O tym, co ważne. Jak radzić sobie z przeciwnościami i żyć spełnionym życiem

Okładka książki O tym, co ważne. Jak radzić sobie z przeciwnościami i żyć spełnionym życiem Joshua Becker
Joshua Becker Wydawnictwo: Sensus poradniki
poradniki
Things That Matter: Overcoming Distraction to Pursue a More Meaningful Life
Sensus
2023-08-08
2023-08-08
Piotr Cieślak
#motywacja #rozwójosobisty #życiowefilozofie

Joshua Becker to amerykański pisarz i filantrop, który opublikował cztery książki o minimaliźmie oraz świadomym życiu, które stały się bestsellerami, tłumaczonymi na inne języki. „O tym, co ważne” to idealna pozycja dla tych, którzy utknęli w martwym punkcie i nie są w stanie czerpać w pełni radości z życia. Autor stara się przekonać, że podstawą szczęścia i satysfakcji jest minimalizm oraz umiejętność dzielenia się z innymi oraz bezinteresowna pomoc słabszym. Becker zachęca nas do zrobienia porządku w życiu, zaczynając od „odgracenia” przestrzeni, w której żyjemy. Autor wychodzi z założenia, że ludzie żyjący w krajach rozwiniętych powinni koncentrować się na pozbywaniu rzeczy, których nie potrzebują. Ze źródeł, do których dotarł, w przeciętnym amerykańskim domu znajduje się aż 300 000, z których większość jest tam zwyczajnie zbędna.
Autor porusza kwestię dążenia do realizacji marzeń. Zwraca uwagę na strach przed porażką oraz uzależnienie od aprobaty innych osób, które często blokują nam drogę do osiągnięcia celu, a czasem nawet powstrzymują przed podjęciem ryzyka. „Gdybym miał dziś umrzeć, nieukończenia którego projektu bym żałował?” To zdanie bardzo mocno zarezonowało we mnie, ponieważ podobne pytania stawiałam sobie kilkanaście miesięcy temu. Stałam wówczas przed dylematem dotyczącym wydania swojej książki. Na szczęście udało mi się przezwyciężyć strach i odrzucić uzależnienie od aprobaty ze strony bliskich mi osób i sięgnąć po realizację jednego z MOICH największych marzeń. Dziś jestem z siebie niezmiernie dumna i wiem, że decyzja o opublikowaniu książki była jedną z najlepszych w moim życiu.

„O tym, co ważne” to książka pełna wspierających treści, które motywują do działania oraz skłaniają do refleksji chociażby na temat roli technologii oraz mediów społecznościowych w naszym życiu.
Dodatkowym walorem jest wielość prawdziwych historii innych osób oraz autentycznych przykładów z życia autora, co pozwala nam łatwiej odnieść pewne zagadnienia do swojego życia.
Książka „O tym, co ważne” może być doskonałym przewodnikiem dla osób , które dopiero wchodzą na drogę rozwoju osobistego jak i tych, którzy mają już pewne doświadczenie w tym temacie.
Polecam z całego serca

Nie otrzymaliśmy życia krótkiego, ale czynimy je krótkim, pod względem zaś jego posiadania jesteśmy nie nędzarzami, ale marnotrawcami (…) wiek życia naszego rozciąga się daleko, jeżeli ktoś dobrze nim rozporządza” (Seneka „O kruchości życia”). Autor książki „O tym, co ważne” Joshua Becker trafnie ujął już w tym pierwszym cytacie to, co chciał przekazać czytelnikowi: prostotę życia, wrażliwość na krzywdę innych, pomaganie innym a przez to i wzrastanie samemu. Mieliście już moment w życiu, w którym straciliście jego sens? Poczuliście taką bezdenną pustkę w środku, że mieliście wrażenie, iż zapadacie się w nicość? Co wtedy zrobiliście lub byście zrobili?

Joshua Becker opowiada swoją historię i kilkunastu jeszcze innych ludzi, których poznał na swojej drodze a mianowicie: „jak radzić sobie z przeciwnościami i żyć spełnionym życiem”. Powala prostotą swoich myśli i jednocześnie zachwyca swoimi refleksjami i wnioskami. Każdy z nas ma inną linię życia. Cokolwiek w życiu by nie stało się złego, wiadomo, poradzisz sobie (a przynajmniej każdemu tego życzę),ale czy będziesz mógł dalej żyć szczęśliwie? Czy pozwolisz sobie mimo bólu, smutku na radość i odnajdywanie swojego szczęścia? Co jest dla Ciebie najważniejsze?

