Anatomia zła

Filia
2023-11-08
2023-11-08
Adam Tuz

Czy można zrozumieć zło? Czy można mu przeciwdziałać? Psychiatra Michael H. Stone w swojej książce przybliża czytelnikom naturę zła, opowiada o jego źródłach i czynnikach wpływających na rozwój skłonności przestępczych. Analizuje cechy osobowości typowe u przestępców popełniających zbrodnie i rzuca nowe światło na psychopatię i socjopatię. Podaje również przykłady znanych i mniej znanych morderców, których przypadki zbadał i na które się tutaj powołuje.

"Anatomia zła" to książka, która pozwala nam lepiej zrozumieć zło. Autor wyjaśnia czym jest zło w czasie pokoju, skąd się bierze i czy można go uniknąć. Przedstawia nam typy postaci występujących w Piekle Dantego i stworzoną przez siebie gradację zła. Skala zła autora to 22 kategorie, na które dzieli poszczególnych morderców. Podaje przykłady, opowiada o ich zabójstwach i wyjaśnia dlaczego jego zdaniem przypasował ich do danej kategorii. Dla przykładu, w kategorii 1 są usprawiedliwione zabójstwa (działania w samoobronie),a w kategorii 22 są psychopatyczni torturujący mordercy, dla których tortury są głównym motywem. Poznajemy tutaj historie wielu morderców, które często szokują i przerażają. Muszę przyznać, że o większości z nich nie słyszałam i aż trudno było mi uwierzyć do czego byli zdolni. Jest to szczegółowo napisana książka, w której główną tematyką jest zło. Jest tutaj poruszony również temat zła z perspektywy naukowej, co również okazało się interesujące. Dr Michael H. Stone analizuje tutaj także dwie cechy osobowości takie jak narcyzm i agresja, które są typowe dla wielu sprawców. Przybliża czytelnikom historie takich przestępców jak Ted Bundy, Jeffrey Dahmer, Charles Manson i wielu innych.

Nie jest to łatwe książka, zdecydowanie wymaga skupienia i czasu, ale warto po nią sięgnąć. Nie czytałam jeszcze książki skupiającej się na próbie zrozumienia zła i ludzkiego umysłu, więc mnie temat bardzo zaciekawił. Myślę, że najbardziej może przypaść do gustu osobom zainteresowanym kryminologią i psychologią. To nie jest książka dla każdego, ale jeśli ciekawi Was ludzki umysł to warto dać jej szansę. Dla mnie okazała się intrygująca i też czasem skłaniająca do różnych przemyśleń. Czasem co prawda wydawała mi się trochę przegadana i myślę, że autor mógłby trochę ją skrócić, ale z drugiej strony dzięki temu, że to książka obszerna, otrzymujemy masę ciekawych informacji. Najbardziej intrygowały mnie opisywane historię przestępców, ale przemyślenia i wnioski autora również czytałam z zainteresowaniem. O mordercach autor opowiada raczej krótko i oszczędza nam najbardziej wstrząsających opisów ich zbrodni. Dr Stone dokładnie analizuje czynniki wpływające na rozwój skłonności przestępczych i stara się wyjaśnić źródła zła oraz to jaki ma ono wpływ na społeczeństwo. Odpowiada również na pytanie co psychiatria i neuronauka mówią o umysłach morderców.
Książka napisana jest w przystępny i zrozumiały sposób, choć czasem mocniej jest wyczuwalny naukowy język. Czyta się ją dobrze i jest warta poświęconego jej czasu. To kompendium wiedzy o naturze zła i umyśle przestępcy, które warto przeczytać.

"Anatomia zła" to książka skupiająca się na umysłach morderców i opisująca ich zbrodnie, ale nie tylko. To przede wszystkim książka pozwalająca lepiej zrozumieć zło i to co skrywa się za jego fasadą. Dr Michael H. Stone przedstawia nam swoje wnioski i skalę gradacji zła, do której klasyfikuje poszczególnych przestępców. To interesująca lektura nie tylko dla miłośników psychologii i kryminologii. Nie jest łatwa i lekka, ale jeśli interesuje Was ludzki umysł to warto poświęcić jej trochę czasu.

Jaka jest Wasza największa wada?

Charles Manson, Ted Bundy, Jeffrey Dahmer – to tylko kilku z kilkuset seryjnych morderców, których przypadki zbadał dr Michael H. Stone i na których powołuje się w tej książce. Psychiatra analizuje dwie istotne cechy osobowości, narcyzm i agresję, typowe u przestępców zarówno popełniających zbrodnie w afekcie, jak i sprawców najgorszych potworności: sadystycznych tortur i morderstw. Zastanawia się, czy zło ma swoje źródła w genach, wychowaniu czy może istnieją inne czynniki wpływające na rozwój skłonności przestępczych.

