Lemon Lady

Paula Uzarek Wydawnictwo: Empik Go literatura obyczajowa, romans
Empik Go
2023-11-15
2023-11-15

Okładka książki Szczypta magii Sandra Czoik, Ewelina Domańska, Natalia Hermansa, Katarzyna Jakubowska, Anett Lievre, Katarzyna Muszyńska, Camille O'Naill, Beata Sagan, Daria Smolarek, Paula Uzarek, Magdalena Wojtkiewicz
Szczypta magii Sandra Czoik, Eweli...
Cukierek albo ... Alexandra Claire, S...

"Lemon Lady" to książka pokazująca jak można się zatracić w show biznesie. Jak w dążeniu do kariery muzycznej można sprzedać duszę i zatracić siebie. Jest to również całkiem inna książka autorki, niż te co przeczytałam do tej pory.

Na początku nie rozumiałam wspomnień o Honoracie. Bliżej końca został wytłumaczony ten wątek. W książce też jest poruszone życie w małżeństwie, które się zamienia na koszmar.

Każda z bohaterek mierzy się z trudnościami i kłopotami. Najtrudniej jest im zachować siebie. "Lamon Lady" jest książką, którą powinna przeczytać, każda osoba, która marzy o karierze muzycznej. Jest tak znakomicie pokazane z czym się trzeba zmagać aby się utrzymać w topce oraz jaki ma to wpływ na rodzinę i przyjaciół. Osobiście zachęcam do poznania losów bohaterów, chociaż ja wolę fantastykę, nie mniej fajnie się czytało.

"Lemon lady" Paula Uzarek

To było moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki.
Książka wciągnęła mnie już od pierwszej strony.
Można ją potraktować jako swoistą przestrogę przed tym, jak bardzo można zachłysnąć się sławą i show-biznesem. Ile niebezpieczeństw czeka na młodą, niedoświadczoną osobę, która nagle, całkiem przypadkowo osiąga sukces. Bardzo zaciera się wtedy granica między dobrem, a złem. Płynie się z falą, tylko jak długo będzie trwał taki stan?
Dzisiaj jest się na topie, wszystko fajnie się układa, ale jeśli braknie ciężkiej pracy, asertywności i przestanie się słuchać wskazówek nauczycieli oraz opiekunów, wszystko może zakończyć się w jednej chwili.
Książka posiada 2 główne bohaterki. Z jednej strony mamy Glorię, która dzięki swoim zdolnością ma szansę osiągnąć sukces. Zaś z drugiej strony cofamy się kilka dekad wstecz i poznajemy nieco burzliwe i szalone losy Honoraty.

Co łączy obie te postaci? Po odpowiedź odsyłam oczywiście do książki :)

"Lemon lady" to bardzo ciekawa historia obrazująca ciemne strony show-biznesu oraz blaski i cienie sławy. Ukazuje jak bardzo ważne jest wsparcie najbliższych w drodze ku sławie, by w tym całym szaleństwie nie utracić siebie.

Książkę miałam okazję przeczytać w ramach booktour zorganizowanemu przez @czytam_dla_przyjemności.

"Lemon lady" Paula Uzarek

To było moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki.
Książka wciągnęła mnie już od pierwszej strony.

..."Chcę tak wpływać na ludzi muzyką. Wzruszać, zachwycać. Być blisko nich. Sprawiać, że będą wracać do domu szczęśliwi. Rezonować z ich duszami. To jest to, co chcę robić"...

Gloria jest dziewczyną, która dopiero wchodzi w dorosłość. Jej atutem jest piękny głos, którym urzeka słuchaczy. Muzyka to jej świat, bez którego nie wyobraża sobie życia. Dlatego z ogromną radością przyjmuje ofertę nauki śpiewu u znanej krakowskiej nauczycielki. Ta decyzja zmienia jej życie. Dziewczyna dzień po dniu pnie się po szczeblach kariery. Jednak w pewnym momencie orientuje się, że cena za sławę jaką przyjdzie jej zapłacić będzie wysoka.
Z przyjemnością zaglądałam za kulisy oraz podglądałam życie prywatne i zawodowe gwiazd muzyki. Ich życie wcale nie jest usłane różami, bo oprócz ciężkiej pracy ukierunkowanej na sukces, to czeka na nich wiele pułapek jak alkohol i narkotyki, które mogą sprowadzić na dno.
Paula Uzarek przedstawiła historię nie tylko Glorii, ale i kuzynki Sandry i babki Honoraty. Każda z nich miała swoje marzenia i pasje. Podjęły decyzje, które nie zawsze były trafne, ale podyktowane były potrzebą serca.
"Lemon Lady" to dobra książka ukazująca realia sławy. Nie jest cukierkowo, tylko prawdziwie. Słychać muzykę, czuć emocję i doświadcza się klimatu lokali. Postacie są namacalne, zachowania realne, przez co książka nabiera autentyczności. Do tego autorka sprawnie posługuje się piórem, przez co czyta się płynnie.
Polecam!

