Himalaya. Wyprawa na krawędź życia

Wojciech Nerkowski Wydawnictwo: Lira kryminał, sensacja, thriller
Lira
2023-10-23
2023-10-23

Góra czy miłość? – oto jest pytanie!

Muszę stwierdzić, że dawno nie zadziwiła mnie książka, tak jak ta pozycja. Spodziewałem się po niej opowieści o wyprawie w góry ( oczywiście jest tu taki wątek, ale nie nie jest jedynym źródłem tej historii ),ale nie spodziewałem się, że będzie to rasowy thriller. Mam mieszane uczucia, co do znanych polskich autorów sensacji, większości nie czytam, bo w większości nich nie ma tam, tego czegoś, zwrotów akcji , przyśpieszania i zwalniania tempa, dobrze skrojonych bohaterów, ciekawego i zaskakującego zakończenia. Tutaj to wszystko mamy, Panie Wojtku, czapki z głów. Z przyjemności przerzuca się kartki tej powieści, a każdy rozdział jest zawsze nie wystarczający do zakończenia czytania, chce się więcej i więcej.
Dziwię się tym niskim ocenom, no ale nie wszystkim to samo się podoba.
Drogi czytelniku, polecam wypróbować tę opowieść, na pewno nie będziesz zawiedziony.
Polecam!

Dla tych co lubią góry i wszystko co z nimi związane to tak. Dla mnie tego było za dużo a zabrakło emocji🫤😟

Zakończenie na plus, ogólnie da się czytać. Dla miłośników gór i nie tylko

Zakończenie na plus, ogólnie da się czytać. Dla miłośników gór i nie tylko

Książkę czyta się bardzo szybko. Sam pomysł jest dobry, ale styl opowieści i rozwiniecie postaci pozostawia wiele do życzenia. Napisana bardzo dużą czcionką, jakby autor nie miał pomysłu na sensowne zapełnienie stron. Po pozostałe pozycje raczej nie sięgnę.

Polecam i jeszcze raz polecam! Książka niesamowicie trzymającą w napięciu. Chce się pochłaniać stronę za stroną żeby tylko dowiedzieć się co kryje dalsza część historii. A sam koniec budzący wielkie zaskoczenie ukazuje jak okropny potrafi być los dla jednej z bohaterek.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania styczniowego. Generalnie była bardzo ciekawa, akcja działa się w trzech miejscach w tym samym czasie. Niestety…. Nie polubiłam większości bohaterów i moim zdaniem zakończenie za bardzo nie miało sensu. Nie dodam nic więcej aby nie spoilerować. Ciekawy pomysł, zakończenie zbyt wydumane.

2002

Świetnie napisany thriller połączony z sensacją. Wciąga bardzo od pierwszej strony, mordercza wspinaczka na K2 , trudne decyzje , atak terrorystyczny, miłość i wybory z nią związane. Naprawdę niesamowicie się czytało. Na pewno sięgnę po inne książki Pana Wojciecha.

Uwielbiam książki o tematyce wysokogórskiej i tutaj ten mroźny i srogi klimat było czuć. Nie wiem czy Autor się wspinał, ale jego opisy niewiele różniły się z tym, co wyczytałam w pamiętnikach himalaistów. Rewelacja. Wiarygodna opowieść. To co się tyczy fikcji też było zgrabnie poprowadzone, zakończenie mocno mnie zdziwiło, ale raczej pozytywnie. Ogólnie książka z tych "na raz", siadasz i czytasz tak długo, dopóki nie skończysz.

Szczyt jest na wyciągnięcie ręki, dotarcie tak daleko kosztowało ich mnóstwo wyrzeczeń, samozaparcia i pieniędzy. Czy życie ukochanej osoby będzie ważniejsze niż spełnienie marzenia o zdobycie drugiej najwyżej góry świata? Dwóch wspinaczy, dwie różne postawy i decyzje.

