Kara

Okładka książki Kara Sara Antczak
Okładka książki Kara
Sara Antczak Wydawnictwo: Filia Seria: Mroczna strona kryminał, sensacja, thriller
Mroczna strona
Filia
2023-09-27
2023-09-27
literatura polska

Okładka książki Zbuntowani Sara Antczak, Grzegorz Bartos, Łukasz Gołębiewski, Beata Kozłowska, Łukasz Makuła, Dariusz Papież, Krzysztof Ruciński
Zbuntowani Sara Antczak, Grzeg...

Książkę dobrze się czyta, bardzo sprawnie zarysiwane postacie...Ich charaktery...motywacje. Jednak im głębiej w łaś...tym gorzej. Zakończenie rozczarowujące. Jakby autorka się zmęczyła pisaniem i postanowiła to już zakończyć bez pomysłu.
Ogólnie tło i postawy życiowe przedstawione w książce skierowane chyba do dzisiejszej młodzieży niż kogoś w moim wieku.

Szukając nowych autorów polskiej sensacji trafiłem, z polecenia, na „Karę”. Całkiem sprawnie poprowadzona intryga, dobrze, choć trochę zbyt komiksowo nakreśleni bohaterowie, lekko mroczny klimat zagrożenia.

O ile uczynienie bohaterami dwudziestolatków stanowiło ciekawą odskocznie od zmęczonych gliniarzy w średnim wieku, to zbytnie skupianie się na opisach wyglądu bohaterów i ich garderoby stało się w połowie książki nużące. Rozumiem, że żyjemy w epoce Instagrama, ale to nie moja bajka.

Mimo wszystko dam pani Antczak jeszcze jedną szansę.

przez wszystkie strony trzyma w napięciu. a potem jest zakończenie, które jest tak abstrakcyjne dla mnie, zostawiło po sobie wrażenie "k***wa, serio?" . w zakończenia "z d**y" umie tylko King niestety.

Rewelacja! Nie sposób się oderwać, książka praktycznie nieodkladalna. Dodatkowo bardzo oryginalny plot twist. Brawo!!!

Po traumatycznych wydarzeniach, które przeżyli, czwórka przyjaciół - Kara, Nastka, Kris i Oli wybierają się na festiwal muzycznych do Kołobrzegu, gdzie planują odreagować i dobrze się bawić. Nikt nie spodziewa się jednak, że ta wyprawa poskutkuje zaginięciem jednego z nich...

Nastka to nadambitna perfekcjonistka, nigdy niekochana córka znanej psycholog, która popełniła samobójstwo z niewiadomych dla nikogo przyczyn. Kris to buntowniczy wokalista zakochany w Nastce. Oli to homoseksualista, który wszechogarniający strach i ból przekłada na śmiech w dawanych przez niego stand-up'owych występach. Kim jest natomiast Kara? Na kolejnych stronach książki dowiadujemy się coraz to nowych faktów z jej życia, a przede wszystkim z odległej przeszłości naznaczonej m.in. morderstwem oraz eksperymentalnym obozem resocjalizacyjnym. Kara nie jest tym, za kogo mają ją jej przyjaciele i dowiadują się tego w strasznych okolicznościach...

"Kara" od początku mnie wciągnęła. Sprawa zaginięcia nastolatek zawsze wywołuje w czytelniku zainteresowanie i chęć dowiedzenia się, co się z daną osobą wydarzyło - czy żyje, czy jest ranna, czy wróci? Od pierwszych chwil wiedziałam, że Kara wróci. Nie wiem dlaczego, ale miałam przeczucie, że w tej opowieści musi być jakieś drugie dno, że nie zakończy się ona tak jak większość tego typu pozycji - śmiercią i znalezieniem ciała. Zwłaszcza po takim czasie - od zaginięcia Kary minął już przecież rok. Nie myliłam się. To co okazało się na ostatnich 50-ciu kartach książki totalnie mnie rozwaliło. Jak bardzo można manipulować drugim człowiekiem i jak można udawać przed nim kogoś kim się nie jest? Łatwo - zrozumiesz to po przeczytaniu tej książki.

Zdecydowanie polecam, pierwsza książka tej autorki, a już wiem, że nie będzie ostatnią!

Niby o przyjaźni, a jednak mroczna. Czy należy wierzyć w przyjaźń? A może to wszystko kłamstwo ? Polecam

Początek ok. Ale zabrakło mi tego"czegoś".

Początek ok. Ale zabrakło mi tego"czegoś".

,,Kara” to wielowątkowy, wielowymiarowy thriller psychologiczny połączony z sensacją, kryminałem. To połączenie sprawiło, że historia zaintrygowała i wciągnęła mnie od pierwszej strony. Fabuła książki jest oryginalna, ciekawa i zaskakująca - została przemyślana i świetnie przedstawiona z punktu widzeniu kilku postaci. Teraźniejszość przeplatana jest przeszłością. Akcja nie zwalnia ani na chwilę, przez co książkę naprawdę trudno jest odłożyć przed zakończeniem. Historia jest nieprawdopodobna, emocjonująca i bardzo mroczna. Bohaterowie książki zostali dokładnie przedstawieni, z dużym naciskiem na ich psychikę, emocje i przeszłość, która nie daje o sobie zapomnieć. Finał opowieści zaskakuje, daje do myślenia. Podobnie jak tytuł, który jest bardzo symboliczny i oddaje treść lektury.

