Półbaśnie

Okładka książki Półbaśnie Tadeusz Nowak
Okładka książki Półbaśnie
Tadeusz Nowak Wydawnictwo: Czytelnik literatura piękna
273 str. 4 godz. 33 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1986-03-01
Data 1. wyd. pol.:
1976-01-01
Liczba stron:
273
Czas czytania
4 godz. 33 min.
Język:
polski
ISBN:
8307012422
Tagi:
powieść
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Łódź poprzez wieki. Historia miasta, tom 1: do 1820 roku Marek Adamczewski, Adam Bartnik, Łukasz Ćwikła, Marek Cybulski, Krzysztof Fortuniak, Artur Ginter, Tadeusz Grabarczyk, Piotr Gryglewski, Radosław Janiak, Jarosław Kita, Piotr Kittel, Michał Kobierecki, Anna Kowalska-Pietrzak, Tadeusz Nowak, Marek Olędzki, Janusz Pietrzak, Aleksander Szmidt, Jan Szymczak, Alicja Szymczakowa, Wojciech Tołoczko, Elżbieta Umińska-Tytoń, Zdzisław Włodarczyk, Elżbieta Żądzińska, Paweł Zawilski, Hanna Zdanowska, Hanka Żerek-Kleszcz
Ocena 7,5
Łódź poprzez w... Marek Adamczewski, ...
Okładka książki Paweł Althamer, Artur Żmijewski. Pieśń ostateczna Anna Achmatowa, Krzysztof Kamil Baczyński, Jean-Marie Benjamin, Tadeusz Borowski, Władysław Broniewski, Andrzej Bursa, Paul Celan, Edward Field, Stanisław Grochowiak, Kazimiera Iłłakowiczówna, Xu Jun, Konstandinos Kawafis, Bożena Keff, Adam Mazur, Adam Mickiewicz, Czesław Miłosz, Oskar Miłosz, Tadeusz Nowak, Papusza, Maria Anna Potocka, Edward Stachura, Teresa Truszkowska, Rafał Wojaczek
Ocena 9,5
Paweł Althamer... Anna Achmatowa, Krz...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
17 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
220
176

Na półkach:

Tadeusz Nowak w pełni sił twórczych i dla kojarzących osobę ta informacja powinna w zasadzie wystarczyć.
Coś od siebie?
Jedna informacja, co prawda nie do końca potwierdzona, ale ponoć w Watykanie, papież po przeczytaniu książki Nowaka chciał zwoływać nadzwyczajny synod. Oto "Półbaśniowa" przyczyna:

"...Bywają psy chłopskie i bywają pańskie. Jedne i drugie, podobnie jak ludzie pochodzą od psiego praboga, urodzonego w psim raju, gdzie nie było pcheł, much, hycli i nie mniej dokuczliwych od nich podrostków rzucających kamieniami, kijami i skamieniałymi na rzemień grudami ziemi. W psim raju, podobnie jak w ludzkim, było pradrzewo, pod którym nie wolno było podnosić ani prawej, ani lewej łapy, żeby ulżyć pęcherzowi, żeby zostawić po sobie smrodliwą pieczęć. Była też w psim raju prasuka stworzona z kawałka psiego ogona. Ona też namówiła prapsa do obsiusiania pradrzewa, za co wypędzono psi ród z należnego mu raju... Odtąd zaczął się gorzki jak piołun psi żywot na ziemi. Psi prabóg, chcąc się zemścić na psim rodzie, zesłał nań plagę much i plagę liszajów. Nie zapomniał też o kleszczach odradzających się nieustannie, wchodzących głęboko pod skórę, wypijających krew. I postawił na psiej drodze istotę do siebie podobną... człowieka. Wtedy psa po raz pierwszy zawiódł węch. Zamiast uciekać od tego stworzenia, pies wyrzucony z raju szedł za nim trop w trop, wylizywał z jego śladów zapach potu i zapach polowania, zapach dymu i zapach gotowanej strawy. Ten przyćmiony węch zemścił się na psim rodzie okrutnie..."