„Himalaya” zaskoczyła mnie swoją intrygującą fabułą, bo zawiera kilka wątków, które zawsze mnie przyciągają - wysokie góry, arak terrorystyczny i międzynarodowa polityka na najwyższych szczeblach. Autor oparł książkę na zasadzie przeciwieństw dwóch głównych bohaterów, Wiktoria i Michała. Jak odmienna jest ich reakcja na wieść o tym, że ich dziewczynom zagraża niebezpieczeństwo. Im dalej wnikamy w treść książki, tym bardziej poznajemy konsekwencje wyboru wspinaczy. Mam jednak takie wrażenie, że ten kontrast jest za bardzo zero jedynkowy, oparty na zbyt oczywistym schemacie. Aż chciałoby się tu trochę bardziej namieszać. Jednak same cele i idee, które przyświecały bohaterom są oddane bardzo jasno i precyzyjnie skonstruowane.

Mamy też trzecią perspektywę tej historii, dyplomatyczną. To tutaj akcja jest najbardziej zaskakująca, tu czeka najwięcej niespodzianek i pułapek. Zaskakujący jest finał tej sprawy, takiego plot twistu się nie spodziewałam, ale wydaje mi się ono nieco przekombinowane, w tym seansie, że ciężko mi sobie wyobrazić podobną sytuację w rzeczywistości. Literatura jednak rządzi się swoimi prawami, a przy lekturze „Himalayi” emocji i zaskoczeń nie zabrakło.

Jeśli wydaje Wam się, że atak terrorystyczny, to najgorsze co czeka bohaterów tej książki, to tylko Wam się wydaje. Wielowątkowa intryga, zaskakujący ginął, choć dość przewidywalna fabuła. Pytania o przyjaźń i lojalność wybrzmiewają tu jednak bardzo mocno.

Michał i Wiktor wspinają się na K2.
Kiedy są blisko szczytu dowiadują się, że coś przydarzyło się ich dziewczynom, które przebywają w luksusowym hotelu Himalaya. Usytuowany w niedostępnych rejonach Pakistanu obiekt stał się celem ataku terrorystycznego. Iga i Paula wraz z innymi gośćmi są więzione i trzymane pod bronią.
Jak w tej sytuacji postąpią ich partnerzy?
Czy powinni przerwać atak szczytowy, czy iść dalej i czekać na działania dyplomatów i służb specjalnych?
Czas ucieka, Wiktor i Michał muszą podjąć trudne decyzje. Okno pogodowe na K2 się zamyka, a cierpliwość terrorystów kończy.

Ależ to była rewelacyjna historia!
Dynamiczna, pełna zwrotów akcji, dylematów i zaskoczeń. Po raz kolejny mogę stwierdzić, że książki Pana Nerkowskiego można brać w ciemno, bo czeka w nich dopracowana i niesamowita przygoda.
I tym razem jesteśmy w wysokich górach, gdzie poczujemy na własnej skórze arktyczny mróz, który tańczy ze śmiercią szaleńczego kankana. Znowu będziemy musieli zadać sobie pytanie, co my byśmy zrobili w tej sytuacji?
Dla mnie odpowiedź jest oczywista.
Ale...
Czy taka sama jest dla naszych bohaterów?
O tym przekonacie się podczas lektury, która do samego końca jest pełna zaskoczeń. Bo nie myślcie sobie, że wysokogórski wiatr i terroryści są tutaj najgorszym wcieleniem zła.
Co to, to nie.
Zło dopiero na sam koniec pokaże swoje prawdziwe oblicze. I przyniesie refleksję, czy naprawdę warto w social mediach pokazywać każdą chwilę naszego życia?
Konsekwencje czasami mogą być naprawdę niewspółmierne do zysków.

Książkę ogromnie Wam polecam.

Michał i Wiktor wspinają się na K2.
Jak w tej sytuacji postąpią ich partnerzy?
Czy powinni...

• Wyzwanie LC 2024