Dla jednych w tym momencie będą najważniejsze pieniądze, rzeczy materialne, dla innych rzeczy niematerialne i ludzie. Autor książki „O tym, co ważne” przekonuje, że najważniejsze wartości to rodzina, życie w zgodzie ze sobą, podążanie za swoimi marzeniami ale również pomaganie, wspieranie innych. Joshua Becker śmiało pokazuje, a nawet udziela rad w iście amerykańskim stylu: „Rusz przed siebie! Świat jest pełen ścieżek. W razie potrzeby możesz przejść na inny szlak, bylebyś zmierzał ku przyszłości bez powodów do żalów”. Odważysz się? Polecam, ja idę już długo taką drogą :)
Podręcznik „O tym, co ważne” jest przepełniony treścią, której będziecie ciekawi. Dzięki niemu będziecie mieć możliwość refleksji nad swoim życiem, postępowaniem, relacjami z bliskimi osobami. Określenie własnego celu w życiu, podjęcie ryzyka w spełnianiu swoich marzeń a przede wszystkim dążenie i DZIAŁANIE w tym kierunku sprawi, że pokonując wszystkie będziemy cieszyć się spełnionym życiem. Dla każdego będzie miało ono inną definicję. Każdy jednak musi sam znaleźć swój sens życia. Joshua Becker omawia: cel i przeszkody, przeszkody paraliżujące wolę, przeszkody mniejszego dobra a na koniec książki pokazuje początek bardziej znaczącego życia. Dzięki ćwiczeniom umieszczonym na końcu czytelnik ma możliwość zajrzenia w głąb i odkryciu swoich celów.
Na koniec zastanówcie się nad słowami Autora: „Niech każdy z was zamknie oczy i odpowie sobie na jedno pytanie: gdybym miał dziś umrzeć, nieukończenie którego projektu najbardziej bym żałował?” Ja niczego, a Wy?
Serdecznie polecam, czytajcie!

Dziękuję Wydawnictwo Helion na egzemplarz do recenzji.

❔ Czy sprawi Wam problem określenie tego, co jest dla Was ważne?
❔ A czy zdarza się Wam skłaniać ku refleksji nad tym, czy Wasze codzienne działania są ukierunkowane właśnie na najważniejsze aspekty Waszego życia, czy jednak to, co najistotniejsze rozmywa się w natłoku obowiązków, narzucanych trendów czy zewnętrznych ocen?
👀 Jeżeli zdarza się Wam czasem tracić z oczu istotę Waszego życia, zaproście do swojej biblioteczki tę oto książkę.
👍 Mając ją przy sobie i mogąc w każdej chwili do niej wrócić, nie zejdziecie z obranego kierunku.
📅 Przyznam, że ta publikacja jest ze mną już od sierpnia i choć czyta się ją płynnie i przyjemnie, nie jest to smaczek na jeden wieczór.
💓 Każda przeczytana część budziła we mnie potrzebę głębokich przemyśleń, więc kosztowałam ją stopniowo, kawałek po kawałku, wydobywając po kropelce esencję wypływającej z niej mądrości.
💝 Dzięki tej lekturze i zawartemu w niej ćwiczeniu poczułam się bogatsza wewnętrznie.
🤲 Zrozumiałam, że to ja trzymam w rękach stery mojego życia i tylko ode mnie zależy na ile pieniądze, opinie innych, nieprzepracowana przeszłość oraz niewłaściwe nawyki wpłyną na moje postrzeganie świata oraz poziom mojego szczęścia.
😶 W gąszczu atakujących nas reklam, narzucanych norm i oczekiwań z łatwością możemy się pogubić. Dlatego jestem ogromnie szczęśliwa z istnienia tej właśnie książki.

❔ Czy sprawi Wam problem określenie tego, co jest dla Was ważne?
👀 Jeżeli zdarza się Wam czasem tracić z oczu istotę...

"O tym, co ważne. Jak radzić sobie z przeciwnościami i żyć spełnionym życiem" autor: Joshua Becker.

Książka podzielona jest na cztery części i jedenaście rozdziałów. Z prezentowanego dziś poradnika dowiemy się m.in. jak odpuścić żal dotyczący przeszłości oraz jak nauczyć się pokonywać strach przed porażką, który uniemożliwia robienie postepów.

Celem tego tytułu jest pomoc w określeniu nam tego co dla nas jest najważniejsze, nauczeniu nas poważnie traktować swoje marzenia, uświadomieniu nas jak cudze opinie wpływają na nasze wybory oraz nauczeniu nas porzucać błędy i wyniszczające nawyki z przeszłości.

Na końcu książki znajdziemy też ciekawe ćwiczenie dodatkowe, które pomoże nam odkryć nasze cele.

Książka ma zaledwie 264 strony. Jednak nie jest to poradnik do przeczytania w jeden czy dwa wieczory. Powyższy tytuł naprawdę daje do myślenia i zmusza do refleksji. Jest to książka do której nie raz będę wracać 💪 Szczerze polecam Wam ten tytuł 👍

#współpracarecenzencka

Celem tego tytułu jest pomoc...

• Poradniki
  • 2023 przeczytane