Ślady dusz: Podszewka zaświatów. Tom 3

Okładka książki Ślady dusz: Podszewka zaświatów. Tom 3 Paula Uzarek
Okładka książki Ślady dusz: Podszewka zaświatów. Tom 3
Paula Uzarek Wydawnictwo: Empik Go Cykl: Ślady dusz (tom 3) fantasy, science fiction
Ślady dusz (tom 3)
Empik Go
2022-12-02
2022-12-02

Okładka książki Szczypta magii Sandra Czoik, Ewelina Domańska, Natalia Hermansa, Katarzyna Jakubowska, Anett Lievre, Katarzyna Muszyńska, Camille O'Naill, Beata Sagan, Daria Smolarek, Paula Uzarek, Magdalena Wojtkiewicz
Szczypta magii Sandra Czoik, Eweli...
Cukierek albo ... Alexandra Claire, S...

Trylogia fantasy, z szamanami, wierzeniami, wiedźmami, z klątwami, darami i zwierzakami.

Główny bohater to Adam, który mieszka w domu zmałej babci, a jego życie zmienia pewien kot, który nagle pojawia się w jego życiu.

Adam z początku wydał mi się jakiś taki nijaki, niemęski, niezdecydowany, nie polubiłam go.
Ogólnie drugi tom był (według mnie) ciekawszy niż pierwszy a już w trzecim to wszystko ładnie się rozwiązuje i momentami można poczuć nawet dreszczyk.

Bardzo sympatyczna lektura, jeśli lubicie takie klimaty to sprawdźcie. Można przeczytać, albo przesłuchać.

Ogólnie drugi tom był (według mnie) ciekawszy niż pierwszy a...

Przesłuchałam ostatni tom "Śladów dusz" Pauli Uzarek w aplikacji Empik Go. W tej części trylogii Adam Karski przenosi się w zaświaty, ale spokojnie, tylko duchem. To finalny krok do zostania pełnoprawnym szamanem. Aktywacja daru będzie go sporo kosztować. Najpierw musi zmierzyć się ze swoimi demonami, później okazuje się, że ta magia ma też inną cenę. W podszewce zaświatów Adam zostawi kogoś, kto jest dla niego ważny.

Ponownie spotykamy Damrokę, Sarę, Zoję, Hankę, Snowida. Pojawia się też nowa postać, potężny szaman Budzigost.

To chyba najbardziej emocjonująca część ze wszystkich. Być może za sprawą lektorki. Przygód Adama Karskiego wysłuchałam w autobusie. To najlepszy sposób na długą podróż. Można nadrobić lektury a przy okazji odciąć się od hałasu.

W najbliższym czasie będzie się pojawiać więcej recenzji audiobooków.

Żałuję, że to już koniec tego cyklu. Przywiązałam się do bohaterów i mam nadzieję, że jeszcze wrócą. Polecam serię.

"Ślady duszy. Tom 3. Podszewka zaświatów"

Trzecia i ostatnia część trylogii. Uważam, że w idealnym momencie zakończona. Co miało zostać napisane- zostało napisane, a kolejna część mogłaby tylko zepsuć całokształt, który jest pozytywny. Tak jak i poprzednie części mamy tu podróż w zakamarki magii, niepewność, zagadkę i...frustrację. Ta ostatnia to moja 😂 Jak można być dorosłym mężczyzną, a zachowywać się jak dziecko we mgle. Serio, w tej części miałam dość Adama, bardzo działał mi na nerwy. Na końcu troszeczkę ocieplił swój wizerunek w moich oczach, ale muszę przyznać, że w poprzednich częściach bardziej go lubiłam.
Niemniej książkę czyta się z zapartym tchem, akcja leci jak pendolino na polskich torach więc jest miło i przyjemnie. Brakowało mi więcej namiętności- jednak po trzecim tomie spodziewałam się już konkretnego wybuchu miłości. No cóż...nie można mieć wszystkiego 😂
Za oknem robi się już cieplutko, a ta powieść idealnie nastraja na zbliżające się pogodne dni. Przekonajcie się sami 😉

"Ślady duszy. Tom 3. Podszewka zaświatów"

Nie spodobała mi się ta część jak poprzednie. Nie podobał mi się kompletnie wątek podróży bohatera.

