Biedni ludzie

Okładka książki Biedni ludzie
Fiodor Dostojewski Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Koliber klasyka
199 str. 3 godz. 19 min.
Kategoria:
klasyka
Seria:
Koliber
Tytuł oryginału:
Бедные люди
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Data wydania:
1976-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1976-01-01
Liczba stron:
199
Czas czytania
3 godz. 19 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Andrzej Stawar
Tagi:
literatura rosyjska XIX wiek powieść listy powieść epistolograficzna
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
865 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
3145
926

Na półkach: ,

http://basiapelc.blogspot.com/2014/03/biedni-ludzie-fiodor-dostojewski.html

Niekrasow, który jako jeden z pierwszych dwóch osób przeczytał debiut Dostojewskiego "Biedni ludzie", powiedział: "Zjawił się nowy Gogol".

Dostojewski porusza temat ubóstwa, ale w swój psychologiczny sposób. Bohaterami są przyjaciele (dalecy krewni) Makary Aleksiejewicz Diewuszkin i Warwara Aleksiejewna Dobrosiełowa. Żyją niedaleko siebie ledwo wiążąc koniec z końcem.

W jakich warunkach życia jest im dane egzystować? Podam trzy przykłady (w utworze jest ich mnóstwo).
Najtańszy pokój z życiem kosztuje 35 rubli asygnatami (ledwo ich stać na opłaty).
Picie herbaty było prestiżem, na który rzadko kiedy mogli sobie pozwolić.
Kwiaty? Za dużo kosztują, niepotrzebnie kobiecie sprawiać taki prezent.

Książka ma formę korespondencji listowej pomiędzy dwoma bohaterami. Piszą o ciągłych problemach finansowych. Diewuszkin jest zubożałym urzędnikiem. W sieroctwie Warwary, próbuje on zastąpić jej rodzonego ojca. Nikt nie traktuje starca poważnie, w pracy nikt go nie szanuje. Jest bardzo dobrym człowiekiem, który próbuje odnaleźć we wszystkim pozytywny wydźwięk, tak, aby nie opaść w chmurę szarości, jaką spowija codzienność.

To książka między innymi przedstawiająca także perfidne zachowania lepiej usytuowanych pod względem finansowym osób. Ciotka przyjęła Warwarę, razem z matką pod dach, ale wymawiała im wszystko, każdy kęs.

Ludzkich uczuć w "Biednych ludziach" jest ogrom. Pewien pijaczyna bity przez żonę, przychodzi odwiedzać swojego syna - sąsiada Diewuszkina, żeby tylko na niego popatrzeć, wyżebrać od niego choć kroplę miłości i zrozumienia. Syn, kiedy jest w złym humorze potrafi ojca przegonić z mieszkania.

To bardzo smutny utwór - nie spodziewajcie się po dziełach Dostojewskiego poprawy humoru. Historie postaci chwytają odbiorcę za serce. Należy się tylko cieszyć, że nie było nam dane żyć w Petersburgu w XIX wieku.

Autora zawsze obchodził los ubogich, byli oni dla niego niezmiernie ważnie. Nie umiał godzić się z niesprawiedliwością losu. Całym sercem i duszą był z nimi. Niesamowicie przejrzyście potrafił ich przedstawić: ich ubóstwo, ich wnętrza, które były pełne kompleksów, ciągłego wstydu, ze względu na swoją niewiedzę. Biedni ludzie chętnie ukrywali się, znikali, bali się własnego cienia, umierali na suchoty, szkarlatynę po cichu, niemalże niezauważalnie - ot, do czego doprowadzał brak pieniędzy. To one warunkowały twoje jestestwo - jakże to przygnębiające... Ubodzy mieli gorsze samopoczucie, byli potulni i uniżali się wobec bardziej od nich majętnych. Po kryjomu, broń Boże bez świadków szlochali w kąciku, w cieniu nad swoim losem, nad marnym życiem, nad tą nieszczęsną wegetacją, nad codziennym strachem (jak opłacić pokój? - zaraz mnie z niego wyrzucą, co dzisiaj zjem, kiedy poza wodą nie ma nic?). Rozpaczali, że są sierotami, że nie urodzili się w tej rodzinie, co powinni.

