Utwory ostatnie

Wydawnictwo: Czytelnik
83-07-00405-5
opowiadania, Iwaszkiewicz
kamk

Ostatnie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza wydane przez "Czytelnik".

źródło opisu: opis własny

vampireheart | 2016-06-20
Przeczytana: 06 czerwca 2016

Kolejny raz dałam się namówić na iwaszkiewiczową prozę. Tym razem wybór padł na "Utwory ostatnie", będące zbiorem kilku mniejszych i większych opowiada- "Tano", "Aleja Przyjaciół", "Nieważni ludzie, nieważne sprawy", "Kalendarz" i "Dzień Lipcowy".

"Tano" to utwór rozpoczynający tomik, a jednocześnie najpiękniejsze dzieło Iwaszkiewicza. Tym najdłuższym z owego zbioru opowiadaniem podbił moje serce jeszcze bardziej. Jeśli kiedykolwiek sądziłam, że znalazłam już swoje ulubione dzieło Iwaszkiewicza, musiałam się mylić. "Tano" rzucił mnie na kolana. Zachwyca pięknem przyrody i wrażliwością skierowaną w jej stronę, a także muzyką. Krajobrazy same malują się przed oczami, jakbym oglądała zdjęcia, a nie czytała kolejne zdania. Tylko ten autor potrafi to zrobić na takim poziomie, a jednocześnie z taką lekkością i prostotą.

Najważniejsza jest jednak postać młodego niemieckiego żołnierza, który po wojnie stracił cały sens życia. Wychowany w dumnie i chwale swojego narodu, bez...

opowiemci | 2018-03-09
Przeczytana: 08 lutego 2018

"Utwory ostatnie" zakupiłam w lokalnym antykwariacie. Zaciekawiła mnie postać autora, który 21 stycznia 1988 został nagrodzony medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" za pomoc udzieloną Polakom oraz Żydom w czasie okupacji.

Zbiór ten składa się z 5 krótkich opowiadań, po części wspomnień i zapisków, w których od pierwszej strony wyróżnia się rozległa znajomość Iwaszkiewicza kultury literackiej i muzycznej, znajomość europejskich filozofii i literatury.

Mam wrażenie, że twórczość tego autora podczas jego ostatnich lat wydaje się wciąż niewyczerpana. Moją uwagę przykuło ostatnie, najkrótsze opowiadanie "Dzień lipcowy", w którym miałam wrażenie, że stoję obok bohaterów, czując zapach otaczającej ich roślinności, gdzie krzaczek łubinu "pachnie całym polskim latem".

Bałucki | 2017-09-29

W porównaniu z wieloma wcześniejszymi utworami po prostu słabe...

Miron Kądziela | 2016-10-27
Maniera | 2016-02-18