,,Wszystko ma swoją cenę, a ceną rozpusty jest samotność".

Wydaje się, że niektórzy ludzie od urodzenia wiedzą czego pragną, czego chcą, kim chcą zostać w dorosłości. Ich życie układa się jak w bajce, idealnie składają się puzzle w ich życiu, kontakty, potem pieniądze i wpływy. Wydaje mi się, że tak właśnie było w przypadku głównej bohaterki Pauli Uzarek – Glorii, która znana jest pod pseudonimem Lemon Lady. Tylko czy to tak zwane szczęście i popularność, to tak naprawdę najlepszy cel na życie? Czy to powinno być jego kwintesencją?

Pierwsza fascynacja Glorii światem pełnym muzyki, zapowiedzi świetlanej kariery, talent, coraz większy rozgłos i marzenia napędzają bohaterkę, do szalonej pracy i kontraktu, który wart jest wielkich pieniędzy, co wybierze wschodząca gwiazda?

Po drugiej stronie showbiznesu stoi kuzynka Glorii, od początku przygląda się poczynaniom przyszłej gwiazdy. Wiernie chodzi na jej koncerty, wspiera w rozwoju i towarzyszy w lekcjach muzyki, żyje w cieniu Lemon Lady. Czuje się szara i niezdolna, nie wierzy w siebie. A czasem patrzy z przerażeniem na decyzje kuzynki, z jednej strony chce ją chronić, a z drugiej czeka aż ta się sparzy.

Jest jeszcze on Grzechu, każdy z nich widzi, mówi... Ale Gloria chce być mądrzejsza od wszystkich... Czy uda się ją ocalić przed nią samą?

Historia wydaje się bardzo realistyczna i możliwa, świat muzyki jest barwny, ale i trudny, by wkupić się w jego łaski. Trzeba mieć to coś by zaistnieć, nie tylko w muzyce, ale i w innych dyscyplinach, sporcie, kinie, telewizji itp. Nie każdy ma gen zwycięstwa, czy życia w ciągłym biegu, ruchu, podróży.

Z jednej strony można wynieść wiele mądrych spostrzeżeń z tej historii, nie mogę jej tego odebrać. Mnie jednak ta historia nie siadła, sama do końca nie umiem powiedzieć dlaczego.

Na początku audiobooka zgubiłam się w tym kto kim jest. Zastanawiałam się tylko co ma historia z XX wieku wspólnego z współczesną historią Glorii i właściwie nadal nie wiem. A słucham uważnie audiobooków. To bardzo mnie zapętliło w znalezieniu chronologii tej opowieści. Kilka wątków i relacji jest nagle uciętych i mimo że Gloria powinna być główną bohaterką, to tak naprawdę mamy dwie strony medalu i dwie narratorki. Po przesłuchaniu nie rozumiem tego zabiegu. To samo jest z postacią (wybaczcie uproszczenie) rodziny, jest. Owszem, ale zbyt słabo rozwinięty. Ponieważ w powieści kreowany jest wizerunek, że bohaterka, chociaż jest dorosła, to ma być bardzo uzależniona od rodziców. To jest bardzo sugerowane na początku, potem ta wpływowa rodzina nagle się rozmywa. Nagle apokalipsa, córka się przeciwstawia, a potem ameby. Przepraszam, za określenie, ale moimi zdaniem bardzo jest to niedopracowane jeśli dokładniej się temu przyjrzeć.

Myślę, że młodych czytelników może zainteresować. Szczególnie osoby, które myślą o muzycznej karierze i rozwoju. Może je przetrzeć...