Tadeusz Nowak w pełni sił twórczych i dla kojarzących osobę ta informacja powinna w zasadzie wystarczyć.
Coś od siebie?
Jedna informacja, co prawda nie do końca potwierdzona, ale ponoć w Watykanie, papież po przeczytaniu książki Nowaka chciał zwoływać nadzwyczajny synod. Oto "Półbaśniowa" przyczyna:

"...Bywają psy chłopskie i bywają pańskie. Jedne i drugie, podobnie jak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
194
194

Na półkach: ,

To była naprawdę niezwykła książka. Magiczna, poetycka i do tego przesiąknięta na wskroś starą wiejską atmosferą. Każdy rozdział poświęcono konkretnemu tematowi, luźnej myśli, czy wspomnieniom. Stary gawędziarz Jakub, który spędził całe swoje życie na wsi, rozprawiał o życiu w taki sposób, o jaki trudno go posądzić. Jego snucia mają czasami charakter filozoficzny, artystyczny i baśniowy. Ciężka wiejska realność przeplatała się z poetycką fantazją.

Pan Nowak dobrze znał wieś, co można poznać nie tylko po przebogatym słownictwie. Odtworzył także z powodzeniem (choć oczywiście na swój oryginalny sposób) bardzo szczegółowo chłopską naturę. Wszelkie bolączki, namiętności czy marzenia zostały roztrząsane w niezwykle przenikliwy sposób. Piękny był chwalebny tekst o chlebie, o zapomnianych trawach, o kapeluszu, który jest świadkiem tylu zdarzeń, o przeróżnych zapachach czy o dziwactwach natury ludzkiej. Im bliżej przyglądamy się tym kmiecym rozprawom, tym bardziej stają się mgliste i baśniowe.

Podczas czytania tych tekstów odnotowałam podobieństwa do biblijnych przypowieści. Zresztą wiara w Boga była również ważnym elementem wiejskiego żywota. Choć odnajduję się w tym wiejskim światku całkiem dobrze, nie zawsze byłam w stanie nadążać za kierunkiem, w którym zmierzały myśli dziadka Jakuba. Jednak to był dosyć specyficzny typ.

To była naprawdę niezwykła książka. Magiczna, poetycka i do tego przesiąknięta na wskroś starą wiejską atmosferą. Każdy rozdział poświęcono konkretnemu tematowi, luźnej myśli, czy wspomnieniom. Stary gawędziarz Jakub, który spędził całe swoje życie na wsi, rozprawiał o życiu w taki sposób, o jaki trudno go posądzić. Jego snucia mają czasami charakter filozoficzny,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
711
686

Na półkach: ,

Kolejna książka nie wiadomo skąd, wędrująca między księgozbiorami, aż trafiła na moją półkę, gdzie długo-długo musiała czekać swego czasu, a gdy nareszcie naszedł, przez ładnych parę dni nie puszczała ze swojej miękkiej pieczy. Nie da się "Półbaśni" czytać ciurkiem ani na jeden raz; można tylko smakować po trochu te poetyckie gawędy chłopa-filozofa Jakubka o naturze ludzi, zwierząt, drzew, małżeństwa i pracy, subtelnie doprawione tradycyjnymi ludowymi obyczajami i wierzeniami. Koloryt XX-wiecznej wsi, trochę humoru i surrealizmu (Jasiek Kwoka wysiadujący jaja złotego ptaka, psi raj),dużo egzystencjalnych przemyśleń (Rzecz o Jakubkach wielu, Rzecz nudna).

Kolejna książka nie wiadomo skąd, wędrująca między księgozbiorami, aż trafiła na moją półkę, gdzie długo-długo musiała czekać swego czasu, a gdy nareszcie naszedł, przez ładnych parę dni nie puszczała ze swojej miękkiej pieczy. Nie da się "Półbaśni" czytać ciurkiem ani na jeden raz; można tylko smakować po trochu te poetyckie gawędy chłopa-filozofa Jakubka o naturze ludzi,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
875
137

Na półkach: ,

Nostalgiczne wspomnienia wsi, jaka już nigdy nie wróci, spisane w pięknym, poetycznym stylu szarpiącym duszą czytelnika. Literatura do powolnego smakowania, o zaiste, przemyślanym tytule. "Rzecz o końskiej rozmowie" nie pozwala o sobie zapomnieć.

Nostalgiczne wspomnienia wsi, jaka już nigdy nie wróci, spisane w pięknym, poetycznym stylu szarpiącym duszą czytelnika. Literatura do powolnego smakowania, o zaiste, przemyślanym tytule. "Rzecz o końskiej rozmowie" nie pozwala o sobie zapomnieć.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    47
  • Przeczytane
    24
  • Posiadam
    11
  • Teraz czytam
    2
  • Must-read
    1
  • Zamknięta społeczność, wieś, odludzie, prowincja
    1
  • ROM
    1
  • Folklore, legends, miths...
    1
  • * dostępność - ebook
    1
  • W cynamonowej biblioteczce :)
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Półbaśnie


Podobne książki

Przeczytaj także