To chyba moja ulubiona część Śladów dusz, ponieważ Adam zabiera nas w Zaświaty. Jakże interesująco było zobaczyć to miejsce innymi oczami, jakże inna wizja towarzyszy Pauli Uzarek! Poza tym Adam się zmienia, to widać i czuć, dojrzewa do pewnych sytuacji, wokół niego pojawiają się ludzie, którzy, jeśli bohater zechce, naprowadzą go na odpowiednią ścieżkę. Jak zawsze kocham postacie kobiece w tej książce, to się nie zmienia :) Polecam!

W tej części Adam dowiaduje się, że jest sposób, by odzyskać utracony fragment duszy i odwrócić klątwę. Niestety wymaga to od niego zmierzenia się ze swoimi demonami.

Odbywa w tym celu niebezpieczną podróż do Podszewki Zaświatów.
Jest to miejsce pomiędzy światami, gdzie bohater musi odnaleźć się w wykrzywionym odbiciu naszej rzeczywistości.

Tutaj nic nie jest pewne. Można spotkać niezwykle abstrakcyjne stwory i nowe niebezpieczeństwa. Są też istoty przybierające postać osób, którym Adam w rzeczywistym świecie ufa.

Czy tutaj także powinien?

Jak przebiegła ta przygoda i jaką będzie musiał zapłacić cenę, by wrócić do domu?

Akcja w tej części rozwijała się powoli. Może nawet trochę za wolno jak dla mnie. Jednak od momentu przejścia do duchowego świata coraz bardziej mnie ta historia wciągała. Ten abstrakcyjnie fantastyczny świat bardzo mi się podobał. Spotkane tutaj odklejone od rzeczywistości istoty cudownie budowały tajemniczy klimat.

Przygoda Adama w oczywisty sposób przypominała mi podróż tarotowego głupca przez kolejne arkana. Symbolicznie musiał dokonywać często niełatwych wyborów, by odkryć siebie na nowo. Wiele ta podróż go kosztowała. Mimo to, dzięki wsparciu najbliższych nawet w najtrudniejszych momentach odnajdywał w sobie nowe siły.

Co do bohaterów, to muszę przyznać, że z jakiegoś niezrozumiałego powodu od początku średnio polubiłam się z Sarą 🙈 Wiem, że jest to bardzo pozytywna i kolorowa postać, jednak chyba za bardzo różnimy się charakterami. Myślę, że to udowadnia jak bardzo wyrazistą bohaterkę autorka potrafiła stworzyć. Ja przez całą trylogię znacznie lepiej dogadywałam się z Zoją❤️

Paula Uzarek stworzyła naprawdę ciekawą rzeczywistość i te książki dały mi wiele przyjemności podczas czytania. Każdy z tomów był inny a moim ulubionym jest tom 2❤️

Po przeczytaniu ostatniej części trochę czuje niedosyt, ponieważ mam wrażenie że ta historia ma jeszcze spory niewykorzystany potencjał. Liczę, że może kiedyś będę jeszcze miała okazje poznać dalsze losy bohaterów.

Odbywa w tym celu niebezpieczną podróż do Podszewki Zaświatów.

Tutaj nic nie jest pewne....

💜,,Kiedy dwie bliskie ci kobiety, w dodatku obdarzone magicznie, od kilkunastu minut w milczeniu stoją z założonymi rękami i zaciętymi minami przed niepozorną kapliczką, a intuicja każe jak najszybciej się stamtąd oddalić, uciekaj."💜

Podszewka Zaświatów Pauli Uzarek jest trzecim tomem Trylogii Ślady dusz. Jest to cykl opowiadający o losach Adama Karskiego, który w wyniku dziwnych, nieprzypadkowych zdarzeń dowiaduje się, iż posiada magiczny dar. W trzecim tomie musi poradzić sobie z odkręceniem skutków klątwy. W tym celu wyrusza do Przedpola Zaświatów. Co go tam spotka? Czy odnajdzie to, czego szuka? Co będzie zapłatą za spotkanie ze swoimi największymi demonami?