Książki na temat morderców można znaleźć wszędzie. Jednak nie znalazłam pozycji, która podjęłaby się próby zrozumienia i zdiagnozowania ludzkiego zła. Wtedy pojawiła się tam pozycja. Kiedy pierwszy raz zobaczyłam okładkę - wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Anatomia Zła to znakomity reportaż – mroczny, przerażający. Autor zabiera nas w podróż w umysły morderców. Nie jest to lekka lektura. Wymaga od nas pełnego skupienia, bo obraz, który autor prezentuje jest makabryczny, straszny i często wykracza poza naszą wyobraźnię.

Najważniejszym aspektem w książce jest hierarchia zachowań złośliwych opartą na Piekle Dantego. Analiza dwóch istotnych cech osobowości pozwala na lepsze zrozumienie przestępców. Pokazuje jak różnorodny jest nasz umysł. Anatomia zła to nie tylko książka dla miłośników psychologii i kryminologii, ale także dla tych, którzy pragną lepiej zrozumieć ludzką naturę. To dzieło, które wstrząsa, inspiruje i prowokuje do głębokiej refleksji, pozostawiając trwały ślad w myślach czytelnika.

Jaka jest Wasza największa wada?

Bardzo ciekawa książka, fajna lektura dla osób chcących poznać bliżej zasady funkcjonowania umysłów morderców. Trafimy na niezliczoną ilość krótkich opisów złych osób różnej maści, tj. popełnionych przez nich czynów oraz czynników z których one wynikały, począwszy od przestępstw społecznie akceptowalnych, po oburzające do cna.

Autor także opisuje kilka ciekawych konfiguracji które mogą decydować o predyspozycjach człowieka do popełnienia danego czynu. Nie jest to książka opisująca rozwlekle życiorysy różnych seryjnych morderców, te są ograniczone do skrajnego minimum na potrzeby przekazania wiedzy nt. ich umysłów.

Jest to obszerna książka, mimo to czytała się sama. Jedynie ostatni rozdział ("Epilog") może przynudzać, z racji tego że jest to podsumowanie wszystkiego co dotychczas zostało napisane (70 stron!),choć i tak pomaga utrwalić i skojarzyć fakty które zostały napisane w poprzednich częściach (600 stron!!).

Autor także opisuje kilka ciekawych...

Lubicie czytać książki o psychopatach, socjopatach i seryjnych mordercach?

Ja uwielbiam czytać książki z kategorii true crime i literatury faktu, dlatego musiałam przeczytać tę książkę. To niezła cegłówka więc zarezerwujcie na nią klika wieczorów.
Autor, który jest psychiatrą opisuje tutaj najbardziej przerażające umysły przestępców, którzy popełnili zbrodnie w afekcie, z zazdrości i wściekłości, ale także popełnili morderstwa stosując sadystyczne tortury. Autor szczegółowo analizuje cechy osobowości takie jak narcyzm i agresja.
To idealna lektura dla osób, które interesują się psychologią i chciałyby dowiedzieć się, co siedzi w głowach brutalnych przestępców? Co się stało, że tacy stali się? Co spotkało ich w dzieciństwie, że dopuścili się takich czynów w życiu dorosłym? Czy można powstrzymać ich skłonności przestępcze?
Jeśli macie ochotę zagłębić się w umysł psychopatycznego manipulatora lub seryjnego mordercy oraz przekonać się jakie emocje towarzyszą psychopatom to autor tej książki dostarczy Wam fachowej i obszernej wiedzy na ten temat.
Gwarantuję Wam, że nie będziecie nudzić się i nie zabraknie emocji podczas czytania tej książki.
Jeśli interesujecie się psychologią to nie odłożycie tej książki dopóki nie przeczytacie ostatniej strony.

Jestem usatysfakcjonowana lekturą.

Czytajcie!

Zdecydowanie polecam!

Lubicie czytać książki o psychopatach, socjopatach i seryjnych mordercach?

Reportaż to jednak trudny gatunek literacki. Jak napisać dobrą, ciekawą książkę i jednocześnie nie zanudzić czytelnika językiem naukowym?

Anatomia zła to próba sklasyfikowania zabojców i morderców na skali zła. Obejmuje ona 22 punkty, na których autor, po głębokiej analizie, umieszcza odpowiednio swoje "obiekty"

Przechodzimy przez ponad sto lat historii, głównie w Stanach Zjednoczonych i przeróżne zbrodnie. Na szczęście autor oszczędza nam wielu opisów, podejrzewam, że większość byłaby zbyt brutalna.
Od razu powiem, że książka jest trudna. Głównie przez naukowy język. Przez rozważania autora jak działa mózg i co może nakłaniać ludzi do zła.
Bardzo długi wstęp, który może odstraszyć, wydaje się niezbędny w takiej książce.
Ciekawie zaczyna robić się przy konkretnych mordercach i opisywanych zbrodniach. Jednak dla mnie to jest zbyt mało. Rozumiem, że autor chciał podać jak najwięcej przykładów. Jednak kilkuzdaniowe, maksymalnie kilku stronicowe, opisy to dla mnie zbyt mało.
Książka jest brutalna, tego nie dało się uniknąć. Jednak, tak jak wspomniałem na wstępie, autor oszczędza nam wielu szczegółów. I bardzo dobrze.
Jest to podejście ściśle naukowe, książka lepiej trafi do badaczy, psychiatrów, niż do zwykłego Kowalskiego. I tak też trzeba do niej podchodzić. Jako do pracy naukowej.