Nie zachwyciłam się...

,,Wszystko ma swoją cenę, a ceną rozpusty jest samotność".

,, Drugie uderzenie serca.Oślepił ją blask tak intensywny, jakby zobaczyła samego Boga. Patrzyła prosto w to światło, choć bolały ją od tego oczy. Reflektor grzał niczym piec.Po plecach momentalnie zaczęły jej cieknąć stróżki potu , jednak ignorowała piekielne gorąco. Uwielbiała te pierwsze chwile na scenie, gdy wyczuwała energię tłumu i intuicyjnie układała w głowie słowa, które wypowie do fanów "

Ludzie są jak melodie, ukryte na partyturze utkanej z marzeń. Niedbale ułożone na kartce nuty, które układają się w piosenkę. Może ona opowiadać o stracie, o walce, o przyjaźni i miłości. Może być ona smutna, piękna, straszna, tragiczna czy romantyczna. Zupełnie jak życie, bo to również absolutnie nie jest jednowymiarowe. Lubi zaskakiwać. Czasem pozwala rozwinąć skrzydła, a czasem wręcz przeciwnie. Strąca w przepaść. Albo utrzymuje na krawędzi...

Muzyka od zawsze grała Glorii w duszy. Jest nieodzowną częścią niej .Szczęśliwym zbiegiem wydarzeń otrzymuje szansę kształcenia śpiewu jazzowego u pani Bernadetty. Tam spotyka swojego późniejszego najlepszego przyjaciela Grzecha. Potem wyjeżdża z rodzinnego miasteczka i wreszcie może odetchnąć pełną piersią. Zaczyna życiem o jakim zawsze marzyła. Brzmi jak bajka? Możliwe, ale niestety nią nie jest. Bo co jeśli pod wpływem ekscentrycznego producenta jej kariera gwałtownie nabiera rozpędu, a życie zaczyna wymykać się jej z rąk, gdzieś pomiędzy kolejnym koncertem, wewnętrzną walką, miłością, wypitym drinkiem, a wciągniętą kreską?

Z drugiej strony mamy ją. Sandrę. Starszą od Glorii kuzynkę. Rozsądną, ułożoną i tradycyjną. Mimo spokojnego życia nie jest ona jednak szczęśliwa. Duszone w jej wnętrzu marzenia, uczucia i chęć niezawiedzienia rodziny ze wszystkich sił, powoduje że czuje się jak ptak w klatce, a jej serce zatruwa się jadem...

I wreszcie ona. Prababcia Honorata. Uzdolniona muzycznie kobieta zbyt nowoczesna jak na swoje czasy. Zakochana w muzyce i w kobiecie, z którą nie powinno połączyć jej romantyczne uczucie.

Historie przeplatają się, wątki psychologiczne są znakomicie poprowadzone, a każde zdanie pełne jest emocji w tej pełnej muzyki powieści od @paula.pisze
której mam zaszczyt patronować ❤️

Polecam! 🍋

Kariera muzyczna — marzenie i wybawienie czy udręka i koniec?

RECENZJA PATRONATU MEDIALNEGO
Premiera: 15.11.2023 r.

Światowa kariera czy chociaż duża rozpoznawalność to marzenie praktycznie każdego wschodzącego twórcy. Wybić się jest jego głównym celem, a zebrać rzeszę fanów osiągnięciem, którym można się chwalić. Czy jednak zawsze warto ślepo iść za marzeniami? Czy kariera muzyczna zawsze faktycznie da szczęście? Tego tematu podejmuje się w swojej najnowszej powieści Paula Uzarek przedstawiając nam młodą dziewczynę — piosenkarkę z pasji i zamiłowania.

Gloria zawsze kochała śpiewać, a występowanie na dużych scenach byłoby spełnieniem jej marzeń. Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności zostaje zauważona w tym ogromnym muzycznym świecie, a jej talent dostrzeżony. To dzięki temu dziewczyna ma szansę pokazać się szerszej publiczności i zaprezentować swoje świetne zdolności wokalne. Świat muzyki i show — biznesu wciąga Lemon Lady coraz bardziej sprawiając, że odkrywa również jego mroczne, tajemnicze i niebezpieczne zakamarki. Nie sprawia to jednak, że Gloria odpuszcza... Czy dziewczyna faktycznie podejmuje dobrą decyzję, za wszelką ceną goniąc za swoimi marzeniami? Czy muzyczny świat przyniesie jej szczęście i spełnienie? Czy może powinna tak jak Sandra, jej kuzynka, zdecydować się na bardziej tradycyjny sposób życia?