Pierwszy tom zaczynał tę opowieść. Wprowadzał, irytował brakiem odpowiedzi, lecz jednocześnie intrygował czytelników i głównego bohatera nieoczekiwanymi tajemnicami i magią. Drugi tom kontynuował historię Adama. Miał w sobie wszystko, czego brakowało mi przy Śladach dusz. Więcej magii, bliższe poznanie wiedźm i szamanów, odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, ale też niesamowicie magiczny klimat Kaszub, na które wyjechał Adam. Lecz jaki jest ten ostatni tom? Zawiódł? Zaskoczył? A może był lepszy?

Podszewka Zaświatów to całkowicie inny wymiar. To magiczna powieść obyczajowa o odkrywaniu siebie, swoich demonów i walką z nimi. Walką z tym, co nas przeraża, irytuje, co nas złości. Tytułową Podszewkę Zaświatów można interpretować metaforycznie za naszą podświadomość, która niekiedy podsuwa nam różne wizje rzeczywistości, a my musimy z nią walczyć.

Ten tom wyróżniał się oryginalnością i humorem, który powrócił. Uwielbiam poczucie humoru Pauli Uzarek. Zawsze potrafi mnie rozbawić, więc lepiej uważać w jakim miejscu czyta się jej książki, żeby potem nie wybuchnąć śmiechem np. w autobusie. Podobał mi się rozbudowany świat Przedpola Zaświatów. Podróż po nich z Adamem była nie tyle co ciekawa, co magiczna. Może z pozoru wiele się nie działo, ale ile się działo we wnętrzu naszego głównego bohatera. I to było ciekawe. Sam ten świat został opisany barwnie i intrygująco. Zważając na to, iż jest to jakieś odbicie naszego rzeczywistego świata. Doceniam też, iż autorka wykłada nam większość kart na stół, więc w końcu nadchodzi czas nie na pytania, a odpowiedzi na nie. Tajemnica, dlaczego nikt nie mógł wiele powiedzieć na temat daru Adamowi - zaskoczyła mnie, lecz w zasadzie to było oczywiste i można było na to wpaść.

Mimo iż całość mi się podobała to uważam, że jest za krótka. Uwielbiam ten świat i bohaterów, dlatego żałuję, iż całokształt nie został bardziej rozbudowany, bo chętnie poczytałabym więcej o świecie wiedźm, szamanów, sekretach rodzinnych, różnych ceremoniach szamańskich czy wiedźmich i o samych bohaterach, a zwłaszcza o Damroce, Hance oraz Sarze, która jest bohaterką szaloną, radosną i wnoszącą pozytywną energię.

🌸,,– Słyszałam, że jak potłuczesz zastawę wiedźm, to trzeba je zakopać – wyjaśniła.
– Szczególnie, jeśli od dawna nie żyją – mruknąłem z przekąsem.
– Łupiny porcelany, głupku, nie wiedźmy – dodała z chichotem."🌸

Jeśli chodzi o bohaterów to w tym tomie najbardziej polubiłam Hankę i Sarę. Szkoda, że prawie wcale nie było Damroki, bo jej postać jest taka ciekawa i intrygująca, że wiele można byłoby o niej napisać. Adam jest tutaj najlepiej wykreowanym bohaterem z wiadomych powodów, a ten tom jest dla niego prawdziwą drogą do głębszego zrozumienia nie tylko siebie, lecz także swojego daru. Ciekawa została przedstawiona droga od nie wierzenia, aż do zaakceptowania. Muszę docenić fakt, iż zwierzęta są tutaj pełnoprawnymi bohaterami. Ogromnie mi się to podoba! Zwłaszcza, że ma to duże znaczenie dla całości. Uwielbiam Ninję i Syriusza.

Reasumując Podszewka Zaświatów to przyjemna, magiczna powieść obyczajowa o wiedźmach, szamanach i Przedpolu Zaświatów, a wszystko to zostaje podane z dawką humoru i dobrej zabawy. Bawiłam się świetnie czytając tę serię i żałuję jedynie jednego, że to już koniec tej przygody, a jednocześnie początek, bo już nie mogę się doczekać kolejnych powieści Pauli Uzarek, które z pewnością ukażą coś nowego i ciekawego. Ode otrzymuje 7,5/10🌸