Wszędzie śmierć, choroby, obawa, zastraszenie, brud, smród, głód, przenikające zimno, nieszczęście, lament. Pogarda dotykała ich z każdej strony. Brak było szacunku do zubożałych osób, traktowało się ich jak pasożyty, jak zło konieczne. Pomoc nie dochodziła znikąd.
"Boże mój, jakież smutne jest życie..."
Nikt nie chciał godzić się na biedę. Diewuszkin ciągle wierzył w piękny świat, w dobroć. Z żalu upija się, rośnie w nim gwałtowność, wzburzenie na swoją finansową sytuację. Przechodzi wszystkie psychologiczne etapy, by na koniec się poddać i zostać stłamszonym. Nie starcza mu siły ducha na życie.

Lektura jest przybijająca, dołująca, niebywale smutna, ale napisana dość wartko, energicznie. Biadolenie i narzekanie bohaterów wzbudza emocje, zadziwia, wstrząsa odbiorcą i zmusza do przygnębiających refleksji.
Naprawdę warto sięgnąć po ten debiut Dostojewskiego, bo umie on tak pokierować bogatym słownictwem, że czytelnik niemalże namacalnie zostaje wchłonięty niezmierzonością odczuć i doznań bohaterów. Autor potrafił pisać o sprawach istotnych, ważnych, nigdy niebłahych. Codzienność, jaką nam tutaj przedstawił, jest mętna, szara, ciemna i wynędzniała. To przedstawienie zmierzchu życia bohaterów.

Dostojewski pisał niesamowicie mądrze, inteligentnie. Ba, literatura rosyjska, to jedna z najlepszych, najmądrzejszych i najszlachetniejszych na świecie i dlatego tak bardzo ją sobie cenię.

Przerażająco zachwycająca jest umiejętność pisarza, który w ten bezduszny świat wstawia swoich bohaterów i jest w stanie tak umiejętnie przedstawić każdą cząstkę, "komórkę" ich reakcji - prawie jak pod mikroskopem. Dostojewski (będę to powtarzać do bólu) to prawdziwy psycholog i niesamowity obserwator życia w Petersburgu.

To utwór wielowymiarowy. Zatopiony w miłości ponad wszystko, przyjaźni po grób w doli i niedoli, bezgranicznemu poświęceniu dla drugiej osoby. Występuje także niekończąca się tęsknota, rozłąka rozrywająca serce. Króluje smutek i poddanie się. Nie oszukujmy się, nie brakuje w powieści pozytywnych przebłysków nadających sens ich życiu, otwierających ich zatwardziałe skorupy serc na świat i na ludzi. Nie brakuje sentymentalnych wspomnień ze skrawków codzienności oraz miłych momentów niczym zastrzyków nadziei, która przecież zawsze umiera ostatnia.

http://basiapelc.blogspot.com/2014/03/biedni-ludzie-fiodor-dostojewski.html

Niekrasow, który jako jeden z pierwszych dwóch osób przeczytał debiut Dostojewskiego "Biedni ludzie", powiedział: "Zjawił się nowy Gogol".

Dostojewski porusza temat ubóstwa, ale w swój psychologiczny sposób. Bohaterami są przyjaciele (dalecy krewni) Makary Aleksiejewicz Diewuszkin i Warwara...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 258
  • Chcę przeczytać
    1 023
  • Posiadam
    161
  • Literatura rosyjska
    40
  • Ulubione
    30
  • Teraz czytam
    22
  • Literatura rosyjska
    14
  • Rosja
    13
  • Chcę w prezencie
    12
  • Klasyka
    10

Cytaty

Więcej
Fiodor Dostojewski Biedni ludzie Zobacz więcej
Fiodor Dostojewski Biedni ludzie Zobacz więcej
Fiodor Dostojewski Biedni ludzie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także