Paula Uzarek zestawia ze sobą dwie zupełnie inne rzeczywistości i pokazuje je Czytelnikowi na zasadzie dużego kontrastu. Rozpoczynając od różnic w charakterach Glorii i Sandry, przechodząc przez ich sposób życia, a na marzeniach i sposobie na poszukiwanie szczęścia kończąc. Jest to ciekawe spojrzenie na świat nie tylko celebrytów, muzycznej kariery i pogoni za marzeniami, ale również zwykła, wydawać by się mogło szara rzeczywistość. Powieść zostawia Odbiorcę z refleksją co faktycznie daje w życiu szczęście i jak powinno się do niego dążyć.

"Lemon Lady" napisana jest świetnie i lekko. Czas z lekturą uważam za bardzo przyjemny i udany. Kreacji bohaterów nie można nic zarzucić, a za zdecydowany plus można uznać to, że raz się ich lubi, a raz ma się ich kolokwialnie mówiąc po prostu dość.

Jeśli miałabym krótko napisać, o czym przeczytacie w "Lemon Lady" to przedstawiłabym Wam ją jako muzyczną powieść o samotności w świecie pełnym ludzi, marzeniach, które nieraz trzeba przewartościować i pozorach, które nierzadko mylą. Zdecydowanie polecam i zachęcam do lektury!

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od Autorki.

Kariera muzyczna — marzenie i wybawienie czy udręka i koniec?

RECENZJA PATRONATU MEDIALNEGO
Premiera: 15.11.2023 r.

“Lemon lady” to przestroga dla wielu osób, tych co wkraczają w świat show-biznesu, ale też i ich rodziców. Autorka pokazuje jak łatwo stracić rozeznanie co jest dobre, a co złe, ale też jak ważne jest wsparcie rodziny, szczerość, silne zasady moralne i asertywność. Pokus czyha wiele i dużo nie trzeba, by zacząć staczać się. Sławą można łatwo zachłysnąć się, a życie pokazywane publiczności wcale nie musi być prawdziwe.

Ciekawym zabiegiem jest retrospekcja i przybliżenie losu Honoraty. Jej życie było burzliwe, pełne pasji, ale też rozgoryczenia.

“Lemon lady” to historia pokazująca blaski i cienie sławy. Ale też udowadniająca, że dzięki wsparciu rodziny i przyjaciół można podjąć trud walki o siebie. Pokazująca, że poczucie własnej wartości, niezależność oraz zasady moralne determinują nasze życie i mogą uchronić nas przed kłopotami.

Wpadł mi ostatnio w... uszy 😉 audiobook "Lemon Lady" autorstwa Pauli Uzarek. Powieść z motywami muzycznymi, to tak w wielkim skrócie, ale nie mogłam nie pokusić się o króciutką recenzję 🙂

"...Sceniczne zwierzę we mnie siedzi, we mnie gra..."

Nie wystąpiła w popularnym talent show muzycznym. Nie wrzuciła rolki z wykonaniem piosenki, które zawojowało Internet. Została po prostu zauważona. Przez kogoś, gdzieś tam na ślubie, jako solistka chóru kościelnego. Pojawienie się kogoś takiego, przypadkowego obserwatora, może okazać się przełomowe w życiu człowieka, w tym przypadku młodej dziewczyny, bez względu na sferę działania, która w przypadku bohaterki sprowadza się do muzyki. W dość euforycznym stylu zarysowuje się wstęp tej książkowej suity. A może to intro ze składanki, na której nie znajdą się same szlagiery? Może, ale po kolei.

"...Jestem dobra, najlepsza, wygrana
Wokół szum, fleszów trzask
Wielki show..."

