Szóstka

Okładka książki Szóstka Przemysław Kowalewski
Okładka książki Szóstka
Przemysław Kowalewski Wydawnictwo: Filia Cykl: Ugne Galant (tom 2) Seria: Mroczna strona kryminał, sensacja, thriller
Ugne Galant (tom 2)
Mroczna strona
Filia
2023-09-20
2023-09-20

Druga książka pana Przemka i znowu strzał w dziesiątkę. Historia przeplatana z fikcyjną literacką, super! Wartka akcja, jest mrocznie, klimatycznie i przedewszystkim ciekawie. Książka trzymam w napięciu odpowiednio dawkowanym, są tajemnice, jakieś niedopowiedzenia i wyraziste postacie.
Dla mnie bomba!

Dla mnie bomba!

"Wsiąść do pociągu byle jakiego
Nie dbać o bagaż nie dbać o bilet"

W dniu 7 grudnia 1968 roku nie do pociągu, a do tramwaju nr 6 wsiadali ludzie, którzy zapewne nie dbali o bagaż, może jedynie o ten bilet, najważniejsze było tylko to, aby zdążyli na czas do pracy czy innego miejsca docelowego. Czy był wśród nich ktoś kto pomyślał, że może zdarzyć się wypadek że tramwaj może nie dojechać do zajezdni? Tego nie wiemy już się nie dowiemy. Ale nie o tym będziemy tu rozprawiać.
Dziś zajmiemy się drugą książką pana Przemysława Kowalewskiego pt. "Szóstka". W tej książce punktem wyjścia jest wspomniana wcześniej katastrofa w ruchu tramwajowym Szczecina. Kolejny raz Unge Galant i Barbara Romanowska staną ramię w ramię. Tym razem będą musieli odkryć czy i kto stoi za wypadkiem tramwaju. Ponownie narażą się władzy, a Unge nie uniknie wizyty w areszcie. Poznamy też Joannę, partnerkę doktora Ferenca. Nie zabraknie w zespole lwowiaka, pojawi się też nowa, młoda krew. Unge nie będzie wolny od fizycznych uniesień, a czytelnik od huśtawki nastroju. Podczas czytania wytypujemy kilka prawdopodobnych rozwiązań i sprawców, ale czy będą to dobre typy? Oczywiście, że nie, ale dzięki temu nie będziemy się nudzić i z jeszcze większą chęcią będziemy oddawać się lekturze.
Po przeczytaniu "Szóstki" nasuwają mi się pewne wnioski odnośnie pomysłu na książki Pana Przemysława. Po pierwsze główny wątek zaczyna się od prawdziwych wydarzeń. Po drugie zawsze swój udział w wydarzeniach ma ówczesna władza. Po trzecie i czwarte Unge Galant zawsze musi pokazać swoją męskość i wpaść w tarapaty.
"Szóstka" to kolejna książka autora która została pochłonięta przeze mnie w szybkim tempie, świadczy to o kompatybilności stylu twórcy z moim gustem. Choć przyznać się muszę, że trochę gubiłam się w strukturach władzy lat 60-tych. Musiałabym powtórzyć lekcje historii z tamtego okresu. Zaburzyło to trochę odbiór książki na szczęście nie miało wielkiego wpływu na jej,nadal, pozytywny odbiór.
Podsumowując "Szóstka" to dobra książka, godna polecenia przez wartką akcję i zaciekawienie czytelnika wydarzeniami mającymi doprowadzić do rozwiązania sprawy. Aczkolwiek "Kozioł" bardziej przypadł mi do gustu.

"Wsiąść do pociągu byle jakiego
Nie dbać o bagaż nie dbać o bilet"

Grudzień 1967 roku, Szczecin zamiera, w wyniku katastrofy tramwajowej ginie wielu ludzi, a także wielu zostaje rannych. Następnego dnia, w gazecie pojawia się artykuł, że wydarzenie to nie było przypadkiem. To była dywersja, zamach czy może jednak wypadek komunikacyjny? Czy ktoś stoi za tym wydarzeniem?

Joanna Krauze zostaje oddelegowana do zespołu, który będzie nadal okoliczności tego wypadku, do jego zespołu dołącza Ugne Galant, Basia Romanowska, Kazik Wajda - litwiniec oraz Kawelec zwany Młodym.

Mają oni stworzyć tajny zespół, który będzie podlegał bezpośrednio ministerstwu.

