój specyficzny trochę mroczny klimat. Książke czyta się zaskakująco lekko.

Jedna gwiazdka więcej dla Leśmiana za wspaniały przekład - przy barokowym stylu Poego jest to wyczyn.

Jedno opowiadanie beznadziejne, drugie fajne i tak całą książkę.

Jedno opowiadanie beznadziejne, drugie fajne i tak całą książkę.

Bardzo fajne opowiadania :)

Bardzo fajne opowiadania :)

genialna

genialna

• Audiobooki
  • Domowa biblioteczka
  • Klasyka

Dodaj cytat z książki Opowieści niesamowite