Przechodzimy przez ponad sto lat historii, głównie w...

Ciekawa i napisana przystępnym językiem co również jest bardzo wazne.

Ciekawa i napisana przystępnym językiem co również jest bardzo wazne.

Książka bliska doskonałości, bardzo wciągająca.

Książka bliska doskonałości, bardzo wciągająca.

Ta książka uczy i niejednokrotnie paraliżuje skalą ludziego bestialstwa, w tym wyjątkowego okrucieństwa względem najbliższych i zupełnie bezbronnych. Jeśli macie ochotę poznać ciemną stronę ludzkiej osobowości, dokonać jej analizy bądź intrygują Was pytania zadane na wstępie, to koniecznie sięgnijcie po ten tytuł.

"Anatomia zła" to fascynujące studium psychologiczne, które zaprowadziło mnie w głąb najciemniejszych zakamarków ludzkiego umysłu. Dr. Michael H. Stone, znany psychiatra sądowy, podjął się zadania zrozumienia, co skłania ludzi do popełniania najgorszych zbrodni. Książka nie tylko analizuje przypadki seryjnych morderców, takich jak Charles Manson czy Ted Bundy, ale również stawia pytania dotyczące źródeł zła – czy to geny, wychowanie, czy może inne czynniki wpływające na rozwój skłonności przestępczych.

Jednym z najważniejszych aspektów książki jest hierarchia zachowań złośliwych, którą autor stworzył, odzwierciedlającą strukturę Piekieł Dantego. Analiza dwóch istotnych cech osobowości, narcyzmu i agresji, pozwala na lepsze zrozumienie motywacji przestępców – od tych, którzy działają impulsem, po sadystów torturujących i mordujących.

Książka jest bogata w różnorodne tematy, takie jak dziedziczność, wpływ środowiska, kultury skłonne do przemocy, choroby psychiczne i nadużywanie substancji psychoaktywnych. Dr. Stone wnikliwie analizuje te czynniki, starając się znaleźć korzenie złego zachowania.

Niezwykłe są również studia przypadków znanych przestępców, gdzie autor bada ich historie życia, dzieciństwo i środowisko, które mogło przyczynić się do wykształcenia się skłonności przestępczych. To podejście pozwala na bardziej kompleksowe zrozumienie natury zła.

Warto podkreślić, że "Anatomia zła" to nie tylko opowieść o przestępstwach i psychopatach, ale także głęboka refleksja nad naturą zła i jego wpływem na społeczeństwo. Dr. Stone kieruje pytania o to, czy zło ma jakiekolwiek uzasadnienie, czy można je przewidzieć, a także jak można mu zapobiec.

Analiza Stone'a potwierdza solidność tej książki, rzucając nowe światło na temat, który często jest traktowany z dużą dozą sensacji. Dr. Stone prowadzi czytelnika przez złożony labirynt ludzkich emocji i motywacji, odkrywając zakamarki umysłu, które zwykle pozostają ukryte.

Hierarchię zachowań złośliwych, opartą na 22-stopniowej skali, Stone stworzył, aby ułatwić czytelnikowi zrozumienie różnych odcieni zła. To oryginalne podejście do klasyfikacji złośliwych zachowań, które ukazuje różnorodność i złożoność ludzkiej psychiki.

W sumie, "Anatomia zła" to nie tylko książka dla miłośników psychologii i kryminologii, ale także dla tych, którzy pragną lepiej zrozumieć ludzką naturę. To dzieło, które wstrząsa, inspiruje i prowokuje do głębokiej refleksji, pozostawiając trwały ślad w myślach czytelnika.

Analiza zła, jakiej poddał się autor, poparta dużą ilością przykładów, może wstrząsnąć niejednym czytelnikiem.
Gdy sięgnąłem po tę książkę, podświadomie byłem nastawiony na to, że poznam wiele różnych zbrodni jakich dopuścili się czy to seryjni mordercy czy też osoby zmuszone lub nie do popełnienia czynu niegodnego istoty rozumnej za jaką uważamy nasz gatunek. Jednakże, pomijając już cel tej książki mający wyjaśnić czytelnikowi dlaczego w naszych umysłach rodzą się takie myśli, opisy zbrodni jakich dokonali niektórzy z "bohaterów" książki może naprawdę zmrozić krew w żyłach i wywołać odruch wymiotny, gdy dociera do nas z pełną mocą fakt jak brutalne i nieludzkie były to zbrodnie.
Zwierzęta zabijają po to by przeżyć.
Jak widać niektóre osobniki naszego gatunku zrobiły z odbierania życia innym swojego rodzaju "rozrywkę", dzięki której czerpią niewysłowioną "przyjemność".

• Reportaż

Michael H. Stone Anatomia zła Zobacz więcej