Opowieści niesamowite

Edgar Allan Poe Wydawnictwo: Promatek Media literatura piękna
Promatek Media
2008-01-01
2008-01-01

,,Opowieści niesamowite" to zbiór wyjątkowej twórczości amerykańskiego pisarza z doby romantyzmu.
Edgar Allan Poe wyprzedził swoje lata. Był wizjonerem i prekursorem m.in. noweli kryminalnej.
Edgar Allan Poe to także postać bardzo zagadkowa. Zagadką pozostają jego inspiracje. Zagadką pozostaje jego śmierć.
Nie jest jednak zagadką to, o czym pisał. Jeśli chciałbyś się tego dowiedzieć, to książka ,,Opowieści niesamowite" może być świetnym krokiem do poznania jego twórczości.

W zbiór zawartych tu opowiadań wchodzą m.in. ,,Maska śmierci szkarłatnej", ,,Król Dżumiec", ,,Zabójstwo przy Rue Morgue" czy też (najwybitniejsze moim zdaniem) ,,Prawdziwy opis wypadku z. P. Waldemarem" oraz ,,Zagłada domu Usherów".

Każde z opowiadań tego autora charakteryzuje się idealną porcją grozy, mniejszą lub większą ilością makabry, słuszną porcją tajemniczości, wyczuwalną nutką nieprzewidywalności oraz pewnego rodzaju surrealizmem, symbolizmem i często czystą, ale wysmakowaną abstrakcją.

Jego słowa zmuszają do zaangażowania, a historie nie dają o sobie zapomnieć. I to dosłownie. ,,Opowieści niesamowite" prawdopodobnie nigdy nie opuszczą Waszej głowy. Gdy przeczytacie choć jedno z lepszych opowiadań, nawet jeśli się Wam nie spodoba, nie zapomnicie tej twórczości. Nawet jeśli miałaby być ona głęboko ukryta w podświadomości czy też zepchnięta do niechcianych wspomnień.
Czy warto?
Ilość makabry i grozy może wielu odrzucić. Ale, osobiście uważam, że warto zaryzykować.
,,Opowieści niesamowite" to jedna z najlepszych książek mojego życia.

Twórczość szokująca, ekspresywna, niezapomniana, hipnotyzująca i nieznudzona.

Nie jest jednak zagadką to, o czym pisał. Jeśli chciałbyś się tego...

Jedne opowiadania lepsze, inne gorsze, jak to przy zbiorze opowiadań.

Jedne opowiadania lepsze, inne gorsze, jak to przy zbiorze opowiadań.

Odróżnienie bystrego od analityka w Zabójstwie przy rue Morgue jak najbardziej na tak, pozostała reszta choć z nazwy niesamowita była dla mnie ciężka i usypiająca; jak Hitchcocka uwielbiam tak Poe nie przypadł mi do gustu

Słyszałam o autorze niniejszego zbioru dużo dobrego, dlatego - jako zagorzała fanka horroru - nie mogłam przejść wobec niego obojętnie. Tak się jednak złożyło, że proza Poe'go, choć niewątpliwie pełna pomysłów zaciągniętych z głębi wyobraźni, zupełnie mnie do siebie nie przekonała. Winowajcą jest tu toporny, "bełkotliwy" styl (tłumaczenie?),który nie pozwalał zatopić się w świecie przedstawionym, a zamiast tego skłaniał do walki o skupienie nad czytanym zdaniem.

Poe. Czy wybitny twórca gatunku, jak mówią? Nie oceniam. Ale...

No nie - nie dla mnie.

Styl autora potrafi naprawdę męczyć i szczerze mówiąc połowa opowiadań jest nijaka. Trochę nie rozumiem fenomenu pisarza, możliwe że jest to kwestia czasu w jakim pisał.
Jednak mnich M. Lewisa który jest jeszcze starszy a czyta się go zdecydowanie lepiej.

Zbiór świetnych opowiadań z dreszczykiem, charakterystycznych dla Edgara Allan'a Poe :-)

Ta książka to swoista sinusoida, niektóre powieści są przyzwoite inne dosyć kiepskie, większość łączy jednak wspólny mianownik – słabe zakończenie. Pisarz bardzo dobrze buduje fabułę po czym otrzymujemy jednozdaniowe zakończenie, niczym deus ex machina. Odnoszę wrażenie iż puenta nie gra tu głównej roli, byle by szybko i sprawnie zakończyć powieść. Jednakże, tak jak pisałem wyżej kilka pozycji jest wartych polecenia m.in. jest to: „beczka Amontillada”, „Serce oskarżycielem”, „Zagłada domu Usherów” czy też „Studnia i Wahadło”.

Faaajne! I klasyka i można się bać!

Faaajne! I klasyka i można się bać!

"William Wilson" 5/5⭐

"Zabójstwo przy Rue Morgue" 3.75/5⭐
"Tajemnica Marii Rogêt" 1.5/5⭐
"Skardziony list" 2/5⭐
"Ligeja"...

Gęsia skórka i dreszczyk. Czytać po zmroku dla lepszego efektu. Klimat grozy i doskonały język.

• Horror
  • Klasyka