,,Kara” to opowieść o przyjaźni i nienawiści – i ciężkiej linii, jakie je dzieli. To także opowieść o pozorach, manipulacji i wyrachowaniu. Jest to także historia o niełatwym dzieciństwie, trudnych doświadczeniach i problemach, które wywierają ogromny wpływ na późniejsze, dorosłe życie. To opowieść o chęci zemsty, stracie, cierpieniu i przeżytych traumach. Historia ukazuje, jak ogromny wpływ mają dorośli na dzieci, nastolatków. Ukazuje, jakie skutki niosą chore ambicje, brak skrupułów czy wątpliwa moralność. To w rezultacie smutna opowieść, niosąca za sobą ważny przekaz: dobrymi chęciami wybrukowane jest piekło.

Niepokój, niepewność i napięcie towarzyszyły mi w trakcie całej książki. Autorka igra z czytelnikami – podrzuca kolejne mylne tropy, zwodzi, zaskakuje. Jestem pod ogromnym wrażeniem książki. ,,Kara” to naprawdę świetna i godna polecenia lektura. Jeśli szukacie książki, od której nie można się oderwać i o której nie można przestać myśleć - nie wahajcie się, czytajcie!

Odlot, freedom, luz, uzależnienia.

„Tu będzie dobrze – stwierdza Oli i beztrosko uwala się na trawie, wystawiając twarz do słońca”

Lepiej wzlecieć jak muzyka w kosmos, niż patrzeć na poniżenie. Warto się zmieniać, bo liczy się fejm i możliwość pokazania się. Trzeba się zmieniać, żeby nie powiało nudą.

„Porzucił rockowe ballady na rzecz hardkorowego brzmienia”

Świat byłby lepszy, gdyby nieutytułowane gnojki z koneksjami, których nie da się tolerować.

„Najgorsze nie było to, że go uderzyłem, ale świadomość, ze chciałem bić go dalej”

Zmorą są wspomnienia. Zakrwawiona twarz przed maską samochodu. Nóż w dłoni. Z resztą nie ważne, co się trzyma – broń, czy władzę. Manipulacja daje satyfakcję.

„Leci Nirvana. Kurt Cobain zachęca, by naładować broń i przyprowadzić przyjaciół.”

Przerażenie przypomina obłęd, bo nie da się zatrzymać rozpędzoną karuzelę życia.

„WHO’S READY FOR TOMORROW”

Dziś się skończy, a mikroświat oszalał.

„Świat znika i pojawia się jak mrugająca żarówka”

Pstryk, światło razi bezlitośnie. Pstryk, i wszystko zgasło jak życie. Na koniec drogi zostaje żal, niewciągnięta ostatnia kreska, strach.

„Śmierć przyjdzie po ciebie w najmniej spodziewanej chwili”
Jutra już może nie być. Pozostanie tylko Kara i pytania o nią.
„Kara tu i teraz czy kara bez końca?”

Pani Sara Antczak pokazała mi obrazy, których nie poznałem wcześniej. Ta projekcja mną wstrząsnęła. Przemykanie przez ciemne zaułki psychiki wywołują dreszcze na karku, i na to liczyłem, biorąc do ręki książkę „Kara”. Świetnie skonstruowana fabuła pozwala wniknąć w tę powieść. Nie poczułem się tam jak intruz, a raczej jak niedzisiejszy obserwator. Na tym właśnie polega zawrotna przygoda zaproponowana przez panią Antczak. To były mega mocne emocje, które na pewno już na was czekają. Nic, tylko czytać i komentować!

Odlot, freedom, luz, uzależnienia.

„Porzucił rockowe ballady na rzecz hardkorowego brzmienia”

Świat...

"Za każdy dobry uczynek spotka cię kara."

Przyjaciele Kara, Kris, Nastka i Oli jadą na popularny festiwal muzyczny by odreagować traumatyczne wydarzenia z przeszłości i dobrze się bawić. Jedno z nich znika, a pozostali stają się podejrzanymi. Zdesperowani przyjaciele postanawiają na własną rękę odnaleźć zaginioną, tym samym ściągając na siebie niebezpieczeństwo.

"Kara" to thriller psychologiczny, który zgrabnie łączy elementy dramatu, tajemnicy i napięcia, tworząc hipnotyzującą historię o zemście i konsekwencjach naszych decyzji. Obserwujemy jakie znaczenie mają wybory bohaterów dla rozwinięcia fabuły. Ta zresztą jest zaskakująca i nieprzewidywalna, trzymając w niepewności i napięciu aż do samego końca. Główni bohaterowie są dobrze wykreowani i nawet mimo swoich wad i błędów potrafią wzbudzić empatię i zainteresowanie.

Całość historii utrzymana jest w mrocznej i tajemniczej atmosferze, która doskonale oddaje zagrożenie i niepewność, jakie towarzyszą bohaterom. Nic nie jest takie jak myślimy. Autorka umiejętnie myli tropy, co chwilę mieszkając czytelnikowi w głowie. Do samego końca sieć kłamstw i tajemnic przeplata się z prawdą.

Lektura porusza również sporo trudnych i aktualnych problemów. Autorka porusza tu problem uzależnień, wykluczenia osób LGBTQ, problemom natury psychiatrycznej, przeżywaniu traumy i żałoby oraz trudnego dzieciństwa.

Podsumowując "Kara" to historia z zaskakującymi zwrotami akcji i skomplikowanymi relacjami międzyludzkimi. Autorka zaserwowała nam prawdziwy rollercoaster emocji. Jeśli więc szukacie pełnokrwistego thrillera z szerszym społecznym i psychologicznym tłem to będzie lektura idealna.

"Za każdy dobry uczynek spotka cię kara."

"Kara"...

Dodaj cytat z książki Kara