Niecierpliwie wyczekiwałem kolejnej książki, Pauli Uzarek, z serii Ślady Dusz - Podszewka Zaświatów. Zakończenie drugiego tomu tylko zaostrzyło mój czytelniczki, nieposkromiony apetyt. Polubiłam w niej wszystkich bohaterów, prócz Damroki, więc szczerze mówiąc nie spodziewałam się, że znów spotkam ją na kartach tej powieści. Czy się myliłam wiedzą tylko ci, którzy lekturę mają już za sobą!
Paula jak zwykle spisała się na medal! Adam w tej części odbędzie niesamowita podróż w głąb siebie. W głąb świata, który sam wykreuje. Co się zdarzy w tym dziwnym wymiarze? Jak długo tam zabawi i czy otrzyma to czego tam szukał?
Jak na mój gust w tym tomie jest bardzo mało Zoi. Liczyłam trochę na rozwinięcie tego wątku romantycznego. Tu autorka postanowiła opowiedzieć historię człowieka, który odbywa Podróż w głąb siebie, swojego drzewa genealogicznego. Adam na kartach tej trylogii poznaje wielu ludzi, których wcześniej postrzegałby jako dziwnych i nieciekawych. Zdobywa nowych przyjaciół wśród zwierząt, nawet tych których początkowo nie znosi. Zmienia się jego charakter i sposób patrzenia na świat. Początkowy mieszczuch wydaje się być odległym wspomnieniem, nierzeczywista ideą.
Chcę podziękować Pauli za napisanie tak dobrych książek, a co ważniejsze wydanie ich, tak by mole książkowe mogły siedzieć kilka wieczorów z Adamem, Zoją, Sarą czy Hanką.
Mam wrażenie że autorka z książki na książkę pisze coraz lepiej i ciekawiej, tym bardziej czekam z niecierpliwością na kolejne nowe powieści, które tworzy!
Polecam nawet tym, którzy jakoś szczególnie nie lubią magii i książek utrzymywanych w tym klimacie. Czasami warto dać szansę czemuś nowemu i nieznanemu.

Pierwsza część wow, coś nowego innego. Druga ech... Może być, choć czegoś brakuje, ale w sumie miło się słuchało jakaś intryga była, kilka zwrotów akcji, fajny sex więc ok, jest ok. Dam szansę. Ale teraz?! Co to miało być? Gdzie te wszystkie postacie, gdzie ten świat, szaleństwo, intryga, zwroty akcji? Przepraszam ale Alicja była ciekawsza chodząc po magicznym świecie niż teraz, słuchałam, słuchałam czekając na ciąg dalszy i nagle koniec. Patrzę no nie, to wszystko, finałowa część? Nie, nie, nie, nie! Nie miałam jakiś wielkich oczekiwań ale tego się nie spodziewałam. Jest mi przykro bo historia ma ogromny potencjał tylko... umarło...

Adam pragnie poradzić sobie ze swoją klątwa wobec czego udaje się do zaświatów. Czy poradzi sobie z niespodziankami jakie na niego tam czekają?

Sięgając po trzeci tom, po bardzo udanym środkowym tomie, liczyłam na efekt wow. Akcje, która porwie mnie w wir magii. Niestety, zawiodłam się ogromnie. "Podszewkę zaświatów" przesłuchałam, starałam się też czytać to czego niedosłuchałam... Stanęłam przed wielkim problemem, bo ja tej książki nagle nie skumałam. Tak właściwie to nie wiem o czym była ta finalna część. Liczyłam na sporo intryg, na magię od której zapłonę wręcz. A tutaj spokój i chasanie (niczym sarenka) po zaświatach. Na bogów! No nie, ta część to dla mnie zdecydowanie za mało...

Odnosząc się do całej serii, to myślałam że będzie bardziej słowiańsko, bardziej czarownie. Adam jako bohater był czasami mega irytujący, ale i też był oryginalny. Niestety na tle żeńskich bohaterek wypada on jednak blado. Najbardziej w moim umyśle utkwiła Damroka i wydaje mi się, że jej postać nie została w stu procentach wykorzystana. I tak jak wspominałam na samym początku, najlepsza częścią tej trylogii jest druga odsłona. Całościowo "Ślady Dusz" niestety mnie zawiodły, ale to pewnie przez moje wysokie oczekiwania.

• Klimaty słowiańskie i Slavic book
  • EmpikGo