Dziewczyna dość niespodziewanie i niezauważalnie wkracza w świat muzyki. Rzecz ma miejsce w Krakowie, gdzie podejmuje naukę śpiewu. To ten etap, na którym wszystko jest takie nowe inspirujące i ekscytujące. Nagle okazuje się, że długo skrywane pragnienie wyrażania się poprzez śpiew nie jest tak do końca nieosiągalne. Co więcej, nowa wiedza zdaje się odsłaniać nowe horyzonty. Dla Glorii jest to zdecydowanie nowy i wymagający etap życia; z jednej strony śpiew, z drugiej strony studia, które musiała podjąć, jako warunek postawiony przez surowych, konserwatywnych rodziców. Gloria nie jest zupełnie osamotniona w nowym dla siebie mieście; jest pod swego rodzaju pieczą swej kuzynki, która z radością towarzyszy Glorii.

Dźwięki wypełniają cały świat dziewczyny. Wizyty w klubie jazzowym to istna uczta dla rodzącej się wokalistki. Ten muzyczny świat pochłania ją zewsząd, pytanie, czy nie zbyt gwałtownie, bo jak nie wejść w otwarte drzwi do sławy, u których progu na straży stoi producent muzyczny, czyli ktoś bardzo ważny w świecie artystycznym. Być może jeszcze odległa, ale jednak pojawia się perspektywa wielkiej sławy. Jak będzie wyglądała droga do spełnienia największego pragnienia- bycia gwiazdą? Czy kariera zostanie drogo okupiona, czy "wpadnie" łatwo niczym melodia w ucho? Kuzynki, bohaterki powieści, a zwłaszcza Gloria, doświadczy gatunkowych rozmaitości ze strony muzyki, którą specjalnie dla niej zagra samo życie.

Zaskakujące, ale jakże ciekawe są te fragmenty powieści, w których daje się posłyszeć głos dawności, bo taki retrospekcyjny bohater ciekawie oddaje to, z czym nasza współczesna dziewczyna również się mierzy. Ale wracając do tu i teraz, to pozwolę sobie napomknąć, że wśród pozornie błahych spraw (błahe dla kogoś stojącego z boku, dla artysty muzyka to cały świat),są naprawdę ciężkie tematy, jak używki, alkohol oraz kwestie zazdrości, szantażu, presji społecznej, przemocy. Zastanawiające jest, że obrót rzeczy w sprawach miłosnych, które chcąc nie chcąc zawsze gdzieś są, ale w kontekście głównej bohaterki jest nieco inaczej. Inaczej i kropka, bez zdradzania szczegółów.

"...Jest już za późno
Nie jest za późno
Jest już za późno
Nie jest za późno..."

Na okładce blond kociak — zrobiona, taka glamour i w ogóle. Mogą nasunąć się skojarzenia, że powieść płytka, a w główce gwiazdeczki nie wiele. Tu przychodzi na myśl powiedzenie, że nie ocenia się książki po... i tak faktycznie jest. Wbrew wymownej frywolności dziewczyny, powieść obnaża zachowania ludzi z artystycznego światka, pokazuje, że drobne kroczki mogą szybko zaprowadzić do katastrofy. Ta historia jest też sui generis przestrogą, że cena, jaką przychodzi zapłacić za sukces, sławę, realizację marzeń jest niezwykle wysoka. Takie gwiazdy przecież non stop pojawiają się na ekranach naszych odbiorników, w internetowych portalach plotkarskich i nie tylko. Przypuszczalnie są wśród tych młodych piosenkarek takie, które podzielają doświadczenia naszej Lemon Lady, którą Paula Uzarek nakreśliła jak żywą, aż w niektórych momentach w myślach zaczęły mi się pojawiać nazwiska z rodzimej sceny muzycznej. Porzuciłam jednak te paralele, bo fabuła książki frapowała mnie zdecydowanie bardziej.

Gustuję w powieściach biograficznych, zwłaszcza artystów, których dorobek mogłam podziwiać na srebrnym ekranie bądź w postaci wspaniałej muzycznej twórczości, zdarza mi się podglądać kulisy ich pracy, więc książka "Lemon Lady", która w sposób fabularny zabiera czytelnika do takiego świata, od razu wzbudziła moje zainteresowanie. A po jej lekturze miałabym ochotę na coś podobnego, może na przykład z bohaterem płci odmiennej. "Cytrynową dziewczynę", że tak sobie pozwolę ją spolszczyć na moment, zaliczam do udanych lektur i studzę emocję, bo zakończenie było mocne, zaskakujące i naprawdę niespodziewane. Sam audiobook bez zarzutów, ładny głos, czyściutko, dykcyjnie perfekt, interpretacja w porządku, w normie.