W trakcie trwania śledztwa wielu z ważnych świadków ginie, dochodzi do także do zniszczenia miejsca, w którym były przechowywane próbki z badań tramwaju. Kto za tym stoi? Kto za wszelką cenę próbuje by prawda nie wyszła na jaw?

Manipulowanie, pociąganie za sznurki ówczesnej władzy, wyprzedzanie o krok śledczych, zabójstwa kluczowych świadków, porawnie. Wow, ile tu się działo 🔥

Pierwszy tom z Ugne Galantem mam za sobą, czegoś mi w nim brakowało. Natomiast kolejna książka Przemysława Kowaleskiego jest dużo lepsza. Ciągła akcja, nowe wątki. Rwelacyjnie zarysowany klimat lat 60.  "Szóstka" bazuje na prawdziwych wydarzeniach, faktycznie w Szczecinie kiedyś miała miejsce katastrofa tramwajowa, gdzie zginęło sporo ludzi, jednak reszta historii z książki to fikcja autora. Bardzo dobra pozycja! Nie zostaje mi nic innego jak zabrać się za "Sierociniec" 🔥

Joanna Krauze zostaje oddelegowana do zespołu, który będzie nadal...

Cześć Czytelnicy 🤗

Grudniowy poranek wstrząsa mieszkańcami miasta. Katastrofa tramwajowa pochłonęła kilkanaście istnień, a wiele osób trafiło do szpitali.
Władza partii próbuje obarczyć wina Żydów, co skutkuje nagonkami i licznymi przymusowymi wyjazdami z kraju.
Ugnę Galant, który nie może pogodzić się ze śmiercią przyjaciela, znów wraca do akcji. Ten nałóg jest silniejszy od alkoholu. Wraz z zespołem ma ponownie zbadać sprawę i przesłuchać świadków wydarzeń. Ktoś próbuje ukryć niewygodne fakty. Czy uda się im wyprzedzić sprawców? Kto pociąga za sznurki?
Szóstka jest oparta na faktach. W Szczecinie doszło do wypadku tramwajowego, w którym zginęli ludzi. Po tej tragedii komisja przedstawiła plan, jak uniknąć w przyszłości takich zdarzeń.
Autor na tej historii buduje swoją fabułę. Tak jak w pierwszej części w tle mamy organizacje pociągająca za sznurki. I muszę Wam przyznać, że to trochę na minus dla mnie. Powielenie schematu.
Jednak historia sama w sobie się broni. Jest dobra, zaskakująca. Trzyma w napięciu, ale też dawkuje je. Autor umiejętnie prowadzi narrację, tak, żeby czytelnik cały czas był zainteresowany.
Bohaterowie? Miałem trochę obawy, bo nie było miłości z mojej strony przy pierwszym podejściu. Tym razem było lepiej. Może to zasługa autora, a może po prostu się do nich przyzwyczaiłem.
Historia to mój konik. Zawsze doczytuje i poszerzam swoją wiedzę. Tak było też tym razem. Oprócz czasów słusznie minionych cofniemy się też do XII wieku (chyba),a przy średniowieczu to już w ogóle wariuje
Książka nie jest dla kazdego. Jeżeli lubisz takie klimaty to Ci się spodoba. Jeżeli pierwsza część przypadła Ci do gustu to śmiało łap za książkę.

Cześć Czytelnicy 🤗

Mamy tutaj wszystkie najlepsze cechy, znane już z "Kozła". Świetny, mroczny klimat Szczecina. Ciemną stronę polityki ówczesnego okresu. Rzeczywiste wydarzenia i postaci zgrabnie przeplatają się z literacką fikcją i wymyślonymi bohaterami. Tajemnice, niedopowiedzenia i wyraziste postaci. Ponownie zakończenie ciut odstaje od poziomu powieści, ale i tak jest dobrze!