Trzy zamieszczone wyżej cytaty nie pochodzą z książki Lemon Lady, ale z piosenek wykonywanych przez M. Boras, których słowami chciałam urozmaicić moją recenzję o książce, a ponieważ są tak trafne, nie mogłam ich nie zamieścić.

"...Sceniczne zwierzę we mnie siedzi, we mnie gra..."

Jestem świeżo po przeczytaniu i serdecznie polecam. Styl autorki pozwala płynnie lecieć po kartkach książki. Powieść ukazuje ważne aspekty sławy, nie da się od niej oderwać. Zaciekawia. Muzyka leje się strumieniami i razem z bohaterką można zatopić się w świecie dźwięków. Bohaterowie są prawdziwi, uczucia namacalne, klimat wyczuwalny. Jest wszystko co czyni książkę dobrą. To nie jest banalna i słodka obyczajówka, tylko kawał dobrej historii wschodzącej gwiazdy wraz z całym kolorytem sławy. Polecam.

Jakąkolwiek drogą podążamy, cokolwiek robimy, w jakie relacje wchodzimy bardzo ważna jest uważność oraz świadomość i możliwość otrzymania wsparcia. Przemoc może wyglądać bardzo różnorodnie, może czaić się za kulisami wielkiej kariery, ale też w domowym zaciszu. Żadna ofiara nie wybiera świadomie kontaktu z osobą przemocową. Każdy pragnie szczęśliwego i dostatniego życia. Czasami wydaje nam się, że droga, którą obraliśmy to właśnie ta właściwa. Jeśli odkryjemy, że jednak się pomyliliśmy musimy mieć możliwość naprawienia swoich błędów, mieć przy sobie bliskich. O takich problemach jest najnowsza powieść Pauli Uzarek zatytułowana „Lemon Lady”.
Tytuł jest intrygujący i sugeruje kontakt z wielkim światem. Wielu osobom pewnie przywodzi na myśl amerykańskie realia. Nic bardziej mylnego. Nasze otoczenie jest równie ciekawe oraz pełne wyzwań. Zwłaszcza dla bohaterów pochodzących z prowincji i pragnących wyrwać się z małych miasteczek. Jednym udaje się to lepiej, innym gorzej. Jedni uciekają w wielki świat, inni powracają w rodzinne strony. Każdy w pewien sposób jest przekonany, że wybrał właściwie. Wszystko do czasu, kiedy ludzie z otoczenia zaczną pokazywać swoje prawdziwe twarze.
Historia pozornie jest banalna. Poznajemy tu dwie młode kobiety: Glorię i Sandrę. Niewielka różnica wieku oraz bliskie pokrewieństwo sprawiają, że są ze sobą bardzo blisko i dzielą się ze sobą każdym doświadczeniem, cieszą swoimi sukcesami. Pochodzące z małego miasteczka, religijnej rodziny, w której tradycyjne wartości są bardzo ważne są od najmłodszych lat wychowywane na grzeczne dziewczynki i dobre żony. Mają być ciche, posłuszne, pokorne, skromne i pobożne. Kształtowanie tych cech sprawia, że Gloria jest członkinią chóru, w którym czasami śpiewa solo. Właśnie jeden z występów w czasie jakiegoś ślubu staje się punktem przełomowym w jej życiu: znawca głosu proponuje jej rodzicom lekcje u jego żony. Przeciwni do tej pory rodzice dają się przekonać. To sprawia, że Gloria będzie mogła poznać Kraków i wejść w jego artystyczny światek. Wszystko przy udziale Sandry, która ma się opiekować młodszą kuzynką.
Widzimy rozwijającą się między nimi więź, która zostaje poddana próbie, gdy przyszła wokalistka poznaje producenta otwierającego przed nią drzwi do kariery, a druga z kobiet konserwatywnego chłopaka. Wyskoki Glorii, jej styl życia, związek z kobietą, przyjaźń z homoseksualistą stają się elementami oddalającymi od bliskich. Młoda kobieta ze strony rodziny czuje presje, której wie, że nie podoła. To ułatwia innym wywieranie na nią wpływu. A to już tylko krok do odcięcia się od osób, od których mogłaby dostać jakiekolwiek wsparcie. Wydaje nam się, że lepszą drogę obrała jej ustatkowana kuzynka, która ma prowadzić nudne życie szczęśliwej żony. Tylko czy mąż zakazujący wszystkiego może dać szczęście?
Paula Uzarek podsuwa czytelnikom bardzo ważną i pouczającą lekturę: osoby wkraczające w dorosłą, samodzielną drogę zobaczą jak niesamowicie ważna jest asertywność, pokazanie bliskim, że nie mogą uzależniać miłości od tego, czy się podporządkują. Dorosłym, a szczególnie rodzicom nastolatków pokazuje, że brak wsparcia to rzucenie dziecka na pożarcie drapieżnemu światu. Historia współczesnych kobiet przeplata się z życiorysem ich babki, która miała zamiłowanie do muzyki oraz ze względu na pozycję społeczną, opinię musiała poślubić kogoś kogo tylko lubiła i kto wydawał się mieć podobne do niej zainteresowania. Pisarka pokazuje jak niesamowicie ważna w życiu kobiet jest niezależność, możliwość dbania o własne finanse, rozwijanie talentu i życie z osobą, którą się kocha. Okazuje się, że mimo upływu lat ciągle jesteśmy ograniczane. Kolaboracja z przemocowym społeczeństwem prowadzi do zrywania relacji i sprawia, że bohaterki pozostają bez wsparcia. Przyjaźń, miłość i siostrzane relacje to wartości, które mogą pomóc nam się wyzwolić, dadzą siłę do walki o siebie i bliskich. Zobaczymy też jak bardzo ważne jest zrozumienie swojej wyjątkowości, odkrywanie talentu, podążanie za nim i nie zastanawianie się czy będzie on dobrze oceniony przez otoczenie.
Paula Uzarek zastosowała tu ciekawą narrację pozwalającą nam na zobaczenie wycinka świata trzech kobiet. Niby widzimy je pokazane przez trzecioosobowego narratora, ale jest on wszechwiedzący, czyli pozwala na poznanie odczuć, myśli i pragnień bohaterek. Zestawienie tego z oczekiwaniami otoczenia daje ciekawy efekt oraz bardzo ważne przesłanie. Zakończenie jest wymowne i zdecydowanie poruszające. Zobaczymy tu, że nie ma wyborów idealnych. Każdy może przyczynić się do katastrofy. To czy uda nam się ją obrócić w sukces zależy od naszego otoczenia. A tu niesamowicie ważną rolę powinni odegrać najbliżsi, czyli rodzice i inni krewni. Czy zawsze o tym pamiętamy w kontakcie z naszymi dziećmi? Jakimi jesteśmy rodzicami? – to pytania, które pojawią się w czasie lektury i dobrze, abyśmy byli ze sobą szczerzy, bo wtedy mamy szansę wiele naprawić.
Paula Uzarek pokazuje nam świat międzyludzkich relacji. Mamy tu bardzo prawdopodobną historię, w której rodzice potrzebują głosu z zewnątrz, aby zainwestować w lekcje córki. Do tego zobaczymy jak zazdrość może niszczyć to, co zbudowało się przez wiele lat. Pisarka uświadamia nam, że nie ma nic złego z tej emocji dopóki będzie ona dla nas motorem napędzającym do działania, a nie przyczyniającym się do rodzących frustracji. Czyjś sukces może być dla nas inspiracją, jeśli zechcemy spojrzeć w głąb siebie. Bez tego czeka nas zaprzepaszczenie szans i obwinianie innych o własne niepowodzenia.
„Lemon Lady” to świetna, wciągająca i motywująca do działania lektura. Tchnie z niej energia. Gloria będąca główną bohaterką wydaje się zarażać nas swoją miłością do muzyki. Ten klimat podkreślają też poszczególne rozdziały, których tytuły pochodzą z różnych piosenek. Wśród artystów wspominanych przez autorkę znajdziemy Madonnę, Led Zeppelin, Marylina Mansona, Miley Cyrus czy Maneskin z charyzmatycznym wokalistą Davidem Damiano.

• Brak?
  • Obyczajowe