Książka rozpoczyna się prawdziwym wydarzeniem: najtragiczniejszym wypadkiem tramwajowym w historii Polski. Szczeciński tramwaj z numerem 6 wykoleja się na skutek czego ginie kilkanaście osób, a kilkadziesiąt trafia do szpitala. Mieszkańcy miasta są wstrząśnięci, pojawiają się również głosy czy to aby na pewno był nieszczęśliwy wypadek.
Zostaje powołana więc grupa śledczych z bohaterami znanymi nam z „Kozła”, którzy mają przyjrzeć się sprawie.
„Szóstka” wciągnęła mnie znów od pierwszych stron, polubiłam bohaterów więc chętnie do nich powróciłam. Byłam ciekawa jak potoczyły się ich losy przez te 10 lat, które dzielą akcję książek.
Tak jak poprzednio, widać sporą pracę by książka ponownie przeniosła nas do Szczecina tym razem z roku 1967 i oddała klimat miasta. Historia jest pełna akcji, dzieje się dużo, nie można się nudzić, z każdą stroną dochodzą nowe informacje. Dodatkowo książka zmusza do refleksji i zastanowienia się nad pytaniem: czy zbrodnię popełnioną w imię „czegoś większego”, można w jakiś sposób usprawiedliwić?
Porównując obie książki to chyba odrobinę bardziej podobał mi się „Kozioł”. Jednak patrząc na całość uważam serię za bardzo udaną i chętnie jeszcze kiedyś powróciłabym do Szczecina by spotkać tam Ugne Galanta.😊

Zostaje powołana więc grupa śledczych...

Po bardzo udanej pierwszej części, autor po raz kolejny zbiera zespół śledczych z Ugne Galantem na czele.
Tym razem mają wyjaśnić zagadkową katastrofę tramwajową.
Oczywiście katastrofa tramwajowa to tylko wierzchołek góry lodowej.
Nasi ulubieni bohaterowie muszą zmierzyć się z czymś więcej.
Doskonale utrzymana fabuła, świetne zwroty akcji, trzymające do ostatniej strony.
Polecam

Tym razem mają wyjaśnić zagadkową katastrofę tramwajową.
Oczywiście katastrofa tramwajowa to tylko wierzchołek góry lodowej.
Nasi ulubieni bohaterowie muszą zmierzyć się z czymś więcej.
Doskonale utrzymana fabuła, świetne zwroty akcji, trzymające do ostatniej...

Tramwaj nr 6 wykoleił się w Szczecinie w grudniu 1967 roku. Wypadek? Akt dywersji? Zamach terrorystyczny? To wydarzenie stało się kanwą powieści. Wszystkie służby szukają sprawcy po drodze zderzając się z antysemickimi wypowiedziami i działaniami. Winnych brak a w mieście ktoś morduje w teatralny sposób ludzi. Czyżby miało to związek z katastrofą? Na pewno ma to zabarwienie religijne a to w komunistycznej Polsce jest nie do zaakceptowania. Śledczy odkrywają istnienie Bractwa Sprawiedliwych. Czy ich działanie stanowi preludium do czegoś większego? Do porachunków między wyznawcami różnych religii na przykład? Trochę kanciasta treść. Bractwo kontra dobrzy chrześcijanie ,milicja, SB i morze wódy towarzyszu mój.😃
--------------
Ci z SB biją wszelkie rekordy mimetyzmu! Czarny płaszcz i skórzany kapelusz. Po prostu zlewają się z otoczeniem!

Przeczytałem książkę i mam pewien dylemat, jaką napisać recenzję. Autor wykonał solidną pracę, aby uchwycić historyczne realia opisywanych wydarzeń. I za to mu chwała. Osoby nie znające okoliczności opisywanego zdarzenia mogą być zainteresowane. Mnie jednak nie przekonuje fabuła w konwencji "powojennego westernu". Być może ma na to wpływ, również fakt, że sporo czytałem wcześniej o historii Szczecina (również o tym tragicznym wypadku) z racji zamieszkiwania w tym pięknym mieście ;)

Polecam z czystym sumieniem! Akcja toczy się w latach 1967-1968, czas głębokiego komunizmu, socjalistycznej propagandy, sklepów wojskowych, indoktrynacji, cenzury i ministra Moczara. Zaczyna się od katastrofy tramwaju numer 6 (mój podziw wzbudził brak znieczulicy i natychmiastowa pomoc ludzi),a potem pędzi jak szalona. Trupy, strzelaniny, bijatyki. Rzetelnie przedstawione prześladowanie Żydów w tamtym okresie (zwalnianie z uczelni, bilet w jedną stronę, legendy o zabijaniu dzieci itp). Świetna muzyka, szczególnie ta w barze w Dziwnowie:). Polecam!!!

Cytat:
"Władze były pod wrażeniem poziomu indoktrynacji i edukacji wychowanków."
"Alkoholicy mają taką dziwną przywarę, że żyją i żyją, a do tego cieszą się odpornością jak karaluchy."

• Przeczytane 2023

Dodaj cytat z książki Szóstka